МАКФАКС

Анализа

По британското „не“ за ЕУ

По британското „не“ за ЕУ

Анализа

Велика Британија одлучи во четвртокот да ја напушти Европската унија. По објавувањето на овие вести, глобалните финансиски пазари доживееја вистинска бура. Многу од ризичните инструменти, како што се фунтата, еврото,

Прочитајте го целиот напис
24.06.2016

Сорос: Во случај на Brexit, фунтата ќе падне за над 15 отсто

Сорос: Во случај на Brexit, фунтата ќе падне за над 15 отсто

Анализа

Американскиот берзански шпекулант Џорџ Сорос предупреди на сериозни последици за британските работни места и финансиите, доколку Британците се одлучат да излезат од Европската унија, истакнувајќи дека британската фунта во тој

Прочитајте го целиот напис
21.06.2016

Самоубиствата на директорите ја менуваат сликата за Швајцарија

Самоубиствата на директорите ја менуваат сликата за Швајцарија

Анализа

Необично големиот број на самоубиства на бизнисмени во Швајцарија ја наведе деловната заедница длабоко да се замисли како бизнисмените на високи позиции се носат со стресот, во време додека нивните

Прочитајте го целиот напис
03.06.2016

Bloomberg: Русија со продажбата на еврообврзниците го намалува притисокот од Западот

Bloomberg: Русија со продажбата на еврообврзниците го намалува притисокот од Западот

Анализа

Понудата на Русија на еврообврзниците претставува важен чекор во надминувањето на невидениот економски притисок од страна на САД и Европската унија, оценува американската агенција Bloomberg. Првата од 2013 година продажба

Прочитајте го целиот напис
26.05.2016

Fitch: Брекзит може негативно да влијае на рејтинзите на другите членки

Fitch: Брекзит може негативно да влијае на рејтинзите на другите членки

Анализа

Излегувањето на Велика Британија од Европската унија (ткн Брекзит) би извршило притисок врз економиите на другите членки на ЕУ и

Прочитајте го целиот напис
16.05.2016

Кинезите вложуваат милијарди долари во недвижни во САД

Кинезите вложуваат милијарди долари во недвижни во САД

Анализа

Кинезите станале најголемите странски купувачи на недвижни во САД, каде што изминатите години вложиле милијарди долари во потрага во сигурни

Прочитајте го целиот напис
16.05.2016

Аналитичари: Доларот наскоро ќе биде повреден од еврото

Аналитичари: Доларот наскоро ќе биде повреден од еврото

Анализа

Европската валута, според оценките на аналитичарите на некои од најмоќните инвестициски банки, ќе падне под вредноста на доларот. Аналитичарите единствено

Прочитајте го целиот напис
15.05.2016

Најавена најголемата приватизација во историјата на планетата

Најавена најголемата приватизација во историјата на планетата

Анализа

Најголемата нафтена компанија на светот Saudi Aramco, се подготвува да излезе на пазарот. Додека во овој момент сѐ уште е

Прочитајте го целиот напис
15.05.2016

Експерти сметаат дека цените на нафтата може да растат до 252 долари во 2040-та

Експерти сметаат дека цените на нафтата може да растат до 252 долари во 2040-та

Анализа

Цената на барелот сирова нафта при погодно сценарио, би можела да достигне до 252 долари во 2040 година, сметаат експертите

Прочитајте го целиот напис
13.05.2016

Курсот на доларот го достигна дното, сега претстои негов раст

Курсот на доларот го достигна дното, сега претстои негов раст

Анализа

Курсот на доларот го достигна дното и тргнува неговиот раст, оценуваат валутните аналитичари. Откако минатата недела падна на најниското ниво

Прочитајте го целиот напис
12.05.2016

Макфакс е-билтен

Email *