Контакт

Daily news

Вработените во „Фени“ и без дрва и без плата, Синдикатот им наплатил, но не им доставил огревно дрво

Објавено пред


Некои од вработените во „Фени“ мака мачат да најдат дрва за огрев откако Синдикатот им наплатил, но не им доставил огревно дрво. Принудени се со септемвриската плата, која им беше исплатена на крајот на минатиот месец, да преживеат, но и да најдат начин да ги стоплат домовите. Плата за октомври сè уште немаат, а не знаат ниту кој ќе им ја исплати, посебно по одлагањето на стечајот за кој требаше денес да се расправа во Основниот суд во Велес.

„Дрвата ги исплативме целосно уште пред неколку месеци, но не сме ги добиле и покрај тоа што зимата веќе почна. Бараме итен состанок со Пецо Ристовски. Сакаме да побараме финансиска полиција да го испита случајот со снабдувањето со дрва за огрев оти се сомневаме дека е направен истиот криминал што го направи и претходниот синдикален лидер Иле Хаџи Николов. Тој беше разрешен оти проневери речиси 35.000 ерва, синдикални пари. Дојдовме до сознанија дека Палитов, сегашниот синдикален лидер, уплатил пари за огревно дрво на угостителска фирма ‘Тралица’, а потоа го раскинал договорот и со оваа фирма и направил нов договор со доставувач од Прилеп. Од прилепската фирма нам ни кажуваат дека испорачале онолку дрва за колку што им било платено“, велат вработените што сè уште чекаат дрва од Синдикатот.

Пецо Ристовски, претседател на Синдикатот на вработените во индустријата, енергетиката и рударството, вели дека не станува збор за проневера на синдикалните пари.

„Познат ми е случајот со дрвата од Синдикатот на ‘Фени’. Не се работи за проневера, туку за неисполнување на обврските. За дрвата постои уреден договор со снабдувачот од Прилеп и тој едноставно не си ја исполни обврската. Ние веќе поднесовме тужби и кривична пријава за овој случај уште пред 3-4 месеци, но сè уште немаме повратно од судовите. Тужбата е за фирмата снабдувач, а крвичната пријава за нотарот што направил пропусти во договорот“, вели Ристовски.

Според него, вработените со право реагираат и си ги бараат дрвата што ги платиле и најави дека ќе ги прими на разговор за да најдат излез од состојбата.

„Јас сум сигурен дека ќе изнајдевме некое решение побргу ако не беше ваква состојбата. Стечајот и неговото одлагање дополнително ни ја отежнуваат работата, но подготвени сме, заедно со вработените, да бараме решение“, рече Ристовски.

Стечајот за „Фени“ за кој денес требаше да се одлучува беше одложен оти новиот директор на фабриката, Рајчо Кацаров, побара изземање на Основниот суд во Велес со обајснување дека за тоа треба да одлучуваат судовите во Скопје бидејќи банките кредитори биле од Скопје.

Ова ја враќа на почеток постапката за стечај иницирана од банките кредитори поради долг од 40 милиони евра кон нив и дополнителни 20 милиони евра кон други доверители.

Врховниот суд треба да одлучи каде ќе продолжи постапката на која ќе се разгледува можноста за отворање стечај за „Фени“.

Некои од вработените во „Фени“ минатата недела двапати излегоа на протест преку кој бараа повлекување на стечајот за фабриката. Мнозинството не го поддржаа штрајкот. Некои од оние што не беа на протестите се пожалија дека се револтирани од синдикалниот лидер кој на улица глуми херој, а кога е во фабриката, бега од нив и од обврската да им ги испорача платените дрва.

(М.И.П.)

Daily news

Демонстранти во Аргентина бараа да остане во сила законот против абортус

Објавено пред

Неколку стотини луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за абортус во Аргентина.

На собирот организиран со слоган „За живот“ тие го осудија нацрт-законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

„Оваа расправа не треба да се одржи бидејќи станува збор за избор помеѓу животот и смртта“, рекоа демонстрантите што носеа плакат „Легално или илегално, абортусот убива“.

Абортусот во Аргентина е дозволен само доколку бременоста е последица на силување или го загрозува животот на жената. Годишно во оваа земја умираат 100 жени поради компликации предизвикани од нелегален прекин на бременоста.

