Контакт

Daily news

Реакција: Винко Грубишиќ за текстот „Филмски скандал со политички импликации: Каде завршија 4,6 милиони евра“

Објавено пред


Во врска со текстот објавен во „Макфакс“, за кој редакцијата го подготвува продолжението со нови детали, објаснување во форма на демант испрати продуцентот Винко Грубишиќ од Хрватска, кој со својот „Јадран филм“ е носител на грандизониот проект „Македонија“, серија што треба да се снима во маратонски епизоди, во четири сезони, а се однесува на повеќе епохи од македонската историја. Дописот до редакцијата е повеќе објаснување и, како што вели, извинување до македонската јавност што порано не се огласиле информации за оваа тема, но и наведува дека неговата добра намера е инструирана од локалните политички игри. Тој негира дека ги добил овие милионски суми, но, секако, потврдува дека серијата ќе чини најмалку во рамките на овој буџет одобрен од Агенцијата за филм на РМ. Целосното објаснување на Грубишиќ ви го пренесуваме подолу во текстот, а новите детали за кои „Макфакс“ интензивно истражува ќе ги објавиме наскоро во новата сторија за снимањето на серијата „Македонија“.

Почитувана редакцијо, ви се обраќам по повод објавувањето на текстот „Филмски скандал со политички импликации“ на авторката А. Василевска, во име на „Јадран филм“ ДООЕЛ Скопје. Во текстот се наведуваат некои извори кои сакаат да останат анонимни, но тие анонимни извори изнесуваат крајно неосновани шпекулации. Наспроти нив, ние сосем јасно и транспарентно, со имиња и презимиња на целиот авторски тим, како и најголемото студио на територијата на бивша Југославија – фирмата „Јадран филм“, стоиме зад овој проект. Исто така, ѝ стојам на располагање и на госпоѓата Василевска за сите информации во врска со проектот, вклучително и за одговори на она што го наведуваат „анонимните информатори“. Како долгогодишен уредник на редакција за култура знам дека на новинарите што пишуваат за нашата филмска фела, проектите и јавните пари воопшто не им е лесно, земајќи го предвид фактот дека се изложени на многу информатори кои ги наметнуваат своите интереси. Можеби ова, сега и тука, ќе звучи малку чудно, но јас како Хрват, како странец, им должам извинување и на госпоѓата Василевска и на македонската јавност во врска со „информациите“ од Хрватска. Затоа, ве молам, примете го моето извинување поради невистините на кои сте изложени од страна на личности од Хрватска, личности што се сменети од јавни функции откако им се утврдени најтешки прекршувања на законот во врска со располагањето со јавни пари, па затоа сега се обидуваат, заради одмазда, неуспешно да се фалат заканувајќи се дека ќе ни го отворат јужниот фронт. Сите народи се изложени на одредени стереотипи, па така нас, Хрватите, нè следи еден вид хрватска злоба, која можеби како нематеријално наследство треба да се заштити во УНЕСКО. Но, тоа веќе е станато здодевно и предвидливо, па затоа ја молам колешката новинарка, но и целата македонска јавност да ги занемарат зависта и злобата,  од која страна и да се појават, бидејќи во нашата професија секогаш биле присутни. За нас ќе зборува успехот на серијата „Македонија“. Како што е запознаена стручната јавност во Македонија, во тек е интензивна работа на ТВ-серијалот „Македонија“. Се работи за историски, крајно изискателен проект, кој ќе се снима на голем број локации во Македонија, странство, како и во студијата на „Јадран филм“ во Загреб. Самиот проект, сценаријата и другите негови креативни делови за време на конкурсот и по него ги добија најдобрите рецензии, вклучително и од странски рецензенти, но и од нашите американски партнери. Го читаа и дадоа свои рецензии десетина професионалци од сите страни на светот. На серијалот работат голем број прекрасни соработници од Македонија, како и од повеќе странски земји. Благодарение на методите на работа и оригиналниот концепт на серијата, нејзиниот production value ќе биде неколкукратно поголем од вообичаените очекувања во македонската јавност. Како резултат на сето ова веќе е договорена интернационална дистрибуција на ТВ-серијалот „Македонија“, но и нејзина интернационална промоција на ТВ-маркетот во Кан, на што навистина се гордееме. Со други зборови, создаваме серија која ќе биде гордост за Македонија, серија што ќе биде гледана во светот. Дозволете ми, како на странец, но и како на човек кој е емотивно врзан за Македонија уште од далечната 1983 година, да споменам дека македонската историја, случките и ликовите што ги обработуваме во серијата се толку интересни и важни и за европската и за светската историја што ќе придонесат да бидат широко прифатени. Затоа, морам да забележам дека во никој случај не се работи за проект што имплицира какви било тесни политички интереси како што од изворите што сакаат да останат анонимни би можело да се заклучи ниту, пак, станува збор за проект што има каква било врска со политичките конотации за кои се пишува. Оваа проект-серија е за Македонија, ама како светски проект за светскиот пазар. А таквите проекти не сакаат никаква политичка инструментализација. Моето огромно искуство што се споменува гарантира дека никаква политичка инструментализација на серијата нема и не може да се случи. Ќе ја замолам госпоѓата Василевска за сето ова да разговараме кога ќе ја гледа серијата. На пример, еден од ликовите и наратор во првата сезона е револуционерот Павел Шатев. Друг исклучително важен лик е измислениот американски продуцент со македонски корен Никола Немов, преку чии предци, семејството Немови, се крши македонската историја, што е типичен американски пристап на раскажување. За ова доказ е восхитот од прочитаните сценарија на нашите американски партнери, како и исклучителни и докажани хрватски професионалци кои не знаат ништо за македонската историја, ама во еден здив ги исчитаа приказните. Драматуршката доктрина и начинот на кој се претставува македонската историја со emotional impact добија еднакви одлични оценки како во Македонија така и во странство. Серијалот студиозно го подготвуваме долго време. Нашите соработници во Македонија и странство ги проучија сите елементи потребни за ваква серија – од македонската историја, па сè до иконографијата, етнологијата и музиката. Слободно можам да заклучам дека сите надворешни соработници кои се вклучени во проектот, а не се оптоварени со сето она што би можело нас од овие простори да нè мачи, едноставно, се воодушевени. Проектот е поделен во четири сезони, а така е распоредено и неговото финансирање. Значи, сосема е неточно дека сме примиле пари како што се пишува. Ниту е така договорено ниту така се случило. Дозволете ми да напоменам дека механизмите за надгледување на реализацијата на проектот од страна на Агенцијата се такви што ама баш никаква злоупотреба не е возможна. Сите документи се заверени на нотар и претставуваат ригорозни и детални договорени одредби и обврски. Исто така, ве молам, износот што е планиран за првата сезона на серијата да го споредите со средствата што досега биле одобрувани за слични проекти (филмови), па сами ќе се уверите како стојат нештата или, пак, од колегите што „сакаат да останат анонимни“, а се споменуваат во текстот, да побарате мислење за висината на буџетот во однос на изискувањето на продукцијата. На пример, цела сезона од серијалот чини помалку од просечен игран филм. Исто така, можам со гордост да ја известам македонската јавност дека и „Јадран филм“ е еден од оние што вложуваат во серијалот, но и дека за одделните делови од серијата што се случуваат во странство вложуваат и други странски партнери. Како дел од промоцијата на серијата наскоро ќе го промовираме најавениот спот, па пошироката јавност, од тој мал детаљ во серијата, јасно ќе може да ја процени целта кон која тежнееме. Сосема сум сигурен дека ќе ја оправдаме довербата што на нас и на вака смислениот проект ни е укажана. Исто така, ви најавувам дека ќе им бидеме на располагање на скорешна прес-конференција во Скопје, на сите новинари и на целата јавност, на која ќе може да ги постават сите прашања што ги интересираат за ТВ-серијата „Македонија“ и „Јадран филм“ ДООЕЛ, Винко Грубишиќ.

