Контакт

Daily news

Парите се дадени, серијата „Македонија“ ја нема

Објавено пред


Скандалозни детали поврзани со снимањето на серијата „Македонија“ за која нашата Агенција за филм пред две години ветила фантастични 4,6 милиони евра, а исплатила 1,2 милион, беа изнесени на денешниот брифинг во Владата со директорот на Агенцијата, Горјан Тозија, и владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Владата е децидна дека по тримесечната анализа на документите и констатирани низа правни неправилности, договорот со продуцентот „Јадран филм“ се раскинува, а за правните неправилности, финансиската штета и другите неправилности работата ја преземаат институциите на системот, финансиската полиција и Јавното обвинителство.

„Ние како Влада, по извршениот увид, на кој нè упати директорот, констатиравме многу нејасни правни дејности поврзани со снимањето на сериjалот ‘Македонија’. За да ја заштитиме државата од натамошни штети, го прекинуваме спорниот договор, а случајот ќе го преземат институциите на системот. Крајниот рок до кој требало да се добие снимениот материјал е 4 септември 2017 година, но тој не е почитуван ниту, пак, до денес е доставен материјал за кој државата платила 68 милиони денари“, рече Бошњаковски.

Тозија се обиде хронолошки да го објасни овој скандал за кој вели е невиден во историјата на македонската продукција. Констатира дека, за жал, наместо на почеток на мандатот на јавноста да ѝ се обрати со убава вест, мора да го обелодени овој контроверзен проект кој многу ја оштетил државната каса.

„Уште по моето назначување на 16 август, веднаш по увидот во документацијата, констатирав многу неправилности и побарав вонреден инспекциски надзор. Пред сè, штетата е направена уште со склучување на договорот. Имено, одобрени се 4,6 милиони евра за проект за кој нема ниту сценарио ниту банкарска гаранција од продуцентот. Се сомневам дека токму за овој проект е направена адаптација на Законот за филмот бидејќи државата не може да даде повеќе од 62 милиона денари за филм, но ова е толкувано како некој друг аудиовизуелен производ“, рече Тозија.

Продуцентот Винко Грубишиќ, односно неговата „Јадран филм“, во Македонија отворил истоимена фирма, на чија адреса, по обидот на инспекцискиот надзор, е констатирано дека се наоѓа угостителски објект. По увидот во тековната состојба, за продуцентот е видно дека основниот влог на Друштвото за филмска и видеопродукција „Јадран филм“ ДООЕЛ Скопје изнесува 5.000 евра, што укажува на фактот дека Агенцијата не располага со доказ за обезбедување на доделените средства.

Да биде уште понејасно, средствата се уплатени 8 дена пред фирмата да биде регистрирана во Скопје.

„Воедно, укажуваме дека малку е необично на правно лице основано со странски капитал од само 5.000 евра да му се додели буџет од 4,6 милиони евра, најголем во историјата на македонската филмска и ТВ-продукција“.

Меѓу другото, за проектот е склучен анекс за измена и дополнување со одлука на Управен одбор од 26.10 2016 година, со кој се менува бројот на епизоди, односно од првично договорените 130, се намалува на 80 епизоди.

„Во текот на постапката за одобрение за намалување на бројот на епизоди, повеќекратно се повредуваат одредбите во Законот за филмската дејност и самиот договор за финансирање на проектот ‘Македонија’, со тоа што продуцентот првин побарал намалување на бројот на епизоди од сезона, а потоа по добивањето одобрување за намалување, ги доставил беспредметните сценарија спротивно на одредбите од предметниот договор.

„Со тоа е направена директна штета во буџетот на Република Македонија за износ од речиси 2 милиона евра“.

Пред два дена на социјалните мрежи се појави трејлер од серијата „Македонија“ за кој Тозија рече дека не го гледал и дека единствено важно е оти во Агенцијата не е доставена копија од договорените епизоди, а секој може што сака да става на „Јутјуб“.