Надлежниот одбор на парламентот ќе расправа за предлог-законот на 20 март, а два месеца подоцна и пленумот. Засега не е извесно дали овој предлог-закон ќе биде усвоен.

Прикажи повеќе...

Daily news

Притворен 23-годишен маж за нападот во Виена

Објавено пред

Австриската полиција соопшти дека притворила 23-годишен маж, осомничен за нападот со нож во Виена, при што беа повредени четири лица.

Порпаролот на полицијата, Патрик Мајерхофер, соопшти дека осомничениот бил притворен набргу кога 20-годишен маж прободен со нож бил хоспитализиран со повреди опасни за живот. Полицијата и понатаму истражува дали истото лице го нападнало и тричленото семејство што синоќа беше избодено во центарот на Виена.

Службените лица не објавија детали за идентитетот на осомничениот.

Во полициското соопштение се наведува дека сите членови на семејството, 65-годишен маж, 56-годишна мајка и нивната 17 годишна ќерка, имаат повреди опасни по живот и се одведени во болница. Нивните имиња не се наведени.

Синоќа непознат напаѓач со нож нападна семејство, по што побегна, а за време на бегството повреди уште едно лице.

Прикажи повеќе...

Daily news

Летовите до Израел ќе поминуваат низ воздушниот простор на Саудиска Арабија

Објавено пред

Авион на „Ер Индија“ денеска леташе помеѓу Њу Делхи и Тел Авив во воздушниот простор на Саудиска Арабија, со што се стави крај на 70-годишната политика на Ријад.

Саудиска Арабија, која не го признава Израел, досега не дозволуваше меѓународни летови кон Израел во саудискиот воздушен простор, но промената на оваа политика може да биде знак на одмрзнување на односите меѓу Израел и кралството, со оглед на тоа што и двете земјите ја делат загриженоста за иранското влијание во регионот.

Во понеделникот израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека индиската авиокомпанија добила дозвола да прелета над Саудиска Арабија, но неговите зборови не беа првично потврдени ниту од Ријад ниту од седиштето на „Ер Индија“.

Новата воздушна линија заштедува околу два часа лет помеѓу Њу Делхи и Тел Авив, а авиокомпанијата планира да спроведува по неколку вакви летови неделно. Не е соопштено дали правото го добиле и други авиокомпании или тоа важи само за авиони на „Ер Индија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести2 часа

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести4 часа

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија8 часа

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија8 часа

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија13 часа

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет14 часа

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија1 ден

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија1 ден

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион1 ден

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести2 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија2 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија2 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија2 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Македонија2 дена

Притвор за екс-директорот Васе Доневски

Судија на претходна постапка ги прифати предлозите на Јавното обвинителство за определување мерка притвор за екс-директорот на Службата за општи...

Македонија2 дена

Јовески: Четворицата обвинители реагираат пристрасно и непрофесионално

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, ја осуди постапката на четворицата обвинители што денеска јавно реагираа со соопштение за случајот со...

Македонија2 дена

(Видео) Апсење и претрес кај ексдиректорот на СОЗР, Васе Доневски

По три месеци истрага, Финансиската полиција поднесе кривична пријава и го приведе ексдиректорот на Службата за општи и заеднички работи на...

Македонија2 дена

(Видео) Заев го обвини претседателот Иванов за кукавичлук

Премиерот Зоран Заев го обвини претседателот на државата Ѓорге Иванов дека го крши Уставот со одлуката да не го потпише...

Македонија2 дена

Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство

Џелал Бајрами, Ферат Елези, Башким Бесими и Исмаил Дардишта се четворицата обвинители што денеска испратија писмо до јавноста со кое...

Македонија2 дена

(Видео) Апасиев: Само со мртов претседател законот може да влезе во сила

Законот за јазиците е мртво новороденче, а без потпис на претседателот Ѓорге Иванов не може да влезе во сила бидејќи...

Македонија2 дена

(Видео) Шахпаска: Нема од што да се плашам, немам полициско обезбедување

Пратеничката од СДСМ, Јагода Шахпаска, изјави дека нема од што да се плаши и дека таа не побарала полициско обезбедување...

Досие