Филмски скандал со политички импликации: Каде завршија 4,6 милиони евра?

Daily news

Демонстранти во Аргентина бараа да остане во сила законот против абортус

Објавено пред

Неколку стотини луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за абортус во Аргентина.

На собирот организиран со слоган „За живот“ тие го осудија нацрт-законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

„Оваа расправа не треба да се одржи бидејќи станува збор за избор помеѓу животот и смртта“, рекоа демонстрантите што носеа плакат „Легално или илегално, абортусот убива“.

Абортусот во Аргентина е дозволен само доколку бременоста е последица на силување или го загрозува животот на жената. Годишно во оваа земја умираат 100 жени поради компликации предизвикани од нелегален прекин на бременоста.

Надлежниот одбор на парламентот ќе расправа за предлог-законот на 20 март, а два месеца подоцна и пленумот. Засега не е извесно дали овој предлог-закон ќе биде усвоен.

Прикажи повеќе...

Daily news

Притворен 23-годишен маж за нападот во Виена

Објавено пред

Австриската полиција соопшти дека притворила 23-годишен маж, осомничен за нападот со нож во Виена, при што беа повредени четири лица.

Порпаролот на полицијата, Патрик Мајерхофер, соопшти дека осомничениот бил притворен набргу кога 20-годишен маж прободен со нож бил хоспитализиран со повреди опасни за живот. Полицијата и понатаму истражува дали истото лице го нападнало и тричленото семејство што синоќа беше избодено во центарот на Виена.

Службените лица не објавија детали за идентитетот на осомничениот.

Во полициското соопштение се наведува дека сите членови на семејството, 65-годишен маж, 56-годишна мајка и нивната 17 годишна ќерка, имаат повреди опасни по живот и се одведени во болница. Нивните имиња не се наведени.

Синоќа непознат напаѓач со нож нападна семејство, по што побегна, а за време на бегството повреди уште едно лице.

Прикажи повеќе...

Daily news

Летовите до Израел ќе поминуваат низ воздушниот простор на Саудиска Арабија

Објавено пред

Авион на „Ер Индија“ денеска леташе помеѓу Њу Делхи и Тел Авив во воздушниот простор на Саудиска Арабија, со што се стави крај на 70-годишната политика на Ријад.

Саудиска Арабија, која не го признава Израел, досега не дозволуваше меѓународни летови кон Израел во саудискиот воздушен простор, но промената на оваа политика може да биде знак на одмрзнување на односите меѓу Израел и кралството, со оглед на тоа што и двете земјите ја делат загриженоста за иранското влијание во регионот.

Во понеделникот израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека индиската авиокомпанија добила дозвола да прелета над Саудиска Арабија, но неговите зборови не беа првично потврдени ниту од Ријад ниту од седиштето на „Ер Индија“.

Новата воздушна линија заштедува околу два часа лет помеѓу Њу Делхи и Тел Авив, а авиокомпанијата планира да спроведува по неколку вакви летови неделно. Не е соопштено дали правото го добиле и други авиокомпании или тоа важи само за авиони на „Ер Индија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија11 час

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија14 часа

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија16 часа

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија16 часа

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија17 часа

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија19 часа

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести1 ден

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести1 ден

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија1 ден

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија2 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија3 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија3 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија3 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Досие