Контакт

Економија

Почнуваат подготовките за Саем на градежништво

Објавено пред


 

На Скопски саем започнуваат подготовките за 14. Меѓународен саем на градежништво, градежни материјали и градежна механизација и 7. RealExpo – Меѓународен саем на недвижности, кој од година во година забележува сè поголем интерес кај граѓаните.

Вратите на овие високо популарни саеми ќе се отворат на 28.02.2017, вторник, и ќе останат отворени до 04.03.2017, сабота.

Меѓународниот сaeм на грaдeжништвo, грaдeжни мaтeриjaли и грaдeжнa мeхaнизaциja, претставува значајна специјализирана манифестација која подразбира сестрана промоција на оваа стопанска гранка на производителите од Македонија и од странство. Во рамките на Саемот на градежништво 2017, во Метрополис Арената и оваа година ќе се одржи Саемот за недвижности и инвестиции – RealExpo. На саемот ќе се нудат и продаваат производи и услуги за работа, одржување, модернизирање, реновирање и опремување објекти. Најголема заинтересираност од граѓаните се очекува од Саемот за недвижности и инвестиции – RealExpo, каде посетителите најчесто се задржуваат на понудата на станови и куќи во Република Македонија.

За време на саемот, експерти од областа на енергетската ефикасност ќе ги презентираат мерките и придобивките од воведување на системи и методи за енергетска заштеда. Енергетската ефикасност полека станува значаен дел од градежната индустрија и заинтересираните граѓани за време на саемот ќе ја имаат можноста да се запознаат со најдобрите начини за заштеда на енергија во објектите./крај/со/бб

Економија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги фингира податоците за просечната плата

Објавено пред

Од

СДСМ манипулира со граѓаните. Покачување на платите нема. СДСМ се обидува да ги фингира статистичките податоци за исплатената просечна плата во Република Македонија, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ во однос соопштението на СДСМ за просечната плата во јануари 2018.

„Пораст на платата нема. Има само промена на методот на прибирање на податоците за плата. Од јануари 2018 година Државниот завод за статистика просечната плата, наместо преку хартиените обрасци со податоци, чиј извор беа деловните субјекти, премина кон користење податоци од административен извор – Управата за јавни приходи“, се наведува во партиското соопштение.

Оттаму истакнуваат дека доказ оти нема покачување на платите е нивото на реализиран персонален данок на доход во буџетот на државата.

„Доколку постои пораст на просечната плата, во тој случај ваквата промена треба да се рефлектира и во буџетот. Но, податоците на Министерството за финансии за јануари 2018 година покажуваат дека во буџетот се собрани 1.032 милиона денари по основ на персонален данок на доход, односно исто колку што се собрани и во јануари 2017 година“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Според нив, јасна е намерата на СДСМ да ги фингира податоците за просечната плата.

„Сепак, СДСМ не може да ги манипулира граѓаните бидејќи тие ги чувствуваат последиците од владеењето на економското цунами Заев, Тевдовски, Анѓушев, кои расипнички за само два и пол месеци ја задолжија државата над 560 милиони евра, ги зголемија акцизите за дизелот 3,5 денари, не донесоа ниту една нова странска инвестиција, а иселувањето на младите не само што не го запреа туку и го забрзаа“, стои во соопштението.

Прикажи повеќе...

Економија

СДСМ: Пораст на просечната плата во јануари за 5,6 проценти

Објавено пред

Од

Официјалните податоци коишто денеска ги објави Државниот завод за статистика покажуваат раст на просечната плата во јануари 2018 година за 5,6 проценти, во однос на истиот месец во 2017 година, соопшти СДСМ.

„Ова е потврда дека економските мерки на Владата предводена од СДСМ даваат резултат, економијата се придвижува, платите растaт. Со зголемувањето на минималната плата се откочува спиралата на раст на платите, а раздвижувањето на економијата дава реални и видливи резултати.

Според официјалните податоци, просечната нето-плата во јануари изнесува 24.025 денари, што е за 5,6 отсто повеќе во однос на јануари 2017 година.

Владата предводена од СДСМ продолжува со спроведување на мерките што обезбедуваат нови работни места, зголемена помош за претпријатијата, повисоки плати, економски раст и повисок животен стандард за сите граѓани, се наведува во соопштението на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Економија

Студот нема да направи значителни оштетувања на овошките, велат надлежните

Објавено пред

Од

Снежниот бран што ја зафати Македонија ги затекна овошките во фаза на полно цветање каде нивната издржливост кон ниски минимални температури е околу -2 до -3 степени. Бидејќи остварените температури беа во тие граници, не се очекуваат значителни оштетувања на родот, велат од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Од таму велат дека најниски температури се очекуваат в недела кога во утринските часови температурата ќе се спушти до -4 степени. „Бидејќи овие температури се блиску до границите на издржливот, може да предизвикаат само проретчување на родот, но не и негово оштетување“, се наведува во соопштението.

