Северна Кореја: 3,5 милиони доброволци се јавиле да ѝ се приклучат на војската

Северна Кореја: 3,5 милиони доброволци се јавиле да ѝ се приклучат на војската

Северна Кореја денеска соопшти дека речиси 3,5 милиони работници, членови на партијата и резервисти доброволно се јавиле да ѝ се приклучат на војската во борбата против САД и отпорот против новите санкции на Обединетите нации.

Севернокорејски весник „Родонг Синмун“ наведе дека доброволците се јавиле, откако државните медиуми во понеделникот објавија соопштение со кое се осудуваат новите санкции на ОН како одговор на ракетната проба на Пјонгјанг.