21/01/2017

Обама, претседателот кој можеби сепак успеа

Американскиот претседател Барак Обама, кој ќе ја напушти должноста во јануари, веќе влезе во историјата на САД како првиот прв црн станар на Белата...

У.Паскали: Дали Македонија ќе биде првата држава што ќе го исфрли Сорос?

„По гротескното телевизиско интервју на поранешниот претседател и петтоколонаш парекселанс Бранко Црвенковски, меѓународните набљудувачи дојдоа до заклучок дека можеби малата Македонија ќе биде првата...

„Архаичниот“ Изборен колегиум го избира Трaмп за претседател, можен ли е пресврт

Иако најжестоките критичари Доналд Трамп сонуваат за пресврт во последниот момент, Изборниот колегиум (колеџ), архаичното американско изборно тело, речиси сигурно во понеделникот ќе го...

Стратег, заводник, непријател – шесте лица на Фидел Кастро кој ги порази САД

Преживеа повеќе од 600 атентати, им пркосеше на единаесет американски претседатели и одбележа половина век историја, тоа се шесте лица на Фидел Кастро, таткото...

Анкета: Западните нации стравуваат од скорешен почеток на трета светска војна

Светот се тетерави на работ од третата светска војна, сметаат жителите на најголемите западни земји, кои учествувале во испитувањето на јавното мнение кое го...

Десет години од погубувањето на Садам Хусеин

Пред десет години, 30-ти декември 2006 година, поранешниот ирачкиот претседател Садам Хусеин беше погубен со бесење, три години по апсењето и судењето на ирачкиот...

Франсоа Фијон: „Господинот Никој“ може да стане претседател на Франција

Поранешниот француски претседател Николас Саркози го сметаше својот премиер чиновник, а неговите ривали го нарекуваа „Господинот Никој“, но никој, ниту противниците, анкетарите или политичките...

Унгарската реалност: Општествената разочараност наспроти политиката

Мигрантската криза често се гледа од една страна низ призмата на мигрантите, а од друга страна пак на оние кои им го олеснуваат или,...

Воведувањето на ETIAS – „малиот брат“ на визите за Шенген просторот

  Такса од пет евра за влез во Европската унија (ЕУ) – оваа најава од Брисел ги загрижи државјаните на балканските земји, од кои многумина...

Српски новинари за Макфакс: Граѓаните во регионот се целосно изиграни

Зголемени плати, нови работи места, подобар живот и евроатлански интеграции – се само неколку од фразите кои периодов постојано ги слушаме на политичките митинзи...