Контакт

Daily news

Како се облекувате според хороскопот?

Објавено пред


ОВЕН

За овните се врзува елеганцијата и самоувереноста, а ја изразуваат на начин на кој тие се чувствуваат сигурни во себе. Без оглед на тоа дали ќе облечат нешто елегантно, спортско или формално – припадничките на овој знак секогаш ќе го носат со сигурност и самодоверба. Со боите и кроевите не експериментираат, туку сосема спротивното: се потпираат на провереното, и пред се’ удобното.

БИК

Практични се, ја сакаат едноставноста и класиката, како и сензуалните ткаенини. Прилично се конзервативни, па кога одат во шопинг купуваат само класични парчиња со кои е невозможно да се погреши. Нивни бои се: беж, сива, бела и црна.

БЛИЗНАЦИ

Љубопитни се, секогаш подготвени за патувања и нови авантури. Истото се однесува и на модниот свет – флертуваат со повеќе стилови. Бираат специфични и маркатни детали, најчесто во вид на модни аксесоари кои се издвојуваат и оставаат посебен впечаток. Дамите се одлучуваат за чанти или торби во неонски нијанси, големи ѓердани и обетки, како и блејзери со бохо дезени.

РАК

Припадничките на овој знак се прилично неприметни, а иако носат се’ што е модерно и ,,ин’’, сепак тоа е со доза на внимание. Секогаш се средени, но не премногу. Не сакаат да бидат претерано експонирани и коментирани во јавноста, па постојано се обидуваат да се уредни и средени, но ненаметливи. Дамите во овој знак бираат костуми со едноставен крој. Нивен избор се неутралните бои, во комбинација со фини детали што ќе им дадат допир на елеганција и префинетоста кон која се стремат.

ЛАВ

Креативни, горди, и пред се’ посебни. Лавовите ги води премисата дека доколку сакате да се чувствувате добро, тогаш мора и добро да изгледате, па се средуваат за секоја можна прилика, а не само оние кои го носат епитот ,,посебни’’. Сакаат да се ,,китат’’ со брендирани парчиња облека, но способни се и сосема обичната и секојдневна гардероба да ја направат скапоцена, давајќи и свој креативен потпис. Дамите во овој знак на себе имаат екстравагантни парчиња, како и впечатливи детали и ведри бои. Злато, сребро, бижутерија – лавот не пребира. Важно е добро да изгледа, но и секогаш да е во центар на вниманието.

ДЕВИЦА

Девицата е префинета, практична и организирана. Таа се чувствува убаво и пријатно само доколку се’ е на свое место. Многу се самокритични, па секогаш ги бираат до најситниот детал парчињата облека кои совршено им стојат, боите кои прилегаат на нивниот тен, како и ткаенини кои се удобни за носење. Девиците ги сакаат нежните нијанси на розова, сина, бледо жолта, но и беж, црната и сивата боја, а за гардеробата е пресудно воопшто да нема синтетика.

ВАГА

Вагите се уметнички души кои сакаат мирно опкружување околу себе, а не ги сакаат спротивставувањата и судирите, како во животот, така и во модата. Секогаш ги интересира туѓото мислење, па без оглед на тоа за која прилика се подготвуваат, тие мора да знаат што другите мислат, бидејќи најчесто се неодлучни и им треба совет. Во нивниот гардеробер ќе најдете убава и префинета, но и едноставна облека. Многу почесто се одлучуваат за маица и фармерки отколку за свечен фустан, освен кога приликата бара од нив да бидат подотерани – тогаш ќе дадат се’ од себе да бидат грациозни и да изгледаат совршено.

СКОРПИЈА

Скорпијата е суптилна, но драматична и сака внимание, особено во модата. Важно и’ е да има скапа и квалитетна гардероба, а истата ќе ја комбинира со едноставни и секојдневни парчиња облека кои ги поседува во сите бои. Припадничките на овој хороскопски знак секогаш сакаат добри чевли на потпетици и чанти. Што и да облечат, овие дами изгледаат добро, некогаш и препотентно, но никогаш не остануваат незабележани. Каде и да се појават оставаат впечаток, и најчесто е позитивен.

СТРЕЛЕЦ

Налик на лавовите, стрелците споделуваат слични модни карактеристики. Ентузијазмот, позитивната енергија и ведриот дух се нивните главни белези. Така е и со модата и стилот на облекување: стрелците сакаат бои (најмногу оние нијанси кои се јаки и интензивни), принтови (особено леопард принтот), но пред се’ сакаат внимание. Се забавуваат со се‘ што прават во животот, па и во комбинирањето на облеката.