Според податоците од подрачните единици на МЗШВ, досега земјоделците немаат пријавено штети од ниските температури и врнежите од снег.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК што го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, во Приштина денеска ја...

Македонија11 час

(Видео) Ахмети: Обвинението за нереализираниот попис е испратено на погрешна адреса

Специјалното јавно обвинителство обвинението за нереализираниот попис од 2011 година го испрати на погрешна адреса. Јас не сум виновен, тоа...

Македонија14 часа

(Видео) Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот за името

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев потенцирал дека сегашноста и иднината бараат...

Македонија16 часа

Сопственикот на фирмата преку која биле испумпувани пари од „Актор“ бил на пат, порача да отвориме македонски медиум

Георгиос Папастамос, сопственикот и управител на Друштвото за геодетски работи и услуги „Топометриа ДООЕЛ“ од Скопје, не одговори на прашањата...

Македонија17 часа

(Видео) Димитров: Слеано име, без превод не е најдобриот правец

Слеано име на македонски јазик и без превод не е најдобриот правец во разговорите, вели министерот за надворешни работи, Никола...

Македонија17 часа

(Видео) Коѕијас: Верувам во чесно, праведно и точно решение за двете страни

Лесното во политиката е да не правиш ништо. Министрите за надворешни работи, заедно со нивните влади и премиери имаат должност...

Македонија19 часа

(Видео) Коѕијас пречекан со протести пред МНР

Во организација на СУМ- Сите за унитарна организација (Светски македонски конгрес, Македонски манифест, Преродба, Наши, Христијанско братство, Македонско патриотско здружение...

Македонија19 часа

(Видео) Мијалков не дојде на судење – сменил адреса на живеење

Судот го одложи денешното судење за предметот „Тортура” бидејќи не се појавија првообвинетиот ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, и неговиот...

Македонија1 ден

(Видеодебата) Судир меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки

Новиот предлог-закон за извршување ги разгоре и онака спротивставените интереси меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки. И новиот како...

Македонија2 дена

Случај „Актор“: Две од фирмите подизведувачи на автопатот Демир Капија-Смоквица биле основани кога почнала изградбата

Moлк од фирмите подизведувачи што вчера специјалното јавно обвинителство ги осомничи за перење пари за изградбата на автопатската делница Демир...

Македонија2 дена

Пратениците на ДУИ поднесоа иницијатива за истрага за случајот „Алмир“

Пратениците на Парламентарната група на Демократската унија за интеграција денеска во Собранието се сретнаа со семејството на Алмир Алиу. Во...

Македонија2 дена

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за...

Македонија2 дена

Професионални војници на АРМ се повредиле со митралез

Генералштабот на Армијата на Република Македонија информира дека денеска, околу 9:55 часот, во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово двајца професионални...

Македонија2 дена

(Видео) Груби: Бев сведок на непропорционалното попишување во 2011

Пописот на населението не бил пропаднат, туку законски прекинат, изјави Артан Груби од ДУИ по прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство...

Македонија2 дена

Паско Кузман доби кривична пријава од финансиската полиција за злоупотреби при возобновувањето на Светиклиментовиот универзитет

Поранешниот директор на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман, доби кривична пријава од Управата за финансиската полиција, заедно...

Македонија2 дена

Коѕијас денеска пристигнува во Скопје

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, пред неколку дена ја испратил грчката нацрт- спогодба до надлежните институции во земјава. Тој...

Македонија3 дена

(Видео) Груевски: Ќе ме осомничат дека сум станал од ручек и со тоа сум го оштетил буџетот

Експремиерот Никола Груевски по денешното рочиште за случајот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство се пошегува со новинарите и рече дека...

Македонија3 дена

Беса се подготвува за влез во Владата

Движењето Беса ги интензивира преговорите за влез во владината коалиција. За денеска е најавена средба меѓу премиерот Зоран Заев и...

Македонија3 дена

(Видео) Мајката на Алмир: Обвинителката ми го уби синот по вторпат

На денешниот протест за смртта на малиот Алмир, кој се одржа пред Владата на Република Македонија, се обрати и мајката...

Македонија3 дена

(Видео) Куршум на челото на Јовевски, нов протест за смртта на Алмир

Пред Владата на Република Македонија денеска толпа граѓани протестираа во знак на револт поради преквалификацијата на кривичното дело „убиство“ во...

Досие