МАКФАКС

Анализа

Речиси 70% од Македонците не можат да си дозволат одмор

Речиси 70% од Македонците не можат да си дозволат одмор

Daily news

69% од граѓаните во Македонија не може да си дозволат да одат барем еднаш годишно на одмор или на некакво патување, а 68 отсто од граѓаните не можат да си

Прочитајте го целиот напис
18.04.2017

Просечната плата во Македонија е 370 евра

Просечната плата во Македонија е 370 евра

Daily news

Просечната нето плата во земјава на стартот на оваа 2017 година изнесувала 370 евра. Државниот завод за статистика во јануари во споредба со истот месец лани регистрирал раст на републичкиот

Прочитајте го целиот напис
17.04.2017

Најголемите европски банки чуваат милијарди во даночните оази

Најголемите европски банки чуваат милијарди во даночните оази

Анализа

Најголемите европски банки ги исцрпуваат државните буџети складирајќи ги милијардите што ги заработуваат во даночните оази, ги пренесуваат во понеделник европските медиуми резултатите од истражувањето на меѓународната хуманитарна организација Oxfam.

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Заканите на диктаторите – не се петарди, туку камбани, Европа слушни ги заканите, Ердоган и Путин не ранат со морковчиња!?

Заканите на диктаторите – не се петарди, туку камбани, Европа слушни ги заканите, Ердоган и Путин не ранат со морковчиња!?

Анализа

  Ердоган пред новинарите: “Ако Европа продолжи на ист начин, ниту еден Европеец, во ниту еден дел на светот нема да може да се шета мирно по улиците”. Не поминаа

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Finance Think: Три сценарија за трендовите на македонската економија во периодот што претстои

Finance Think: Три сценарија за трендовите на македонската економија во периодот што претстои

Анализа

  Finance Think оценува дека најновите податоци за економските трендови во Македонија покажуваат понатамошни негативни последици од политичката криза врз

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Газпром може да ги помати плановите на ЕУ, се разгледува вклучување во проектот TAP

Газпром може да ги помати плановите на ЕУ, се разгледува вклучување во проектот TAP

Анализа

Рускиот енергетски гигант во гасниот сектор „Газпром“ би можел да го помати планот на Европската унија да ја намали зависноста

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Десничарските потреси најавуваат многу неизвесна 2017-та

Десничарските потреси најавуваат многу неизвесна 2017-та

Анализа

Одбележана со победата на новиот американски претседател Барак Обама и референдумот за излегувањето на Велика Британија од Европската унија мина

Прочитајте го целиот напис
27.01.2017

Светот се соочува со невидена глад

Светот се соочува со невидена глад

Анализа

Глобалната глад е на највисоко ниво во последните неколку децении, бидејќи Нигерија, Сомалија, Јужен Судан и Јемен се соочуваат со

Прочитајте го целиот напис
26.01.2017

Анализа на Стратфор: Светот во 2017 година ќе се најде на трнлив пат

Анализа на Стратфор: Светот во 2017 година ќе се најде на трнлив пат

Анализа

Заострувањето на монетарната политика во САД и силниот американски долар ќе ја потресат глобалната економија, а најмногу ќе бидат погодени

Прочитајте го целиот напис
30.12.2016

Американскиот Fed ги зголеми каматните стапки за 0,25 процентни поени

Американскиот Fed ги зголеми каматните стапки за 0,25 процентни поени

Анализа

Американската централна банка Federal Reserve (Fed) ги зголеми во средата, првпат по цела година, клучните каматни стапки за 0,25-процентни поени,

Прочитајте го целиот напис
14.12.2016
1 2 3 30

Макфакс е-билтен

Email *