ЈАРЕЦ

Оние кои се родени во овој знак ги сакаат сериозноста, мотивираноста и контролата. Само така се чувствуваат пријатно и на свој терен. Во тоа им помага и професионалната облека, која е на работ да биде конзервативна. Ретко излегуваат од рамките и ограничувањата кои си ги задале самите на себе. Црната, сивата и тегет сината се нивните бои, а доколку се одлучат за промени, тогаш со најмногу задоволство би ја додале и црвената боја, бидејќи ја покажува нивната скриена страст, наспроти студената надворешност.

ВОДОЛИЈА

И на најобичната комбинација мора да и дадат свој личен печат и да ја направат посебна. Секогаш изгледаат шик и средено, иако не ги следат трендовите. Не се потпираат на модните правила, туку испишуваат свои сопствени и цврсто се држат до нив, без оглед на тоа дали станува збор за облека за работа или, пак, излегување во ноќен клуб.

РИБИ

Завршниот збор и романтиката остануваат резервирани за припадничките на овој хороскопски знак. Исклучително чувствителни и нежни, рибите се романтични сонувачи кои што и да облечат изгледаат слатко и привлечно. Оваа сезона е во нивниот знак, бидејќи токму актуелниот боемски стил го одразува нивниот карактер. Цветните принтови, пастелните нијанси, многу белина и реси се заштитен знак за стилот на облекување, но и на комплетната личност на рибите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Daily news

Демонстранти во Аргентина бараа да остане во сила законот против абортус

Објавено пред

Неколку стотини луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за абортус во Аргентина.

На собирот организиран со слоган „За живот“ тие го осудија нацрт-законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

„Оваа расправа не треба да се одржи бидејќи станува збор за избор помеѓу животот и смртта“, рекоа демонстрантите што носеа плакат „Легално или илегално, абортусот убива“.

Абортусот во Аргентина е дозволен само доколку бременоста е последица на силување или го загрозува животот на жената. Годишно во оваа земја умираат 100 жени поради компликации предизвикани од нелегален прекин на бременоста.

Надлежниот одбор на парламентот ќе расправа за предлог-законот на 20 март, а два месеца подоцна и пленумот. Засега не е извесно дали овој предлог-закон ќе биде усвоен.

Прикажи повеќе...

Daily news

Притворен 23-годишен маж за нападот во Виена

Објавено пред

Австриската полиција соопшти дека притворила 23-годишен маж, осомничен за нападот со нож во Виена, при што беа повредени четири лица.

Порпаролот на полицијата, Патрик Мајерхофер, соопшти дека осомничениот бил притворен набргу кога 20-годишен маж прободен со нож бил хоспитализиран со повреди опасни за живот. Полицијата и понатаму истражува дали истото лице го нападнало и тричленото семејство што синоќа беше избодено во центарот на Виена.

Службените лица не објавија детали за идентитетот на осомничениот.

Во полициското соопштение се наведува дека сите членови на семејството, 65-годишен маж, 56-годишна мајка и нивната 17 годишна ќерка, имаат повреди опасни по живот и се одведени во болница. Нивните имиња не се наведени.

Синоќа непознат напаѓач со нож нападна семејство, по што побегна, а за време на бегството повреди уште едно лице.

Прикажи повеќе...

Daily news

Летовите до Израел ќе поминуваат низ воздушниот простор на Саудиска Арабија

Објавено пред

Авион на „Ер Индија“ денеска леташе помеѓу Њу Делхи и Тел Авив во воздушниот простор на Саудиска Арабија, со што се стави крај на 70-годишната политика на Ријад.

Саудиска Арабија, која не го признава Израел, досега не дозволуваше меѓународни летови кон Израел во саудискиот воздушен простор, но промената на оваа политика може да биде знак на одмрзнување на односите меѓу Израел и кралството, со оглед на тоа што и двете земјите ја делат загриженоста за иранското влијание во регионот.

Во понеделникот израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека индиската авиокомпанија добила дозвола да прелета над Саудиска Арабија, но неговите зборови не беа првично потврдени ниту од Ријад ниту од седиштето на „Ер Индија“.

Новата воздушна линија заштедува околу два часа лет помеѓу Њу Делхи и Тел Авив, а авиокомпанијата планира да спроведува по неколку вакви летови неделно. Не е соопштено дали правото го добиле и други авиокомпании или тоа важи само за авиони на „Ер Индија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија11 час

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија14 часа

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија16 часа

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија16 часа

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија17 часа

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија18 часа

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести1 ден

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести1 ден

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија1 ден

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија2 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија3 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија3 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија3 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Досие