Ограбено казино во Скопје и обложувалница во Прилеп

Ограбено казино во Скопје и обложувалница во Прилеп

Вооружен разбојник во средата наутро ограбил казино на булеварот Партизански одреди во Скопје.

Сторителот со закана со пиштол од вработените одзел околу 30.000 денари, по што побегнал во непознат правец.

Во друг случај во Прилеп, во спортска обложувалница на ул.„Цар Самоил“ двајца непознати маскирани сторители со закана со пиштол извршиле разбојништво над вработената. Сторителите ја затекнале вработената пред влезот на обложувалницата, ја турнале внатре и од касата одзеле 34.000 денари, по што побегнале во непознат правец.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на случаите. /крај/со/ст