21/01/2017

Макпетрол во фокус на инвеститорите

Последниот трговски ден оваа седмица на берзата МСЕ заврши со вкупен промет од 24,6 милиони денари и вкупно 84 реализирани трансакции. Дури четири блок трансакции...

Вестите од Фед ги подигнаа индексите на Волстрит

Цените на акциите на Волстрит во понеделник пораснаа, откако претседателот на американската централна банка(Фед) Џенет Јелен и натаму искажува оптимизам во врска со американската...

Дали на еврото му се ближи крајот?

  Според проценките на поранешниот министер за економија на Франција, Емануел Макрон, доколку нема значителни економски реформи, еврото за десет години би можело да исчезне.   „Вистината...

Еуфорија на македонската берза

Четврти трговски ден во серија како индексот МБИ10 расте. Во средата порасна за 1,41 отсто и моментално изнесува 2.179,79 индексни поени.   Прометот изнесуваше 13,8 милиони...

Еврото скокна по објавата на Оланд дека нема да бара втор мандат

Курсот на еврото на валутниот пазар во Њујорк во четвртокот ноќта по средноевропско време забележал максимален дневен раст по објавата дека францускиот претседател Франсоа...

Најдолг пад на индексите на Волстрит во 36 години

Главните берзански индекси во САД во петокот забележаа пад, што е нивно најдолго паѓање од 1980 година, благодарејќи на неизвесноста на претседателските избори во...

Берзите во Азија паднаа седми ден по ред, доларот стабилен, нафтата благо расте

На азиските берзи во четвртокот цените на акциите паднаа седми ден со ред, бидејќи новите макроекономски податоци не ги отстранија стравувањата на инвеститорите од...

Возбудлив трговски ден на Македонска берза

Вторникот беше уште еден трговски ден во знакот на зголемен обем на тргување и раст на цените. Конечниот биланс е дека се тргуваше со 25...

Динамично тргување на Македонската берза

Промет од 8 милиони денари и 84 трансакции е билансот од тргувањето во вторникот на Македонската берза на хартии од вредност. Се тргуваше со 16...

Блок трансакции со акциите на Адинг АД и Стопанска банка Битола

Вкупниот промет остварен на Македонска берза во средата изнесуваше 16,1 милиони денари. Повеќе од половината од остварениот промет припадна на блок трансакциите со акции издадени...