МАКФАКС

Анализи

Албанија ги отвори архивите на Сигурими, “злото што го труе општество”

Албанија ги отвори архивите  на Сигурими, “злото што го труе општество”

Анализи

  По повеќе од 25 години од падот на комунизмот, албанската влада ја отвори архивата на озлогласената тајна полиција – Сигурими,  пишува во понеделникот “Јутарњи”.   Како што се наведува

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

ЕУ на 60 години не е совршена, но несомнено претставува најсложен политички часовник

ЕУ на 60 години не е совршена, но несомнено претставува најсложен политички часовник

Анализи

  – Лидерите на 27 земји членки на Европската унија без Велика Британија се состанаа во италијанскиот главен град за да одбележат 60-годишнината од раѓањето на една од организациите, благодарение

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Баросо: Преговорите за Брекзит ќе пропаднат ако нема компромис

Баросо: Преговорите за Брекзит ќе пропаднат ако нема компромис

Анализи

  Поранешниот претседател на Европската комисија Жозе Мануел Баросо изјави дека преговорите за Брекзит ќе завршат со неуспех, ако Велика Британија и ЕУ не ги тргнат своите позиции: “Победникот да

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Халид Масуд: Oд образован шармантен човек до радикален исламист – каде е вистината за крвавата драма во Лондон!?

Халид Масуд: Oд образован шармантен човек до радикален исламист – каде е вистината за крвавата драма во Лондон!?

Анализи

  Халил Мосуд кој во средата го окрвави центарот на Лондон, бил добар и почитуван студент. Исто така во приватниот живот – во него се вљубила дури и успешна бизнисменка

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Трамп го повлече од Конгресот нацрт законот за здравствено осигурување

Трамп го повлече од Конгресот нацрт законот за здравствено осигурување

Анализи

  Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот побара од републиканците да го повлечат нацрт законот за реформа на здравствениот систем

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Новата Римска декларација на ЕУ: За што ќе се залагаат земјите-членки, ќе има ли различни брзини…

Новата Римска декларација на ЕУ: За што ќе се залагаат земјите-членки, ќе има ли различни брзини…

Анализи

  Лидерите на 27- те земји од ЕУ (без Британија) ќе се обидат на средбата во Рим во саботата да

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

American Thinker: Русија за Западот е земја-мистерија, но за народот чудо Божјо

American Thinker: Русија за Западот е земја-мистерија, но за народот чудо Божјо

Анализи

  Русија е земја во која туристот лесно може да влезе на московските аеродроми, бидејќи постојат забрзани процедури. Тоа на

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Грција го саботира самитот на ЕУ уште пред нејзиниот почеток

Грција го саботира самитот на ЕУ уште пред нејзиниот почеток

Анализи

  Во сабота, во Рим, лидерите на 27-те земји од Европската унија без Велика Британија се собираат на историска средба,

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Карл Билт: Регионот е запалив, овојпат искрата би можела да пламне во Скопје

Карл Билт: Регионот е запалив, овојпат искрата би можела да пламне во Скопје

Анализи

  Европските лидери имаат јасен избор на Балканот – или ќе се занимаваат со тамошните проблеми или пак балканските проблеми

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

ТОП 5 најголеми извозници на оружје во светот

ТОП 5 најголеми извозници на оружје во светот

Анализи

  Во последните пет години извозот на конвенционално оружје е зголемен за 8,4 отсто, соопшти во вторникот Стокхолмскиот институт за

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017
1 2 3 58

Макфакс е-билтен

Email *