Контакт

Црна хроника

Фрлен „молотов“ коктел на тетовско кафуле

Објавено пред


 

Шише со запаллива течност било фрлено на тетовско кафуле ноќта во неделата кон понеделникот, соопшти полицијата, но во инцидентот нема повредени, затоа што во тој момент локалот не работел.

Имено, во 4.30 часот во Тетово две непознати лица го искршиле излогното стакло на угостителски објект лоциран на крстосницата од улиците „ЈНА“ и „Јане Сандански“ и во објектот фрлиле шише со запалива течност.

Настанот бил пријавен од очевидец и екипа на Бригадата за противпожарна заштита го изгасналапожарот. Притоа во објектот опожарени биле неколку маси и столови.

Во близина на местото пронајдено е уште едно шише со течност, чекан и тесла. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на случајот. /крај/со/бб



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Црна хроника

Со лажна диплома станал директор на основно училиште

Објавено пред

Од

Поранешен директор во основното училиште „Наим Фрашери“ во Куманово ја извршувал функцијата со фалсификувано уверение за завршен VII/1 степен на Педагошкиот факултет.

МВР соопшти дека 61-годишниот И.А. од Куманово со парична сума поттикнал референт за студенски прашања на Педагошкиот факултет „Свети Климент Охридски“ во Скопје да му издаде уверение за завршениот степен поради што против двајцата е поднесена кривична пријава.

„Второпријавениот го запишал првопријавениот на прв циклус на студии за учебната 2010/2011 година, а потоа на 6.10.2010 година, без истиот да ги полага програмските испити и без да уплати парични средства за испити и семестри во буџетските средства на РМ, му изготвил фалсификувано уверение за завршен VII/1 степен образование, со што го оштетил буџетот. Потоа, првопријавениот за временскиот поериод од 16.06.2011 до 03.01.2015 година го употребил уверението од Педагошкиот факултет при именување на истиот за директор во основното училиште ‘Наим Фрашери’ во Куманово“, соопшти МВР.

Лани И.А. повторно го употребил уверението за работен ангажман преку АПВ Арбеит ДЕ Скопје, а потоа во временскиот период од трети јануари годинава до денес при засновање на работен однос во Општина Куманово, остварувајќи личен доход за вредноста на тој исплатен личен доход го оштетил буџетот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Украдено возило од паркинг, сопственикот ги оставил клучевите на бравата

Објавено пред

Од

Триесетгодишен маж од Гази Баба пријавил дека вчера од  паркинг на улица „808“ му било одземено возило од марката „фолксваген поло“ со скопски регистарски ознаки, во кое имало лични документи и 12.000 денари.

Сторителот го искористил невниманието на пријавителот и со клучевите кои биле оставени во бравата го стартувал возилото и заминал во непознат правец.

На тој начин сторителот се стекнал со противправна имотна корист од околу 280.000 денари. Се преземаат мерки за пронаоѓање на возилото, на сторителот и за целосно расчитување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Украден „цитроен“ во Скопје

Објавено пред

Од

Непознат сторител одзел патничко возило „цитроен ц4“ од улицата „Стефан Јакимовски Дедов“ во Скопје.

Случајот во полициската станица Центар го пријавил таткото на девојката, во чијашто сопственост било возилото.

МВР соопшти дека се преземаат мерки за пронаоѓање на возилото, сторителот и за целосно расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК што го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, во Приштина денеска ја...

Македонија12 часа

(Видео) Ахмети: Обвинението за нереализираниот попис е испратено на погрешна адреса

Специјалното јавно обвинителство обвинението за нереализираниот попис од 2011 година го испрати на погрешна адреса. Јас не сум виновен, тоа...

Македонија14 часа

(Видео) Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот за името

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев потенцирал дека сегашноста и иднината бараат...

Македонија17 часа

Сопственикот на фирмата преку која биле испумпувани пари од „Актор“ бил на пат, порача да отвориме македонски медиум

Георгиос Папастамос, сопственикот и управител на Друштвото за геодетски работи и услуги „Топометриа ДООЕЛ“ од Скопје, не одговори на прашањата...

Македонија17 часа

(Видео) Димитров: Слеано име, без превод не е најдобриот правец

Слеано име на македонски јазик и без превод не е најдобриот правец во разговорите, вели министерот за надворешни работи, Никола...

Македонија18 часа

(Видео) Коѕијас: Верувам во чесно, праведно и точно решение за двете страни

Лесното во политиката е да не правиш ништо. Министрите за надворешни работи, заедно со нивните влади и премиери имаат должност...

Македонија19 часа

(Видео) Коѕијас пречекан со протести пред МНР

Во организација на СУМ- Сите за унитарна организација (Светски македонски конгрес, Македонски манифест, Преродба, Наши, Христијанско братство, Македонско патриотско здружение...

Македонија19 часа

(Видео) Мијалков не дојде на судење – сменил адреса на живеење

Судот го одложи денешното судење за предметот „Тортура” бидејќи не се појавија првообвинетиот ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, и неговиот...

Македонија1 ден

(Видеодебата) Судир меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки

Новиот предлог-закон за извршување ги разгоре и онака спротивставените интереси меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки. И новиот како...

Македонија2 дена

Случај „Актор“: Две од фирмите подизведувачи на автопатот Демир Капија-Смоквица биле основани кога почнала изградбата

Moлк од фирмите подизведувачи што вчера специјалното јавно обвинителство ги осомничи за перење пари за изградбата на автопатската делница Демир...

Македонија2 дена

Пратениците на ДУИ поднесоа иницијатива за истрага за случајот „Алмир“

Пратениците на Парламентарната група на Демократската унија за интеграција денеска во Собранието се сретнаа со семејството на Алмир Алиу. Во...

Македонија2 дена

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за...

Македонија2 дена

Професионални војници на АРМ се повредиле со митралез

Генералштабот на Армијата на Република Македонија информира дека денеска, околу 9:55 часот, во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово двајца професионални...

Македонија2 дена

(Видео) Груби: Бев сведок на непропорционалното попишување во 2011

Пописот на населението не бил пропаднат, туку законски прекинат, изјави Артан Груби од ДУИ по прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство...

Македонија2 дена

Паско Кузман доби кривична пријава од финансиската полиција за злоупотреби при возобновувањето на Светиклиментовиот универзитет

Поранешниот директор на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман, доби кривична пријава од Управата за финансиската полиција, заедно...

Македонија2 дена

Коѕијас денеска пристигнува во Скопје

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, пред неколку дена ја испратил грчката нацрт- спогодба до надлежните институции во земјава. Тој...

Македонија3 дена

(Видео) Груевски: Ќе ме осомничат дека сум станал од ручек и со тоа сум го оштетил буџетот

Експремиерот Никола Груевски по денешното рочиште за случајот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство се пошегува со новинарите и рече дека...

Македонија3 дена

Беса се подготвува за влез во Владата

Движењето Беса ги интензивира преговорите за влез во владината коалиција. За денеска е најавена средба меѓу премиерот Зоран Заев и...

Македонија3 дена

(Видео) Мајката на Алмир: Обвинителката ми го уби синот по вторпат

На денешниот протест за смртта на малиот Алмир, кој се одржа пред Владата на Република Македонија, се обрати и мајката...

Македонија3 дена

(Видео) Куршум на челото на Јовевски, нов протест за смртта на Алмир

Пред Владата на Република Македонија денеска толпа граѓани протестираа во знак на револт поради преквалификацијата на кривичното дело „убиство“ во...

Досие