Контакт

Топ

Смртта на бебето во Скопје е несреќен случај, велат од Обвинителство

Објавено пред


Нема елементи за кривично дело во случајот со бебето кое синоќа почина по пад од височина во Скопје. Од Обвинителството за „Макфакс“ велат дека станува збор за несреќен случај.

„Обвинителството ги презема сите дејствија, но не се пронајдени елементи на сторени кривични дела, односно станува збор за несреќен случај“, ни изјавија од Обвинителството.

Женското бебе на 14-месечна возраст почина вчера во приватна болница во Скопје, каде што било пренесено откако паднало од височина од 2,5 метри. Бебето, според полицијата, се оттргнало од рацете на бабата кога биле на меѓукат во влез и преку прозорец паднало надвор. Несреќата се случила околу 16:30 часот.

При падот бебето се здобило со скршеници на черепот и крвавење во мозокот. И покрај интервенцијата во болницата, починало вчера во 19:10 часот.

 

Вести

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

Објавено пред

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва, откако стана извесно дека тој убедливо освои нов шестгодишен мандат на претседателските избори во Русија. Тој им се заблагодари на гласачите за нивната поддршка.

Говорејќи од бината веднаш зад Црвениот плоштад во Москва пред насобраните граѓани, рускиот претседател рече дека изборниот резултат е признание за она што беше постигнато во изминатите неколку години, и покрај тешките услови.

По последната победа на изборите, Путин останува на тронот до 2024 година, кога ќе има 71 година. Според последните податоци, тој од 50 отсто пребројани гласови, освоил 73.9 отсто од гласовите.

Прикажи повеќе...

Вести

Путин слави уште еден триумф

Објавено пред

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело на државата. „Раша тудеј“ пренесува дека Путин на изборите кои се одржаа денеска прославува уверлива победа.

Досега се пребројани 21 отсто од гласовите, повеќето од источниот дел на земјата, каде вчера се гласаше. Путин, според првичните информации, од пребројаните гласови, тој води со 72 отсто. Зад него е кандидатот на Комунистичката партија, Павел Грудинин со 15 отсто од гласовите, додека ветеранот Владимир Жириновски, кој се тркаше и со Борис Јелцин во 1991 година, е на третото место.

Изборите траеја вкупно 22 часа, поради 11-те временски зони, а најпрво гласаа жителите на далечниот исток на земјата, на полуостровот Камчатка, додека последни гласаа во областа Калинград. Се гласаше на вкупно 77.199 гласачки места. Иако опозицијата и невладините организации предупредуваат на бројни пропусти во изборниот циклус, резултатите се очекува да бидат соопштени наскоро.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Објавено пред

Од

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот Мериот во Скопје.

За прв претседател на партијата е избран Петар Колев, кој до неодамна беше претседател на организацијата „Македонско-Бугарско пријателство“.

„Подготвен сум и ќе ја вложам целата моја енергија, познавање и визија за Граѓанско Демократската Унија да се изгради во еден силен и демократски политички субјект кој ќе претставува алтернатива на оној систем кој повеќе од четврт век не може да се справи со предизвиците во нашата татковина“, рече Колев по неговиот избор.

На основачкото собрание беше порачано дека новата партија ќе делува во рамки на политичката десница, блиску до центарот. Тие порачаа дека ГДУ ќе инсистира на промена на постојниот изборен модел со пропорционален модел со отворени листи, при што државата ќе претставува една изборна единица.

На основачкото собрание присуствуваа и двајца членови на Европскиот парламент од редовите на конзервативците, Ружа Томашиќ од Хрватска како и бугарскиот европратеник, Ангел Џамбаски и одржаа кратки говори во знак на поддршка.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести8 часа

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести11 час

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија14 часа

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија19 часа

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет20 часа

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија1 ден

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија2 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион2 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести2 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија2 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија2 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија2 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Македонија3 дена

Притвор за екс-директорот Васе Доневски

Судија на претходна постапка ги прифати предлозите на Јавното обвинителство за определување мерка притвор за екс-директорот на Службата за општи...

Македонија3 дена

Јовески: Четворицата обвинители реагираат пристрасно и непрофесионално

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, ја осуди постапката на четворицата обвинители што денеска јавно реагираа со соопштение за случајот со...

Македонија3 дена

(Видео) Апсење и претрес кај ексдиректорот на СОЗР, Васе Доневски

По три месеци истрага, Финансиската полиција поднесе кривична пријава и го приведе ексдиректорот на Службата за општи и заеднички работи на...

Македонија3 дена

(Видео) Заев го обвини претседателот Иванов за кукавичлук

Премиерот Зоран Заев го обвини претседателот на државата Ѓорге Иванов дека го крши Уставот со одлуката да не го потпише...

Македонија3 дена

Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство

Џелал Бајрами, Ферат Елези, Башким Бесими и Исмаил Дардишта се четворицата обвинители што денеска испратија писмо до јавноста со кое...

Македонија3 дена

(Видео) Апасиев: Само со мртов претседател законот може да влезе во сила

Законот за јазиците е мртво новороденче, а без потпис на претседателот Ѓорге Иванов не може да влезе во сила бидејќи...

Македонија3 дена

(Видео) Шахпаска: Нема од што да се плашам, немам полициско обезбедување

Пратеничката од СДСМ, Јагода Шахпаска, изјави дека нема од што да се плаши и дека таа не побарала полициско обезбедување...

Досие