Надал поупорен од Димитров

Надал поупорен од Димитров

Рафаел Надал мораше да игра трет сет, меѓутоа го совлада Григор Димитров за да се пласира во финалето на Кина опен во Пекинг.

31-годишниот светски рекет број 1 ќе ја брка шестата титула оваа гоидна, откако со 6:3/4:6/6:1 го совлада бугарскиот трет носител на тврдата подлога во Пекинг. Надал и Димитров, инаку се добри пријатели ни надвор од тенисот, но на теренот преовладуваше желбата за победа.

Димитров успеа да се врати од сет-негатива, но во одлучувачкиот сет со публиката зад себе и со уморниот Димитров од другата страна на мрежата, 16-кратниот гренд слем шампион Надал уште еднаш ја покажа одличната форма.

Во финалето Надал ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Александер Зверев и Ник Кирјиос.