Контакт

Daily news

Министерката за образование го запишала синот во приватно школо

Објавено пред


Министерката за образование и наука, Рената Тренеска-Дескоска, го запишала синот во приватно школо. Последниве две недели, откако почна учебната година, јавноста сè погласно коментира дека министерката дава негативен личен пример со тоа што го запишала своето дете во приватна гимназија. Таа, пак, вели дека нема простор за обвинувања и детално ги објаснува причините за таквиот став.

„До мене не се стасани негативни коментари и лично мислам дека нема простор за некакви обвинувања. Напротив, ако јас имав лични дилеми околу одлуката која ја донесе мојот син и уписот кој е направен уште пред да стапам на функцијата, од моментот на преземање на функцијата за мене е големо олеснување  што направи таков избор. Мојот син заврши основно училиште како најдобар ученик во едно основно државно училиште и на крајот беше прогласен за ученик на генерацијата. Во текот на школувањето учествуваше на општински, регионални и државни натпревари по физика и математика на кои добиваше и награди. Двапати беше наградуван за неговите особени постигнувања како ученик од страна на градоначалникот на нашата Општина кој беше од ВМРО-ДПМНЕ“, вели министерката Тренеска-Дескоска.

Таа нагласува дека кога нејзиниот син почнал да размислува за средно училиште, решил да се пријави за стипендијата „Борис Трајковски“ во гимназијата „НОВА“ и за стипендија во „Јахја Кемал“. Во конкуренција од 180 ученици, на анонимно тестирање по англиски јазик и математика во „НОВА“, министерката вели дека ги поминал сите селекциони кругови и влегол во изборот од 8 ученици кои биле повикани на интервју. По интервјуто му било понудено да се запише таму со стипендија која, според министерката, опфаќала значајно намалување на школарината. Успешно го поминал и тестирањето и во „Јахја Кемал“ и стипендија му понудиле и од таму, а по објавувањето на резултатите од државниот натпревар по физика од основното училиште во коешто учел, им јавиле дека има понуда да се запише со стипендија во некое трето приватно училиште.

„Со оглед на тоа што резултатите од учењето и тестирањето беа лично негови, понудите за стипендии од различните училишта сам си ги ‘извојува’, логично беше да го има главниот збор во одлуката за своето натамошно школување. Јас во тој момент не бев ни министер ‘во најава’. Кога бев предложена и избрана за министер за образование, за мене беше олеснување што син ми  веќе имаше избрано да учи во една независна и неутрална средина каде нема да има дилеми дека сам си е заслужен за своите резултати и оценки. За мене, а и за него е подобро да учи во училиште кое е во независна позиција во однос на Министерството за образование и наука, да биде оценуван од наставници чии плати не ги потпишувам јас, чие вработување и статус не се во моите ингеренции. Не сакам да има никаква дамка, ниту моја сенка на неговите оценки и постигнувањата затоа што ги знам неговите капацитети, можности и посветеноста“, рече министерката.

На прашањето како ќе ги убеди другите родители на средношколци дека државното школство е доволно добро за нивните деца, откако самата за своето дете одбрала приватно школо, Тренеска-Дескоска вели дека има солидни училишта, но потребни се реформи во образованието.

„ Ситуацијата во образованието во Македонија не е ‘розова’. Секако има и многу посветени наставници и солидни училишта. Притисокот за упис во одредени средни училишта оваа година и потребата од одобрување на дополнителни места за упис е своевиден показател за нивниот рејтинг. Но, има и проблеми. И учениците и родителите и наставниците  се свесни за тоа. Јас од првиот ден на стапување на функцијата јавно зборувам за потребата од реформи во образованието. Тој процес нема да е ни лесен, ни едноставен, но чувствувам дека постојат енергија и желба во општеството за ангажман на многу засегнати лица да помогнат и да се вклучат во реформите. Тоа уште повеќе ме охрабрува во моите заложби да создадеме услови за квалитетно образование во Република Македонија“, вели министерката Тренеска-Дескоска.

М. И. П.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Daily news

Демонстранти во Аргентина бараа да остане во сила законот против абортус

Објавено пред

Неколку стотини луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за абортус во Аргентина.

На собирот организиран со слоган „За живот“ тие го осудија нацрт-законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

„Оваа расправа не треба да се одржи бидејќи станува збор за избор помеѓу животот и смртта“, рекоа демонстрантите што носеа плакат „Легално или илегално, абортусот убива“.

Абортусот во Аргентина е дозволен само доколку бременоста е последица на силување или го загрозува животот на жената. Годишно во оваа земја умираат 100 жени поради компликации предизвикани од нелегален прекин на бременоста.

Надлежниот одбор на парламентот ќе расправа за предлог-законот на 20 март, а два месеца подоцна и пленумот. Засега не е извесно дали овој предлог-закон ќе биде усвоен.

Прикажи повеќе...

Daily news

Притворен 23-годишен маж за нападот во Виена

Објавено пред

Австриската полиција соопшти дека притворила 23-годишен маж, осомничен за нападот со нож во Виена, при што беа повредени четири лица.

Порпаролот на полицијата, Патрик Мајерхофер, соопшти дека осомничениот бил притворен набргу кога 20-годишен маж прободен со нож бил хоспитализиран со повреди опасни за живот. Полицијата и понатаму истражува дали истото лице го нападнало и тричленото семејство што синоќа беше избодено во центарот на Виена.

Службените лица не објавија детали за идентитетот на осомничениот.

Во полициското соопштение се наведува дека сите членови на семејството, 65-годишен маж, 56-годишна мајка и нивната 17 годишна ќерка, имаат повреди опасни по живот и се одведени во болница. Нивните имиња не се наведени.

