(ВИДЕО) Борисов: Извинете што и ние го славиме Илинден

(ВИДЕО) Борисов: Извинете што и ние го славиме Илинден

„Подобро да славиме отколку да војуваме“, беше одговорот на бугарскиот премиер Бојко Борисов за тоа зошто Бугарија инсистира да го слави токму националниот ден на Македонија, Илинден, заедно со нас, иако не сме една држава. „Извинете што го славиме и ние“, рече Борисов објаснувајќи ги потоа мотивите за оваа одлука.

„Ако не славиме заедно, ајде да војуваме. Многупати сме војувале и, гледам, станавме голема Албанија, голема Македонија, голема Бугарија, голема Србија… Поради војните, дојдовме до тука, да бидеме најбедното место во Европа. Со таков став цело време се враќаме назад. Поентата сега е да се свртиме напред, да станеме како Германија, Франција, да станеме Европа“, порача Борисов на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев.

Тој се извини наместо домаќинот за големото обезбедување во врска со неговата посета и најави дека по средбите со спикерот на парламентот, Талат Џафери, и со шефот на државата, Ѓорге Иванов, ќе има средба и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за да го убеди да го поддржи договорот за пријателство и соработка што тој и Заев го потпишаа денес додавајќи дека очекува позитивна реакција и поздравување на ваквиот чекор и од страна на ЕУ.

„Договорот е резултат на минат труд кој не е само мој и на мојата влада. И поранешната влада има голем придонес. Ги повикувам да застанат зад него бидејќи овој договор нè прави двете страни еднакво среќни. Затоа ја повикувам опозицијата да даде поддршка за нешто за што направила голем труд. Успехот ќе биде заеднички“, изјави Заев на прес-конференцијата со Борисов.

„Ќе имам средба вечерва со Груевски и тој да даде поддршка за договорот. Со мене е и Красимир Каракачанов, кој е претседател на ВМРО во владата“, порача Борисов додавајќи дека со Груевски работел многу на договорот и дека биле пред негово потпишување наспроти она што го порачуваат деновиве од оваа партија.

Генерално, премиерот Заев рече дека овој договор претставува историски чекор за Македонија и Бугарија.

„Потпишувањето на договорот покажува дека таму каде што има политичка волја и идеја за прогрес, прашањето може да се реши. Направивме историски чекор напред и отворивме пат за стабилност и развој за двете држави. Овој договор е заемен успех и придонес кон политичка стабилизација за регионот и пошироко. Се определивме да водиме политики на решенија, а не проблеми.

Во Бугарија видовме конструктивен партнер со исти цели. Ова наше пријателство е пример како долгогодишна кочница може да се претвори во мотор за развој. Оваа соработка ќе помогне за унапредување на патната и гасната инфрастуктура на двете земји. Прашањето на добрососедските односи е прашање на зрелост и затоа овој договор е значајна порака до ЕУ и НАТО дека земјите имаат политички раководства кои градат мостови. Бугарија од денес е уште поголем пријател и сојузник кон евро-атлантските перспективи. Мојот народ има право да биде среќен“, изјави Заев.

Борисов додаде дека договорот има убаво име, добрососедство, кое е многу важно.

„Вашите министри работеа неколку месеци за да имаме договор со толку убаво име ‘добрососедство’. Исто така, двата меморандума се исклучително важни. Ќе ја видите и реакцијата на ЕУ на овој договор. Двете држави без модератори и посредници дојдоа до одлука дека мирот, дружбата и добрососедството се поважни од сè. Не случајно луѓето велат, гледајќи назад, ќе се сопнеш и ќе паднеш. Затоа одлучивме да гледаме напред. Резултатите ќе ги видите за некое време. Терминот заедничка историја е термин што дава заеднички перспективи, а не поделби“ изјави Борисов.

Двајцата оценија дека договорот е од заеднички интерес и за двете земји и дека ќе овозможи политичка стабилност, соживот и соработка помеѓу граѓаните, но и на економски план.

„Договорот можеше и да не се потпише, со години не беше потпишан, но се потпиша и е од исклучително значење“, нагласи Борисов. Тој истакна дека покрај договорот, битни се и двата меморандума за соработка, кои се однесуваат на железничкото поврзување меѓу двете земји, односно за Коридорот 8 и за соработка во областа на гасот, која ќе овозможи Македонија да купува гас од Европската Унија, а Бугарија да го транспортира.

За критиките со кои договорот е пречекан во Македонија, Борисов рече дека нив ги има и во двете земји, но тоа е демократијата. И тие самите биле критикувани дека можеле да бидат потврди во односите со Македонија како земја што сака да влезе во НАТО и ЕУ, но тоа, според него, не е пријателство.

„Критичари имало и ќе има секогаш. Многу од моите опоненти го кажуваат тоа. Но, дали тоа е пријателство? Добрососедство? Носи ли перспектива?“, запраша Борисов додавајќи „дај боже да се остварат двата потпишани меморандума денес бидејќи ќе има разлика“, мислејќи на меморандумите за гасно и инфраструктурно поврзување на двете земји.

На соседите тој им порача дека договорот не е насочен против никого, ни против Србија ни против Грција, и дека е за доброто на двете земји.

Утре Борисов и Заев ќе положат заеднички цвеќе на гробот на Гоце Делчев, што ќе биде моментот кој го означија како заедничко славење на историјата.