Контакт

Daily news

Реформаторите во ВМРО-ДПМНЕ ги осудуваат етничките навреди и повикуваат на санкционирање на говорот на омраза

Објавено пред


Треба да се формира специјализирана институција која нема да дозволи да се случуваат криминал и корупција, но и која ќе ги отвори сите криминали од почетокот на формирање на државата за сите политички елити. Овој став и вчера го повторија реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ на трибината „Без табу-теми“, која се одржа во Клубот на новинарите во Скопје, во организација на ЦИВИЛ – Центар за слобода.

Претставниците на реформаторите се извинија за говорот на омраза насочен кон етничките заедници, ги осудија насилствата на 24 април во Собранието, најавија нов курс во партијата со кој ВМРО-ДПМНЕ ќе има многу повеќе албански гласови од СДСМ откако ќе се отворат партиските тела за влез на сите етнички заедници, но и информираа за закани и притисок врз членови на партијата кои ги поддржале внатрепартиските реформи.

„Ние не смееме во иднина да дозволиме само политичарите да имаат контрола. Ако ВМРО-ДПМНЕ не одговори на нашето барање, ние имаме решение. Сакаме што помалку негатива да се фрли во јавноста. Но, ако имаме негирање од другата страна, ќе ја омасовиме поддршката на терен по што ќе стане нужно да се разговара. Убедени дека реформи набргу ќе има, отпор имаме само од структурите што биле поставени во штабовите во изминатите пет-шест години и се плашат да не бидат сменети“, рече еден од реформаторите, Александар Михајлоски.

Според него, има три периоди во однос на демократијата во ВМРО-ДПМНЕ. „Едниот е од 2006 до 2008 година, другиот период е од 2008 до 2011 и третиот по 2011 година. Кога дојде на власт во 2006 година, ВМРО-ДПМНЕ имаше многу поголема демократија, имаше слободни медиуми, институциите сè уште беа слободни. По 2008 година, се загушуваше слободата на медиумите. За мене затворањето на ‘А1’ беше чекор кој му нанесе штета на ВМРО-ДПМНЕ и остави лош впечаток кај јавноста. По 2011 година, и институциите почнаа да се преземаат од ВМРО-ДПМНЕ. Ние не смееме во иднина да дозволиме само политичарите да имаат контрола“, рече Михајлоски.

Според него, 27 април не требаше да се случи и треба да се најде начин да им се прости на сите што беа подбуцнати да влезат во Собранието. „Огромен број од тие луѓе беше понесен со подбуцнувачка реторика за да се случи тој настан. Во тие моменти беше наведен народот да влезе во Собранието за отпосле раководството да се огради од тие луѓе и да ги нарече насилници. Освен за тие што беа со маски, за многумина од нив кои се чесни треба да се најде начин да им се прости и да не се собира негативна енергија во иднината“, рече Михајлоски.

Реформаторите на прашањето за односот кон етничките прашања одговорија дека не размислуваат за инвестиција во албански партии, туку во албански народ. Мора да се почне во инвеститрање кај сите народи, треба да се смени вокабуларот, одиме на космополитизам. Мора самите да инвестираме во себе, не како партии. Вокабуларот како „гасни комори“ мора да престане и судски да се одговара за секаков вид говор на омраза, рекоа реформаторите.

„Сакам да бидам похрабар и да се извинам за навредите на неодговорните поединци во првите денови на протестите на „За заедничка Македонија“ каде што без извикувани пароли со негативна конотација. Тие направија далекосежни негативни последици врз ВМРО-ДПМНЕ. За мене, патритизам не е извикување вакви пароли, туку изградба на силна држава и силни институции. Ние имаме намера да го надминеме еднонационалниот концепт и мислам дека тоа табу набргу ќе го смениме со искрена и чесна поставеност кон тоа прашање. Ние инсистираме на нашите изворни вредности. ВМРО-ДПМНЕ ќе има многу повеќе албански гласови од СДСМ, по реформите, ќе ги отвориме телата на партијата за влез на сите етнички заедници“, рече Петар Богојески.

Daily news

Демонстранти во Аргентина бараа да остане во сила законот против абортус

Објавено пред

Неколку стотини луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за абортус во Аргентина.

На собирот организиран со слоган „За живот“ тие го осудија нацрт-законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

„Оваа расправа не треба да се одржи бидејќи станува збор за избор помеѓу животот и смртта“, рекоа демонстрантите што носеа плакат „Легално или илегално, абортусот убива“.

Абортусот во Аргентина е дозволен само доколку бременоста е последица на силување или го загрозува животот на жената. Годишно во оваа земја умираат 100 жени поради компликации предизвикани од нелегален прекин на бременоста.

Надлежниот одбор на парламентот ќе расправа за предлог-законот на 20 март, а два месеца подоцна и пленумот. Засега не е извесно дали овој предлог-закон ќе биде усвоен.

Прикажи повеќе...

Daily news

Притворен 23-годишен маж за нападот во Виена

Објавено пред

Австриската полиција соопшти дека притворила 23-годишен маж, осомничен за нападот со нож во Виена, при што беа повредени четири лица.

Порпаролот на полицијата, Патрик Мајерхофер, соопшти дека осомничениот бил притворен набргу кога 20-годишен маж прободен со нож бил хоспитализиран со повреди опасни за живот. Полицијата и понатаму истражува дали истото лице го нападнало и тричленото семејство што синоќа беше избодено во центарот на Виена.

Службените лица не објавија детали за идентитетот на осомничениот.

Во полициското соопштение се наведува дека сите членови на семејството, 65-годишен маж, 56-годишна мајка и нивната 17 годишна ќерка, имаат повреди опасни по живот и се одведени во болница. Нивните имиња не се наведени.

Синоќа непознат напаѓач со нож нападна семејство, по што побегна, а за време на бегството повреди уште едно лице.

Прикажи повеќе...

Daily news

Летовите до Израел ќе поминуваат низ воздушниот простор на Саудиска Арабија

Објавено пред

Авион на „Ер Индија“ денеска леташе помеѓу Њу Делхи и Тел Авив во воздушниот простор на Саудиска Арабија, со што се стави крај на 70-годишната политика на Ријад.

Саудиска Арабија, која не го признава Израел, досега не дозволуваше меѓународни летови кон Израел во саудискиот воздушен простор, но промената на оваа политика може да биде знак на одмрзнување на односите меѓу Израел и кралството, со оглед на тоа што и двете земјите ја делат загриженоста за иранското влијание во регионот.

Во понеделникот израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека индиската авиокомпанија добила дозвола да прелета над Саудиска Арабија, но неговите зборови не беа првично потврдени ниту од Ријад ниту од седиштето на „Ер Индија“.

Новата воздушна линија заштедува околу два часа лет помеѓу Њу Делхи и Тел Авив, а авиокомпанијата планира да спроведува по неколку вакви летови неделно. Не е соопштено дали правото го добиле и други авиокомпании или тоа важи само за авиони на „Ер Индија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија17 часа

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија20 часа

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија22 часа

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија23 часа

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија1 ден

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести1 ден

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести2 дена

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија2 дена

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија2 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија3 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија3 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија3 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Досие