Синоќа непознат напаѓач со нож нападна семејство, по што побегна, а за време на бегството повреди уште едно лице.

Прикажи повеќе...

Daily news

Летовите до Израел ќе поминуваат низ воздушниот простор на Саудиска Арабија

Објавено пред

Авион на „Ер Индија“ денеска леташе помеѓу Њу Делхи и Тел Авив во воздушниот простор на Саудиска Арабија, со што се стави крај на 70-годишната политика на Ријад.

Саудиска Арабија, која не го признава Израел, досега не дозволуваше меѓународни летови кон Израел во саудискиот воздушен простор, но промената на оваа политика може да биде знак на одмрзнување на односите меѓу Израел и кралството, со оглед на тоа што и двете земјите ја делат загриженоста за иранското влијание во регионот.

Во понеделникот израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека индиската авиокомпанија добила дозвола да прелета над Саудиска Арабија, но неговите зборови не беа првично потврдени ниту од Ријад ниту од седиштето на „Ер Индија“.

Новата воздушна линија заштедува околу два часа лет помеѓу Њу Делхи и Тел Авив, а авиокомпанијата планира да спроведува по неколку вакви летови неделно. Не е соопштено дали правото го добиле и други авиокомпании или тоа важи само за авиони на „Ер Индија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК што го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, во Приштина денеска ја...

Македонија12 часа

(Видео) Ахмети: Обвинението за нереализираниот попис е испратено на погрешна адреса

Специјалното јавно обвинителство обвинението за нереализираниот попис од 2011 година го испрати на погрешна адреса. Јас не сум виновен, тоа...

Македонија14 часа

(Видео) Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот за името

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев потенцирал дека сегашноста и иднината бараат...

Македонија17 часа

Сопственикот на фирмата преку која биле испумпувани пари од „Актор“ бил на пат, порача да отвориме македонски медиум

Георгиос Папастамос, сопственикот и управител на Друштвото за геодетски работи и услуги „Топометриа ДООЕЛ“ од Скопје, не одговори на прашањата...

Македонија17 часа

(Видео) Димитров: Слеано име, без превод не е најдобриот правец

Слеано име на македонски јазик и без превод не е најдобриот правец во разговорите, вели министерот за надворешни работи, Никола...

Македонија17 часа

(Видео) Коѕијас: Верувам во чесно, праведно и точно решение за двете страни

Лесното во политиката е да не правиш ништо. Министрите за надворешни работи, заедно со нивните влади и премиери имаат должност...

Македонија19 часа

(Видео) Коѕијас пречекан со протести пред МНР

Во организација на СУМ- Сите за унитарна организација (Светски македонски конгрес, Македонски манифест, Преродба, Наши, Христијанско братство, Македонско патриотско здружение...

Македонија19 часа

(Видео) Мијалков не дојде на судење – сменил адреса на живеење

Судот го одложи денешното судење за предметот „Тортура” бидејќи не се појавија првообвинетиот ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, и неговиот...

Македонија1 ден

(Видеодебата) Судир меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки

Новиот предлог-закон за извршување ги разгоре и онака спротивставените интереси меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки. И новиот како...

Македонија2 дена

Случај „Актор“: Две од фирмите подизведувачи на автопатот Демир Капија-Смоквица биле основани кога почнала изградбата

Moлк од фирмите подизведувачи што вчера специјалното јавно обвинителство ги осомничи за перење пари за изградбата на автопатската делница Демир...

Македонија2 дена

Пратениците на ДУИ поднесоа иницијатива за истрага за случајот „Алмир“

Пратениците на Парламентарната група на Демократската унија за интеграција денеска во Собранието се сретнаа со семејството на Алмир Алиу. Во...

Македонија2 дена

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за...

Македонија2 дена

Професионални војници на АРМ се повредиле со митралез

Генералштабот на Армијата на Република Македонија информира дека денеска, околу 9:55 часот, во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово двајца професионални...

Македонија2 дена

(Видео) Груби: Бев сведок на непропорционалното попишување во 2011

Пописот на населението не бил пропаднат, туку законски прекинат, изјави Артан Груби од ДУИ по прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство...

Македонија2 дена

Паско Кузман доби кривична пријава од финансиската полиција за злоупотреби при возобновувањето на Светиклиментовиот универзитет

Поранешниот директор на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман, доби кривична пријава од Управата за финансиската полиција, заедно...

Македонија2 дена

Коѕијас денеска пристигнува во Скопје

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, пред неколку дена ја испратил грчката нацрт- спогодба до надлежните институции во земјава. Тој...

Македонија3 дена

(Видео) Груевски: Ќе ме осомничат дека сум станал од ручек и со тоа сум го оштетил буџетот

Експремиерот Никола Груевски по денешното рочиште за случајот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство се пошегува со новинарите и рече дека...

Македонија3 дена

Беса се подготвува за влез во Владата

Движењето Беса ги интензивира преговорите за влез во владината коалиција. За денеска е најавена средба меѓу премиерот Зоран Заев и...

Македонија3 дена

(Видео) Мајката на Алмир: Обвинителката ми го уби синот по вторпат

На денешниот протест за смртта на малиот Алмир, кој се одржа пред Владата на Република Македонија, се обрати и мајката...

Македонија3 дена

(Видео) Куршум на челото на Јовевски, нов протест за смртта на Алмир

Пред Владата на Република Македонија денеска толпа граѓани протестираа во знак на револт поради преквалификацијата на кривичното дело „убиство“ во...

Досие