Контакт

Црна хроника

Тешка кражба во Македонски Брод

Објавено пред


 

Во саботата во 23 часот во полициската станица Македонски Брод, 58-годишниот М.В. пријавил дека истиот ден во времето од 18 до 23 часот од страна на непознат сторител била извршена тешка кражба во неговата куќа.

 

Крадецот насилно ја отворил влезната врата извршил пребарување при што пронашол и одзел 10 златници во вредност од пет илјади евра, рачен часовник во вредност од 300 евра и 40 евра, по што го напуштил местото на настанот. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот како и целосно расчистување на кривичното дело, додаваат од МВР./крај/мф/бс

Црна хроника

Одзеле 935 илјади денари од наплатен пункт на ЕВН во Струга

Објавено пред

Од

Непознати сторители извршиле тешка кражба во наплатен пункт на „ЕВН Македонија“ во трговскиот комплекс на улицата Кеј 8 Ноември во Струга.

Сторителите со употреба на сила влегле во деловната просторија и одзеле сеф во кој, според кажување на одговорното лице, имало 935.000 денари, по што го напуштиле местото на настанот.

Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Фрлале со камења по војник што ги предупредил да се оддалечат од касарната

Објавено пред

Од

Професионален војник завршил во болница по инцидент во касарната „Страшо Пинџур“, каде што стражарел.

Тој за време на задачата забележал три лица, кои дошле со патничко возило. Кога биле предупредени да се оддалечат од оградата од касарната бидејќи се работи за воен објект, лицата почнале да фрлаат со камења кон него, а потоа го напуштиле местото на настанот.

На војникот му била укажана лекарска помош во Градската општа болница „8 Септември“ и е пуштен на домашно лекување.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Маж нападнат во кафеана, го удриле со чаша по главата

Објавено пред

Од

Шеесет и двегодишен маж од селото Брњарци, Скопско, пријавил дека во угостителски објект на улицата Маџари бил физички нападнат од страна на четири непознати лица.

„Додека седел во угостителскиот објект, влегле лицата и едно од нив со чаша го удрило во пределот на главата“, соопшти во билтенот Министерството за внатрешни работи.

Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија17 часа

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија20 часа

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија22 часа

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија23 часа

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија1 ден

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести1 ден

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести2 дена

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија2 дена

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија2 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија3 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија3 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија3 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Досие