Контакт

Црна хроника

Затвореник ја запалил ќелијата

Објавено пред


Министерството за внатрешни работи соопшти дека затвореник предизвикал пожар во притворското одделение во затворот во Охрид.

„Вработен во Казнено-поправната установа ‘Затвор Охрид’ пријавил дека во една од собите во притворското одделение, Л. М. (31) од Куманово, најверојатно, со запалена цигара, запалил ќебиња и јоргани во просторијата каде што бил сместен“, соопшти МВР.

Од екипа на Територијалната противпожарна единица Охрид, како и од вработените во затворот, пожарот бил изгаснат.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Црна хроника

Татко истепал полицајци кои интервенирале поради насилство на неговиот син

Објавено пред

Од

Родител физички нападнал полициски службеници кои во трговскиот центар „Три Бисери“, претходно интервенирале поради тепачка во која бил инволвиран неговиот син.

Како што информираат од МВР, во текот на вчерашниот ден околу 04 часот наутро во полиција било пријавено дека на булеварот „Јане Сандански“ пред угостителски објект во Трговскиот центар „Три Бисери“, Д.Ј. (31) и В.Ѓ. (27) од Скопје, физички биле нападнати од страна на С.С.(23) и уште три непознати лица.

Притоа, двајца полицајци кои во тоа време минувале во близината се обиделе, откако се легитимирале со службени легитимации, да го спречат насилството. Меѓутоа, С.С. со тупаница удрил еден од полициските службеници во пределот на лицето, по што му било возвратено и тој заедно со другите лица кои биле со него влегле во возило и го напуштиле местото на настанот.

Додека полицајците му пружале помош на еден од нападнатите, дошол Б.С. (50) (татко на С.С.) и физички ги нападнал.

Според информациите на МВР, од страна на екипа на Итната медицинска помош им била укажала лекарска помош на повредените, по што Д.Ј. бил пренесен во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ каде му биле констатирани телесни повреди. Телесни повреди во Градската општа болница „Свети Наум Охридски“ му се констатирани и на еден од полицајците кој бил задржан на лекување. За настанот е запознат и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР, како и дежурен Јавен обвинител, по чии што насоки се работи на целосно расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Прозорец од училница паднал и ѝ го скршил рамото на 11-годишна ученичка

Објавено пред

Од

Скопјанец во текот на вчерашниот ден во Полициската станица Карпош пријавил дека на 15-ти месецов неговата ќерка се здобила со скршеница на рамото поради тоа што додека била на училиште врз неа паднал прозорец.

Според пријавата, додека 11-годишна ученичка била на час во училиште, наставничката се обидела да го отвори прозорецот од училницата, но истиот се откачил и паднал врз девојчето, кое седело до прозорецот и притоа ја удрил во левото рамо.

По завршувањето на часовите, кога дошла дома таа се пожалила на болки во левото рамо и по прегледот во Градската општа болница „8-ми Септември“ констатирана ѝ била скршеница на коска на рамото.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Во два дена втора жртва од превртување на трактор

Објавено пред

Од

Во текот на вчерашниот ден, во сообраќајна незгода со трактор, животот го загубил дваесет и двегодишниот В.Ш од село Поповјани.

Како што информираат од полицијата, незгодата се случила во Кичево на локалниот пат кон село Папрадиште. Притоа, В.Ш, управувајќи трактор со приколка во која бил Н.Ш. (41) изгубил контрола над возилото и се превртел, по што Н.Ш. скокнал од приколката, а В.Ш. бил нагмчен од тракторот и починал на самото место. Увид на местото на настанот извршиле Јавен обвинител и увидна екипа од Полициската станица Кичево.

Инаку, ова е втор случај на смрт на тракторист за само два дена. Во петокот на сличен начин загина и 62-годишниот М.Б. од село Мокрино, откако тракторот му се превртел додека работел на нива.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести8 часа

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести11 час

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија14 часа

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија19 часа

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет20 часа

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија1 ден

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија2 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион2 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести2 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија2 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија2 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија2 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Македонија3 дена

Притвор за екс-директорот Васе Доневски

Судија на претходна постапка ги прифати предлозите на Јавното обвинителство за определување мерка притвор за екс-директорот на Службата за општи...

Македонија3 дена

Јовески: Четворицата обвинители реагираат пристрасно и непрофесионално

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, ја осуди постапката на четворицата обвинители што денеска јавно реагираа со соопштение за случајот со...

Македонија3 дена

(Видео) Апсење и претрес кај ексдиректорот на СОЗР, Васе Доневски

По три месеци истрага, Финансиската полиција поднесе кривична пријава и го приведе ексдиректорот на Службата за општи и заеднички работи на...

Македонија3 дена

(Видео) Заев го обвини претседателот Иванов за кукавичлук

Премиерот Зоран Заев го обвини претседателот на државата Ѓорге Иванов дека го крши Уставот со одлуката да не го потпише...

Македонија3 дена

Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство

Џелал Бајрами, Ферат Елези, Башким Бесими и Исмаил Дардишта се четворицата обвинители што денеска испратија писмо до јавноста со кое...

Македонија3 дена

(Видео) Апасиев: Само со мртов претседател законот може да влезе во сила

Законот за јазиците е мртво новороденче, а без потпис на претседателот Ѓорге Иванов не може да влезе во сила бидејќи...

Македонија3 дена

(Видео) Шахпаска: Нема од што да се плашам, немам полициско обезбедување

Пратеничката од СДСМ, Јагода Шахпаска, изјави дека нема од што да се плаши и дека таа не побарала полициско обезбедување...

Досие