Контакт

Економија

Рудникот „Саса“ поведе судска постапка против Мултиетничкиот синдикат на образованието 

Објавено пред


Рудникот „Саса“ поведе судска постапка против Мултиетничкиот синдикат на образованието. Како што информираа тие денеска, во рудникот постои репрезентативен синдикат кој е дел од Синдикатот на индустријата, енергетиката и рударството – СИЕР, со кој менаџментот на компанијата преговараше и потпиша колективен договор во кој се дефинирани бенифициите и правата на работниците. Во тек се преговори меѓу раководството на рудникот и СИЕР за ново покачување на платите во текот на 2018 година и дополнителни бенифиции за вработените во „Саса“.

Меѓутоа, од неодамна во јавноста се појавила нова организација, која е дел од Мултиетничкиот синдикат на образованието – МЕСО, која нелигитимно се претставува дека има членови во рудникот „Саса“. „Сашо Јованов, кој се претставува како претседател на новата синдикална организација, не е вработен во рудникот „Саса“, а дополнително новата организација не достави никакви докази во форма на писмени изјави и платена членарина за ниту еден вработен во „Саса“ иако според законот тоа е единствениот начин да докаже дека е репрезентативен синдикат во компанијата“, информираа од рудникот.

Поради ваквата фактичка состојба, рудникот „Саса“ побарал од надлежниот суд да донесе пресуда и привремена мерка со која ќе ѝ забрани на оваа организација да доставува барања до компанијата и да организира какви било штрајкови и протести што може да го нарушат нормалното функционирање на рудникот. Со ваквата состојба се информирани и надлежното Министерство за труд и социјалната политика и Владата.

„Новите сопственици на ‘Саса’ – компанијата „Центар Азија металс“ од Лондон – неодамна јавно се обврзаа дека ќе продолжат да вложуваат во развојот на рудникот и во стабилноста на работните места на сите вработени. За потсетување, само пред десетина години, кога „Саса“ беше во државна сопственост, рудникот банкротира и сите тогашни вработени останаа без работа. Сега, кога рудникот доби нови инвеститори, навистина добива нова шанса за одржлив развој од кој сите ќе имаат големи придобивки: и вработените, и локалната заедница, и економијата на земјата и инвеститорите“, велат од рудникот.

Економија

Франција од извозот на шампањ заработила 2,8 милијарди евра

Објавено пред

САД, Велика Британија и Јапонија се трите најголеми увозници на шампањ, од чија продажба во 2017 година е остварен промет од вкупно 4,9 милијарди евра. Како што објави Одборот за шампањ, извозот од Франција се зголемил за 2,8 милијарди евра, што е за 6,6 отсто повеќе во однос на 2016 година.

Виното „Шампањ“ го носи името по регион на североистокот на Франција. САД е најголемиот побарувач на ова вино, каде продажбата минатата година достигнала 586 милиони евра, пред Велика Британија, која и понатака пати од негативното влијание на Брегзит, поради што има пад на продажбата за 11 отсто.

 

Прикажи повеќе...

Економија

Владата ќе го менува моделот за осигурување на земјоделските поседи

Објавено пред

Од

Државата и натаму ќе финансира 60% од премијата за осигурување на земјоделските поседи, но потребно е да се подигне свеста за потребите и придобивките од осигурувањето кај земјоделците. Ова денеска го порача министерот Љупчо Николовски на трибината со земјоделците и осигурителните компании.

Како што информираат од владината прес-служба на средбата се дискутирало како да се зголеми бројот на осигурени земјоделци и да се искористат што повеќе мерките на Министерството за земјоделство. Од Владата информираат дека и покрај мерката со која државата покрива 60% од премијата за осигурување, во последните години се бележи пад на бројот на осигурени земјоделци. Ваквите податоци биле доволни да се вклучи алармот и да побараат решенија за зголемување на бројот на осигуреници.

„Не можеме секогаш да влијаеме врз климатските промени, но како ресорно министерство мора да работиме на ефикасни инструменти со кои ќе го заштитиме земјоделското производството, а земјоделците ќе можат да си ги покријат загубите“, порачал министерот Николовски.

Тој истакнал дека осигурените земјоделци имаат пристап до повеќе субвенционирани програми за разлика од неосигурените, но и дека долгорочно, осигурувањето ќе го растерети буџетот кој сега во најголем дел се троши токму на исплата на штети.

„Покрај директната корист која ја имаат земјоделците од осигурувањето, самото Министерство ќе има повеќе средства на располагање за реализација на капиталните инвестиции, кои секако одат во прилог на сите земјоделци“, рекол Николовски.

