МАКФАКС

Анализи

Историски ден: Велика Британија ќе треба да плати 60 млрд. евра за да се откачи од Брисел

Историски ден:  Велика Британија ќе треба да плати 60 млрд. евра за да се откачи од Брисел

Анализи

  Британскиот премиер Тереза Меј официјално го објави излегувањето на Велика Британија од ЕУ, кое е во согласност со член 50 од Договорот од Лисабон.   Ова е историски ден

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Способен ли е Трамп да управува со САД – приватно ги кодоши советниците и се кара со медиумите!?

Способен ли е Трамп да управува со САД – приватно ги кодоши советниците и се кара со медиумите!?

Анализи

  Два месеци по почетокот на владеењето на претседателот Доналд Трамп повторно како во бранови се зголемуваат притисоците врз републиканецот и неговата психичка сособност да управува со земјата.   Првиот

Прочитајте го целиот напис
28.03.2017

Албанија ги отвори архивите на Сигурими, “злото што го труе општество”

Албанија ги отвори архивите  на Сигурими, “злото што го труе општество”

Анализи

  По повеќе од 25 години од падот на комунизмот, албанската влада ја отвори архивата на озлогласената тајна полиција – Сигурими,  пишува во понеделникот “Јутарњи”.   Како што се наведува

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

ЕУ на 60 години не е совршена, но несомнено претставува најсложен политички часовник

ЕУ на 60 години не е совршена, но несомнено претставува најсложен политички часовник

Анализи

  – Лидерите на 27 земји членки на Европската унија без Велика Британија се состанаа во италијанскиот главен град за да одбележат 60-годишнината од раѓањето на една од организациите, благодарение

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Баросо: Преговорите за Брекзит ќе пропаднат ако нема компромис

Баросо: Преговорите за Брекзит ќе пропаднат ако нема компромис

Анализи

  Поранешниот претседател на Европската комисија Жозе Мануел Баросо изјави дека преговорите за Брекзит ќе завршат со неуспех, ако Велика

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Халид Масуд: Oд образован шармантен човек до радикален исламист – каде е вистината за крвавата драма во Лондон!?

Халид Масуд: Oд образован шармантен човек до радикален исламист – каде е вистината за крвавата драма во Лондон!?

Анализи

  Халил Мосуд кој во средата го окрвави центарот на Лондон, бил добар и почитуван студент. Исто така во приватниот

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Трамп го повлече од Конгресот нацрт законот за здравствено осигурување

Трамп го повлече од Конгресот нацрт законот за здравствено осигурување

Анализи

  Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот побара од републиканците да го повлечат нацрт законот за реформа на здравствениот систем

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Новата Римска декларација на ЕУ: За што ќе се залагаат земјите-членки, ќе има ли различни брзини…

Новата Римска декларација на ЕУ: За што ќе се залагаат земјите-членки, ќе има ли различни брзини…

Анализи

  Лидерите на 27- те земји од ЕУ (без Британија) ќе се обидат на средбата во Рим во саботата да

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

American Thinker: Русија за Западот е земја-мистерија, но за народот чудо Божјо

American Thinker: Русија за Западот е земја-мистерија, но за народот чудо Божјо

Анализи

  Русија е земја во која туристот лесно може да влезе на московските аеродроми, бидејќи постојат забрзани процедури. Тоа на

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Грција го саботира самитот на ЕУ уште пред нејзиниот почеток

Грција го саботира самитот на ЕУ уште пред нејзиниот почеток

Анализи

  Во сабота, во Рим, лидерите на 27-те земји од Европската унија без Велика Британија се собираат на историска средба,

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *