МАКФАКС

Црна хроника

Полицијата и натаму го обезбедува местото на несреќата

Полицијата и натаму го обезбедува местото на несреќата

Црна хроника

Иако извлекувањето заврши пристапот за новинарите во езерото забрането Иако извлекувањето на загинатите лица и делови од бродот вчера заврши, специјални полициски единици и натаму го обезбедува делот од Охридското

Прочитајте го целиот напис
06.09.2009

Дали дефект на управувачкиот систем е причина за трагедија

Дали дефект на управувачкиот систем е причина за трагедија

Црна хроника

Поранешен капетан на „Илинден“ смета дека дефект на управувачкиот систем е главна причина за несреќата Петар Василев, капетан на бродот „Александрија“ што прв пристигнал во помош на патниците во вчерашната

Прочитајте го целиот напис
06.09.2009

Прванов: Ќе се бара одговр за староста на бродот и преоптовареноста

Прванов: Ќе се бара одговр за староста на бродот и преоптовареноста

Црна хроника

Прванов потврди дека има договор со македонските власти за паралелна истрага за причините за инцидентот и од бугарска страна „Од денеска Македонија е подготвена да прими и бугарски експерти, затоа

Прочитајте го целиот напис
06.09.2009

Во болница во Софија задржани четворица преживеани од бродската несреќа

Во болница во Софија задржани четворица преживеани од бродската несреќа

Црна хроника

Десет лица, кои вчера беа повредени во бродската трагедија во Охридското Езеро, синоќа се прегледани на Военомедицинската академија во Софија, соопшти заменик-директорот на болницата Евгени Белоконски Шестмина од прегледаните ја

Прочитајте го целиот напис
06.09.2009

Бугарските туристи допатувале во Охрид „на црно“

Бугарските туристи допатувале во Охрид „на црно“

Црна хроника

Групата бугарски туристи која ја доживеа бродската несреќа во Охридскот Езеро, во која загинаа 15 лица, престојувала без договори и

Прочитајте го целиот напис
06.09.2009

Идентификувани сите тела, аутопсијата е во тек

Идентификувани сите тела, аутопсијата е во тек

Црна хроника

Телата на сите 15 загинати во вчерашната бродска несреќа што се случи во Охрид, се идентификувани Во тек е аутопсија

Прочитајте го целиот напис
06.09.2009

Софија ги проверува своите тур-оператори

Софија ги проверува своите тур-оператори

Црна хроника

И македонските и бугарските истражни органи интензивно работат Бугарските надлежни државни органи ги проверуваат туристичките агенции во чија организација бугарските

Прочитајте го целиот напис
06.09.2009

Кривична пријава за капетанот, обдукцијата почна во Скопје

Кривична пријава за капетанот, обдукцијата почна во Скопје

Црна хроника

По извршениот разговор пред истражен судија, на лицето што го упраувало потонатиот брод „Илинден“, е поднесена кривична пријава за загрозување

Прочитајте го целиот напис
06.09.2009

„Илинден“ произведен 1924 година

„Илинден“ произведен 1924 година

Црна хроника

Бродот „Илинден“, кој потона денеска во водите на Охридското Езеро, бил произведен во Германија во 1924 година, а реконструиран во

Прочитајте го целиот напис
06.09.2009

Премиерот Груевски повторно разговаше телефонски со бугарскиот колега Борисов

Премиерот Груевски повторно разговаше телефонски со бугарскиот колега Борисов

Црна хроника

Премиерот Никола Груевски попладнево уште еднаш телефонски разговарал со бугарскиот премиер Борис Борисов, при што детално го информирал за сите

Прочитајте го целиот напис
06.09.2009

Макфакс е-билтен

Email *