И Бугарија има свој Трамп

И Бугарија има свој Трамп

Самонаречениот бугарски Доналд Трамп, кој минатата година се појави на политичка сцена ветувањето со ветувањето дека ќе ги „измете корумпираните елити“, би можел да има пресудно влијание на парламентарните избори на 26-ти мај.

 

Сопственикот на синџирот аптеки и бензински пумпи, меѓу другото, 49-годишниот Веселин Марешки, ги шокираше аналитичарите освојувајќи на претседателските избори 11 отсто гласови и се пласираше на четвртото место.

Од тогаш, популистичка и националистичка реторика го користи сé поголемиот гнев на многу Бугари поради неспособноста на досегашните посткомунистички влади да ги решат проблемите со корупција, сиромаштијата и криминалот.

Марешки, поранешниот сопственик на фудбалскиот клуб Локомотив Пловдив, нуди малку конкретни можности, но тврди дека ниските цени во неговите 350 аптеки на 15 бензински пумпи се доказ дека може да се постигнат резултати.

„Видовте што се случи во САД, богаташ, деловен човек, победи на изборите. Зошто тоа да не може да се случи и во Бугарија: Јас сум антиестаблишментси кандидат, како и Доналд Трамп. Ние сме технократи, ние сме деловни луѓе“, вели Марешки.

Анкетите покажуваат дека тој лесно би можел да освои повеќе од пет отсто до гласовите, што би било доволно да игра важна улога во формирањето на новата влада.

Партијата на поранешниот премиер Бојко Борисов, ГЕРБ, од десниот центар,  повлече откако неговата кандидатка загуби на претседателските избори во ноември од прорускиот сојузник на социјалистите генералот Румен Радев.

ГЕРБ во анкетите добива 31 отсто од гласовите, а социјалистите од БСП – 29 проценти. Тоа значи дека за влегување во идната влада, покрај партијата Волја на Марешки, ќе имаат значење ВМРО на Красимир Каракачанов, Сојузот на националистичките партии Национален фронт на спасот, Атака и партијата на бугарските Турција ДПС.

Марешки засега не се изјасни со кого би коалицирал. „Нашата главна цел е да го скршиме ’рбетот на корупцијата во Бугарија. Од таму сето почнува. Таа

Бугарија веројатно повторно ќе добие фрагментиран парламент кој тешко ќе формира стабилна коалиција, којашто би можела да ги спореди реформите. Таа ги раѓа криумчарењето, картелите и монополите“, изјави Марешки.

„Очекуваме тешка битка меѓу ГЕРБ и БСП и многу проблематично формирање влада. Партијата на Марешки дефинитивно ќе биде дел од идниот парламент. Тоа е популистичка партија, на којашто брзо ѝ порасна популарноста во текот на кампањата за претседателските избори“, смета Борјана Димитрова, аналитичарка во Алфа Рисрч./крај/мф/сн