МАКФАКС

Тетовска фабрика за мебел ограбена за 100.000 евра

Тетовска фабрика за мебел ограбена за 100.000 евра
04.02.2017, 13:05

Жител на тетовската населба Голема Речица на возраст од 48 години вчера пријавил во тетовската полиција дека од канцеларијата на неговата фирма за производство на мебел биле одземени околу 100.000 евра во разни апоени, информираше во саботата портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Според пријавата на сопственикот, тешката кражба најверојатно била извршена ноќта меѓу недела (29.01) и понеделник (30.01) од засега непознат сторител или сторители при што на докрај неутврден начин тие ја отвориле вратата од канцеларијата од фабриката што се наоѓа на излезот од Тетово кон Гостивар и металниот сеф што бил внатре од каде ги одзеле парите и незабележани од никого го напуштиле местото.

 

По добиената пријава полицијата извршила комплетен увид, било разговарано со сопственикот и неколку други лица вработени во фирмата, а разговорите и со други лица ќе продолжат и денеска најави Јосифоски.

 

Тој посочи дека полицијата интензивно работи на расветлување на случајот и откривање на можните сторители, како и на утврдување на точниот начин како е влезено во канцеларијата и како е отворен сефот./крај/мф

 

Поврзани написи

Макфакс е-билтен

Email *