Тој вели дека во двете средби што ги остварил со Грубишиќ, од кого побарал да ги почитува договорите, не видел никаква добра волја за дијалог, во кој Грубишиќ, освен лажни ветувања, не може да оствари ништо друго.

„Станува збор за човек што знае добро да манипулира и да ја извртува вистината. Сепак, документите се тие што ја потврдуваат вистината“, рече Тозија.

Крајниот епилог од оваа приказна се очекува кога Јавното обвинителство ќе го заврши предметот, а во меѓувреме средствата единствено може да се добијат од оние што ќе бидат на сметката на Грубишиќ.

„Макфакс“ првпат во медиумите ја отвори оваа приказна, а текстовите може да ги видите на следните линкови:

А. Василевска

(Видео) Владата реши: Последна клапа за серијата „Македонија“

 

 

 

Daily news

Демонстранти во Аргентина бараа да остане во сила законот против абортус

Објавено пред

Неколку стотини луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за абортус во Аргентина.

На собирот организиран со слоган „За живот“ тие го осудија нацрт-законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

„Оваа расправа не треба да се одржи бидејќи станува збор за избор помеѓу животот и смртта“, рекоа демонстрантите што носеа плакат „Легално или илегално, абортусот убива“.

Абортусот во Аргентина е дозволен само доколку бременоста е последица на силување или го загрозува животот на жената. Годишно во оваа земја умираат 100 жени поради компликации предизвикани од нелегален прекин на бременоста.

Надлежниот одбор на парламентот ќе расправа за предлог-законот на 20 март, а два месеца подоцна и пленумот. Засега не е извесно дали овој предлог-закон ќе биде усвоен.

Прикажи повеќе...

Daily news

Притворен 23-годишен маж за нападот во Виена

Објавено пред

Австриската полиција соопшти дека притворила 23-годишен маж, осомничен за нападот со нож во Виена, при што беа повредени четири лица.

Порпаролот на полицијата, Патрик Мајерхофер, соопшти дека осомничениот бил притворен набргу кога 20-годишен маж прободен со нож бил хоспитализиран со повреди опасни за живот. Полицијата и понатаму истражува дали истото лице го нападнало и тричленото семејство што синоќа беше избодено во центарот на Виена.

Службените лица не објавија детали за идентитетот на осомничениот.

Во полициското соопштение се наведува дека сите членови на семејството, 65-годишен маж, 56-годишна мајка и нивната 17 годишна ќерка, имаат повреди опасни по живот и се одведени во болница. Нивните имиња не се наведени.

Синоќа непознат напаѓач со нож нападна семејство, по што побегна, а за време на бегството повреди уште едно лице.

Прикажи повеќе...

Daily news

Летовите до Израел ќе поминуваат низ воздушниот простор на Саудиска Арабија

Објавено пред

Авион на „Ер Индија“ денеска леташе помеѓу Њу Делхи и Тел Авив во воздушниот простор на Саудиска Арабија, со што се стави крај на 70-годишната политика на Ријад.

Саудиска Арабија, која не го признава Израел, досега не дозволуваше меѓународни летови кон Израел во саудискиот воздушен простор, но промената на оваа политика може да биде знак на одмрзнување на односите меѓу Израел и кралството, со оглед на тоа што и двете земјите ја делат загриженоста за иранското влијание во регионот.

Во понеделникот израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека индиската авиокомпанија добила дозвола да прелета над Саудиска Арабија, но неговите зборови не беа првично потврдени ниту од Ријад ниту од седиштето на „Ер Индија“.

Новата воздушна линија заштедува околу два часа лет помеѓу Њу Делхи и Тел Авив, а авиокомпанијата планира да спроведува по неколку вакви летови неделно. Не е соопштено дали правото го добиле и други авиокомпании или тоа важи само за авиони на „Ер Индија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија17 часа

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија20 часа

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија22 часа

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија23 часа

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија1 ден

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести1 ден

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести2 дена

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија2 дена

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија2 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија3 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија3 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија3 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Досие