Историска посета на Ердоган во Грција

Историска посета на Ердоган во Грција

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, во текот на денот ќе пристигне во историска посета на Грција, која ќе биде фокусирана на голем број прашања, вклучувајќи ги територијалните проблеми во Егејското Море и екстрадицијата на осумтемина турски офицери.

Ердоган е првиот турски шеф на државата, кој ќе ја посети Грција во последните 65 години. Во рамките на дводневната посета тој ќе оствари средби со членови на владата, по што ќе се насочи кон Тракија во североисточниот дел на земјата, каде што ќе разговара со претставници на муслиманската заедница во регионот.

Безбедносните мерки во главниот град Атина ќе бидат зајакнати. Ќе бидат распоредени речиси 2.000 илјади полицајци, а се планира дел од центарот на Атина да остане затворен речиси цел ден.

Ердоган ќе слета во грчкиот главен град во 11 часот за да се состане со Алексис Ципрас напладне, по што двајцата ќе одржат заедничка прес-конференција.