Во просек, годишно, досега за осигурување во земјоделството од елементарни непогоди се исплаќаа по 300 милиони денари. Заради негативните трендови во осигурувањето се размислува и за менување на целиот систем на осигурување во земјоделството.

Министерот Николовски и директорот Попоски, порачале дека во периодот што следува ќе се работи на среднорочна и долгорочна стратегија за развој и зголемување на интересот за осигурување на земјоделското производство. Притоа во опција е проектот предложен од страна на реосигурителната компанија „Европа Ре“, во која државата се јавува како основач. Долгорочна стратегија би била врз основа на странските искуства во областа на осигурување на земјоделството.

Присутните земјоделци имале забелешки до осигурителните компании за начинот на проценки кои што ги вршат компаниите. Земјоделците побарале од осигурителните компании до ноември во тековната година, да ја имаат објавено програмата, за да можат навреме да се информираат за пакетите што ги нудат компаниите.

Прикажи повеќе...

Економија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е единствена партија која се фали со рејтинг каде нема поместување

Објавено пред

Од

Начинот на кој што СДСМ ги потценува граѓаните е навредлив, реагираат денеска од ВМРО-ДПМНЕ на соопштението од владејачката СДСМ, истакнувајќи дека партијата на Заев е единствена партија што се фали со рејтинг каде нема поместување.

„Република Македонија по една година под власт на СДСМ е во општа економска стагнација. Обновениот кредитен рејтинг ББ- е резултат на владите на ВМРО-ДПМНЕ во минатото. Овој кредитен рејтинг државата го има уште од 2013 година, а за прв пат оваа година поради расипништвото на СДСМ, Агенцијата ‘Стандард и Пурс’ нотира дека ризик по рејтингот е нивото на Јавниот долг“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму истакнуваат дека реалноста е оти државата во овие година-дена се задолжила за над една ипол милијарда евра, а само од почетокот на годината до сега нето-долгот го зголемила над 540 милиони евра.

„Незнаењето да управуваат со економијата резултираше и со стагнација на економијата и 0% раст за 2017 година, во услови кога земјите од остатокот од регионот и Европа бележат економски напредок. Власта е неспособна, а тоа го покажува и процентот на реализирани капитални инвестиции од почетокот на година до сега, кој изнесува 3%. Со ваков степен на реализација неизвесно е остварувањето на планираните капитални инвестиции за 2018 година. За лошата економска политика придонесе и кампањата на СДСМ против странските инвеститори. Затоа нема нови странски инвеститори. Тие ја заобиколуваат државата и инвестираат во земјите од регионот“, се наведува во партиското соопштение.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести8 часа

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести10 часа

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија14 часа

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија19 часа

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет20 часа

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија1 ден

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија2 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион2 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести2 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија2 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија2 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија2 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Македонија3 дена

Притвор за екс-директорот Васе Доневски

Судија на претходна постапка ги прифати предлозите на Јавното обвинителство за определување мерка притвор за екс-директорот на Службата за општи...

Македонија3 дена

Јовески: Четворицата обвинители реагираат пристрасно и непрофесионално

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, ја осуди постапката на четворицата обвинители што денеска јавно реагираа со соопштение за случајот со...

Македонија3 дена

(Видео) Апсење и претрес кај ексдиректорот на СОЗР, Васе Доневски

По три месеци истрага, Финансиската полиција поднесе кривична пријава и го приведе ексдиректорот на Службата за општи и заеднички работи на...

Македонија3 дена

(Видео) Заев го обвини претседателот Иванов за кукавичлук

Премиерот Зоран Заев го обвини претседателот на државата Ѓорге Иванов дека го крши Уставот со одлуката да не го потпише...

Македонија3 дена

Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство

Џелал Бајрами, Ферат Елези, Башким Бесими и Исмаил Дардишта се четворицата обвинители што денеска испратија писмо до јавноста со кое...

Македонија3 дена

(Видео) Апасиев: Само со мртов претседател законот може да влезе во сила

Законот за јазиците е мртво новороденче, а без потпис на претседателот Ѓорге Иванов не може да влезе во сила бидејќи...

Македонија3 дена

(Видео) Шахпаска: Нема од што да се плашам, немам полициско обезбедување

Пратеничката од СДСМ, Јагода Шахпаска, изјави дека нема од што да се плаши и дека таа не побарала полициско обезбедување...

Досие