Контакт

Црна хроника

Тешко повреден возач на мопед во сообраќајна несреќа

Објавено пред


Педесет и двегодишен маж е тешко повреден во сообраќајна несреќа кога патничко возило „форд галакси“ удило во неговиот мопед во Велес.

Од добиените повреди возачот на мопедот со возило на итната медицинска помош бил пренесен во Општата болница – Велес, каде што му биле констатирани тешки телесни повреди и бил задржан на понатамошно лекување. Увид на местото на настанот изврши екипа од СВР Велес.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Црна хроника

Десет часа шетал со другарите, а мајка му го пријавила за исчезнат

Објавено пред

Од

Гостиварчанка која претходно го пријавила својот 10-годишен син за исчезнат, вчера кажала дека детето се вратило дома.

Момчето се шетало со другарите низ Гостивар и од никого не било насилно задржано. Било излезено 10 часа, без да јави каде се наоѓа.

 

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Семеен пријател им ја злоупотребувал малолетната ќерка

Објавено пред

Од

Жена од Делчево пријавила дека додека со сопругот биле отсутни, а нивните две деца останале во домот, дошол нивен семеен пријател кој го злоупотребил девојчето.

Жената раскажала дека кога таа и сопругот се вратиле дома синот им рекол дека неговата сестра му раскажала како семејниот пријател ја допирал по телото и притоа ѝ рекол да не кажува никому.

Увид на местото извршила екипа од Полициската станица Делчево. Лицето е повикано и задржано во Полициската станица. Против него ќе биде поднесена кривична пријава и во текот на денот ќе биде изнесен пред судот во Кочани.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Царината запленила цигари, лекови, козметика, девизи, фалсификати

Објавено пред

Од

Во текот на минатата недела царинските службеници спречија повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани цигари, лекови, парфеми, тоалетни води, облека, обувки, ремени, девизи, читачи за патарини, опрема за тетовирање и фалсификати.
Според соопштението, задржана е следната стока:

– 430 штеки цигари ЛД блу и ЛД ред со македонски акцизни маркички, откриени при контрола на празен бугарски камион за превоз на возила, управуван од бугарски државјанин, пријавен за излез од државата на граничниот премин Богородица. На прашање на царинските службеници возачот изјавил дека нема што да пријави за царинска контрола, но при извршениот преглед на возилото во резервоарите за гориво биле откриени специјално конструирани бункери исполнети со непријавените цигари. Цигарите и возилото се привремено задржани, а против возачот е поднесена кривична пријава.
– 75 штеки цигари со македонски акцизни маркички, откриени во два одвоени случаи на Интернационалниот аеродром Скопје, при контрола со скенер на чекираниот багаж на двајца македонски државјани, кои имале намера да отпатуваат со лет за Малме.
Во првиот случај биле откриени 50 штеки цигари од марките Maрлборо и Винстон, а во вториот случај биле откриени 25 штеки цигари ЛД. Во двата случаи непријавените цигари се привремено задржани, а против патниците ќе бидат поведени прекршочни постапки.

– 34.500 таблети TAMOЛ – XX 200мг (Tramadol Hydrochloride), откриени на Интернационалниот аеродром Скопје, при контрола со скенер на чекираниот багаж на шведска државјанка, која имала намера да отпатува со лет за Малме. Непријавените лекови се привремено задржани, а против патничката е поведена соодветна постапка.

Парфеми, тоалетни води, облека и обувки
– 43 парфеми и тоалетни води, 16 фустани, 23 пара обувки, 3 парчиња ремени и 1 пар очила за сонце, откриени во два одвоени случаи на Интернационалниот аеродром Скопје, при контрола на патните торби на двајца македонски државјани, пријавени за влез во државата.
Во првиот случај, во патните торби на патник кој пристигнал со лет од Лондон биле пронајдени 43 парфеми и тоалетни води од различни марки, 16 фустани и 8 пара чизми. Во вториот случај, во патните торби на патник кој пристигнал со лет од Виена биле пронајдени 15 пара обувки (машки и женски чевли, влечки и чизми), 3 машки ремени и 1 пар очила за сонце, од разни познати светски брендови. Во двата случаи, непријавените производи се привремено задржани, а против патниците ќе бидат поведени прекршочни постапки.

Девизи
– 6.600 швајцарски франци, откриени на Интернационалниот аеродром Скопје, при личен претрес на српски државјанин кој пристигнал со лет од Цирих. Во џебовите од јакната и паричникот на патникот биле пронајдени 16.950 швајцарски франци и 1.190 евра. Согласно со законските прописи, на патникот му биле вратени девизи во противвредност на 10.000 евра, износ што може слободно да се внесе во државата, а за сторениот прекршок ќе биде поведена прекршочна постапка.

Техничка стока и опрема за тетовирање
– 80 дигитални читачи за патарина за товарни возила, откриени во координација со полициските службеници од граничниот премин Дојран, при контрола на македонски камион управуван од македонски државјанин, пријавен за влез во државата. Непријавените производи, пронајдени позади седиштата и на креветот во кабината на возилото, се привремено задржани, а против возачот ќе биде поведена соодветна постапка.

– 9 сетови машини за тетовирање и 81 шише од 60 мл со боја за тетовирање, откриени на Интернационалниот аеродром Скопје, при контрола на патниот куфер на руски државјанин кој пристигнал со лет од Истанбул. Непријавените производи се привремено задржани, а против патникот ќе биде поведена прекршочна постапка.

Стока за која постои сомневање дека повредува права од интелектуална сопственост
– 2 дијагностички уреди и 1 мултимедија уред за моторни возила со ознаки на заштитени трговски марки, откриени во царинското претставништво Аеродром Скопје – отсек за стоково царинење, при контрола на три пратки од Сингапур, наменети за три физички лица, македонски државјани. Поради сомневање дека уредите повредуваат права од интелектуална сопственост, истите се привремено задржани, и согласно со законските прописи ќе бидат поведени постапки за утврдување на нивната оригиналност.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Грчките предлози за името стигнаа пред посетата на Коѕијас

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас пред неколку дена ја испратил грчката нацрт- спогодба до надлежните институции во земјава. Тој...

Свет3 часа

Уапсен поранешниот претседател на Франција, Николас Саркози

Поранешниот претседател на Франција, Николас Саркози, е приведен на разговор во полиција поради истрага за финансиски нерегуларности на неговата изборна...

Македонија18 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија21 час

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија24 часа

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија1 ден

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија1 ден

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија1 ден

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести2 дена

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести2 дена

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија2 дена

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија3 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија3 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Досие