МАКФАКС

Компании

Директорот на МЖ Траспорт поднесе оставка

Директорот на МЖ Траспорт поднесе оставка

Економија

  Генералниот директор на „Македонски железници – Транспорт“, Никола Костов, поднесе оставка на функцијата, откако една недела вработените се во штрајк поради неисплатени плати. Поради штрајкот, патничкиот и товарниот железнички

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Русите започнаа со извоз на новата „лада“ на германскиот пазар

Русите започнаа со извоз на новата „лада“ на германскиот пазар

Компании

Рускиот производител на автомобили Автоваз започна со продажба на новата „лада“ на германскиот пазар. „Моментално повеќе од 200 автомобили се извезуваат во Германија. Почетната цена е околу 12.500 евра за

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Македонски Телеком ги објави нередивираните финансиски извештаи

Македонски Телеком ги објави нередивираните финансиски извештаи

Компании

Македонски Телеком АД-Скопје ја задржа водечката позиција на пазарот во фиксни говорни услуги на крајот од 2016 година, покажуваат неревидираните финансиски извештаи согласно Меѓународните стандарди за финансиско известување (МСФИ). Приходите

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Бесплатна интерактивна телевизија со Вип Комбо

Бесплатна интерактивна телевизија со Вип Комбо

Билтен

Вип во четврток најави воведувањето на интерактивна телевизија со која го зголемува квалитетот на гледање на телевизиските програми. Со интерактивната телевизија корисниците добиваат можност да ја враќаат ТВ програмата наназад

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Газпром може да ги помати плановите на ЕУ, се разгледува вклучување во проектот TAP

Газпром може да ги помати плановите на ЕУ, се разгледува вклучување во проектот TAP

Анализа

Рускиот енергетски гигант во гасниот сектор „Газпром“ би можел да го помати планот на Европската унија да ја намали зависноста

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Владата ќе исплати дополнителни 70 милиони денари за плати за вработените во Железница

Владата ќе исплати дополнителни 70 милиони денари за плати за вработените во Железница

Компании

Владата на Република Македонија ќе исплати дополнителни 70 милиони денари се со цел да се разреши состојбата околу штрајкот на

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

RWE лани забележал загуба од 5,7 милијарди евра

RWE лани забележал загуба од 5,7 милијарди евра

Компании

Германскиот дистрибутер на електрична енергија RWE соопшти во среда дека минатата година ја забележал со загуба од 5,7 милијарди евра

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Verizon плаќа за Yahoo 350 млн долари помалку поради хакерските напади

Verizon плаќа за Yahoo 350 млн долари помалку поради хакерските напади

Компании

Американската телекомуникациска компанија „Verizon Communications“ го постигна конечниот договор за купувањето на основната интернет дејност на „Yahoo“ за околу 4,48

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Со 3,7 милиони евра ќе се поддржуваат иновации

Со 3,7 милиони евра ќе се поддржуваат иновации

Економија

  До 3 мај 2017 трае повикот на Фондот за иновации и технолошки развој за поддршка на заинтересираните стартап претпријатија

Прочитајте го целиот напис
21.02.2017

Најава за радикализирање на штрајкот во новинската куќа МПМ

Најава за радикализирање на штрајкот во новинската куќа МПМ

Билтен

Ќе се радикализира штрајкот во МПМ, откако штрајкувачките одбори на редакциите Вест, Утрински и Дневник решија да го зголемат времетраењето

Прочитајте го целиот напис
20.02.2017
1 2 3 497

Макфакс е-билтен

Email *