Путин ќе присуствува на ждрепката за СП

Путин ќе присуствува на ждрепката за СП

Претседателот на Русија, Владимир Путин, ќе присуствува на ждрепката за Светското првенство кое ќе се одржи наредната година. како што објавија руските медиуми оваа информација е потврдена од прес-службата на Кремљ.

Извлекувањето на групите за Мундијалот во Русија ќе почне во 16 часот, а водители на церемонијата ќе бидат руската новинарка Марија Команднаја и легендарниот англиски фудбалер Гери Линекер.

Во извлекувањето на топчината ќе помагаат Диего Армандо Мараднона, Никита Симонјан, Лоран Блан, Гордон Бенкс, Фабио Кнаваро, Кафу, Карлес Пујол и Диего Форлан.

Путин пред почетокот на свечената церемонија во Кремљ ќе сретне и со другите ѕвезди на светскиот фудбал кои ќе присуствуваат на извлекувањето на групите.

Меѓу нив ќе бидат Роналдињо, Роналдо, Пеле, Уго Санчез, Дидие Дрогба, Самјуел Ето и многу други.

Светското првенство во Русија ќе се игра од 14 јуни до 15 јули наредната година во Москва, Калининград, Санкт Петербург, Волгоград, Казањ, Нижни Новгород, Самара, Саранск, Ростов, Сочи и Екатеринбург.

Мундијалот ќе биде отворен на 14 јули на стадионот „Лужники“ во Москва со натпреварот во кој ќе игра домаќинот Русија, а ќе биде затворен на 15 јули на истиот стадион.