МАКФАКС

Анализи

„Aарец“: Путин е новиот шеф на Блискиот Исток

„Aарец“: Путин е новиот шеф на Блискиот Исток

Анализи

  Руската интервенција, која започна во септември 2015 година со испраќање на неколку десетици воени авиони во Сирија, радикално го промени текот на војната, а шестата годишнина од избувнувањето на

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Известија: Eфектот Шулц или Ангела Меркел по четврти пат

Известија: Eфектот Шулц или Ангела Меркел по четврти пат

Анализи

  Со невидена стопроцентна поддршка Мартин Шулц официјално стана кандидат за канцелар на Германија на Социалдемократската партија (СДП).   Од крајот на јануари тој политичар се котира приближно еднакво како 

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

И Бугарија има свој Трамп

И Бугарија има свој Трамп

Анализи

Самонаречениот бугарски Доналд Трамп, кој минатата година се појави на политичка сцена ветувањето со ветувањето дека ќе ги „измете корумпираните елити“, би можел да има пресудно влијание на парламентарните избори

Прочитајте го целиот напис
18.03.2017

Во кампањата Холанѓаните беа изложени на “имиграција, интеграција, ислам”

Во кампањата Холанѓаните беа изложени на “имиграција, интеграција, ислам”

Анализи

  “Немам трпение изборите да завршат. Никогаш досега меѓународните медиуми толку одблизу не ги следеле. И, искрено сме заморни од одговорот на прашањата за” холандскиот Трамп “(Герт Вилдерс) или” холандскиот

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Во пресрет на средбата Меркел-Трамп: Taa e претпазлива, тој е импулсивен, мораат да се усогласат

Во пресрет на средбата Меркел-Трамп: Taa e претпазлива, тој е импулсивен, мораат да се усогласат

Анализи

  Таа е воздржана и попретпазлива, физичар по професија, родена во поранешната ГДР. Внимателно ги разгледува одлуките пред да ги

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

RT: Американски план за Македонија „Србија да биде мирна, а Русија далеку“

RT: Американски план за Македонија „Србија да биде мирна, а Русија далеку“

Анализи

Македонија е земја во која решеноста на Вашингтон да остане доминантна сила на Балканот почнува да излегува на површина, додека

Прочитајте го целиот напис
09.03.2017

Реакции во Албанија: Платформата е документ на Албанците од Македонија, а не на Рама

Реакции во Албанија: Платформата е документ на Албанците од Македонија, а не на Рама

Анализи

  Втор ден по одлуката на македонскиот претседател Ѓорге Иванов околу доделувањето на мандатот за состав на влада, не стивнуваат

Прочитајте го целиот напис
03.03.2017

Guardian: Земјите од поранешна Југославија се првата вистинска главоболка за Трамп

Guardian: Земјите од поранешна Југославија се првата вистинска главоболка за Трамп

Анализи

  Во Косово, Србија, Босна и Црна Гора повторно се гледа значително зголемување на етничките тензии, пишува британски Guardian, анализирајќи

Прочитајте го целиот напис
28.02.2017

Тероризам, криминал и имиграција во Шведска: има ли Трамп право?

Тероризам, криминал и имиграција во Шведска: има ли Трамп право?

Анализи

По Париз, Ница и Берлин, Шведска скапо ќе ја плати својата големодушноста кон азилантите, беше изјавата на американскиот претседател Доналд

Прочитајте го целиот напис
26.02.2017

Анкета: Жителите на четири земји членки на НАТО повеќе би го сакале „чадорот“ на Русија

Анкета: Жителите на четири земји членки на НАТО повеќе би го сакале „чадорот“ на Русија

Анализи

Жителите на четири земји членки на НАТО повеќе би сакале воено сојузништво со Русија, доколку нивната земја би била нападната

Прочитајте го целиот напис
20.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *