Киднапираниот мексикански фоторепортер пронајден мртов

Киднапираниот мексикански фоторепортер пронајден мртов

Фоторепортерот Едгар Даниел Ескедеа, кој во северната мексиканска држава Сан Луис Потоси трпел закани поради работата, беше пронајден мртов еден ден откако беше киднапиран, соопшти денеска мексиканската влада.

Државен механизам кој ги штити новинарите и активистите за права повика на “итна и ефикасна истрага” за убиството на Ескодед, наводно киднапиран од вооружени мажи во четвртокот.