Контакт

Компании

Русите негираат: Не ги купуваат маркетите на хрватскиот Агрокор

Објавено пред


 

Најголемиот руски трговец Magnit го негира пишувањето на словенечкиот економски дневник Finance дека тој ќе го купи  трговскиот синџир Агрокор, пишува во понеделникот Ројтерс.

 

Весникот, без да го именува изворот, објави дека  Magnit ќе може да ги купи маркетите, коишто му припаѓаат на презадолжениот хрватски Агрокор, чиј синџир на продавници се протега во три држави.

 

Во негова сопственост се малопродажните синџир во Словенија – Меркатор, хрватски Конзума, како и српскиот Идеа.

 

Сепак, набргу по објавувањето на оваа информација од Magnit беше демантиран, додека Агрокор не сака да ја коментара информацијата.

 

Агрокор е најголемата приватна компанија во Хрватска, но, исто така, најголемиот производител и продавач на храна на Балканот, кој се соочува со притисок од инвеститорите и од Владата во Загреб за да се справи со проблемите предизвикани од презадолженоста.

 

Викендов, од Агрокор изјавија дека работат на нов бизнис модел, со цел да се заштитат вработените, добавувачите и другите партнери.

 

Иднината на Агрокор групацијата е тешка. Тоа се должи на презадолженоста и поради тоа  се очекува да се одржат повеќе состаноци, по што во вторник ќе се објави планот за реструктуирање на една од најголемите компании во Југоисточна Европа, информираат  хрватските медиуми.

 

Вечерњи лист вели дека сопственикот на Агрокор, Ивица Тодориќ имал разговари за планот за реконструкција со претставници на руската Сбербанк, како и со засегнатите добавувачи.

 

Во вторник, според загребските весници, ќе се остварат клучните средби со финансиските кредитори, со цел да се организира (меѓубанкарски) заем кој ќе биде доволен за да се реши проблемот на неликвидноста.

 

Загребскиот весник „Дневник„ вели дека разговорите за иднината на Агрокор се однесуваат на сопственичката структура, како и на начинот за решавање на акумулираните долгови во износ од најмалку 45 милијарди куни (околу шест милијарди евра).

 

Повеќето од нив доспеваат за наплата на почетокот на 2020 година. Но, за помалку од три години, Ивица Тодориќ  ќе треба да отплати 1,5 милијарди евра. Со ова, целиот годишен приход на концернот би се  потрошил само за исплата на каматите на доверителите, што секако е јасно е дека Агрокор не може да собере толкаво количество на кеш-пари, проценуваат аналитичарите за весникот.

 

Најголемата поединечна сума во Агрокор ја има инвестирано руската Сбербанк, која поседува 52 проценти од вкупниот долг, а  87 отсто од долгот на Тодоривиќ е насочен кон банките.

 

Затоа, според анализата, оваа банка сака да ја презеде улогата на лидер во преговорите со сопственикот на Агрокор, од кого бараат да ја преземат раководната позиција во планот за реструктуирање на фирмата.

 

Вечерњи лист пишува дека Сбербанк сака свои луѓе во администрацијата на компанијата и при тоа да ја презеде контролата врз финансиското преструктуирање.

 

Тие се подготвени да инвестираат повеќе пари преку синдициран кредит заедно со големите домашни банки, но само во случај ако Тодориќ им го предаде процесот на управување во компанијата.

 

Јутарњи лист пишува дека некои од најголемите снабдувачи на Агрокор, кои од фирмата побаруваат 16 милијарди куни (2,2 милијарди евра), се собираат за да се договорат за заедничка позиција во решавањето на кризата и враќањето на нивните вложени средства. Добавувачите ,исти така, планираат да имаат средба со министерот за економија Мартин Далиќ.

 

Тие ги критикуваат државните институции дека не прават ништо за решавање на кризата во Агрокор. Од нив бараат да  ги штитат интересите на домашните компании.

 

Сепак, Владата продолжува да го повторува ставот дека ја следат ситуацијата во компанијата, посочува весникот.

 

Според медиумите, Агрокор викендов навел дека неговата стабилност не е доведена во прашање и дека управата на компанијата, заедно со клучните инвеститори, работат на репозиционирањето во новиот бизнис модел. При тоа се земаат во предвид пред се положбата на вработените и нивните работни места, како и односните со добавувачите и партнерите.крај/мф/кс

Економија

„Кожувчанка“ од половина литар со арома на лимон

Објавено пред

Од

„Кожувчанка“ ДОО како компанија во Република Македонија важи за една од тие што секогаш ги следи светските трендови, се надградува и подобрува во поглед на квалитет и новитети.

Така, сега, „Кожувчанка“ ДОО, во нова амбалажа од половина литар, ви ја претставува природно минералната вода „кожувчанка“ со арома на лимон.
„Кожувчанка“ како бренд, покрај пакувањата од 1,5, 1 и 0,5 литри во ПЕТ-амбалажа и 0,25 литри во стакло, на пазарот е присутна и со 1,5 литар со арома на лимон, а сега како проширување на палетата се приклучува и новата амбалажа од 0,5 литар со арома на лимон.

Уживајте во добро познатата квалитетна вода „кожувчанка“, која ја носи наградата Best Buy-Macedonia како производ со најдобар сооднос на квалитет и цена во Р. Македонија освежувајќи се за време на секојдневните обврски со пакувањето од 0,5 литри со арома на лимон.

Прикажи повеќе...

Економија

Од денес официјално започнува продажбата на најновите „самсунг галакси С9 и С9+“ во Македонија

Објавено пред

Од

По официјалното претставување на новите паметни телефони „самсунг галакси С9 и С9+ (S9+)“ во Македонија, компанијата „Самсунг електроникс“ денес го најави почетокот на продажба на овие уреди. Сите што сакаат да купат од овие неверојатни уреди, ќе може да изберат телефон во следните бои: полноќно црна, корално сина, како и во новата нијанса – пурпурно виолетова. Започнувајќи од денес, „самсунг галакси С9 и С9+“ ќе бидат достапни за корисниците во салоните на продажните партнери на „Самсунг“ – „Македонски телеком“, ВИП, „Сетек“ и „Нептун“ по препорачана продажна цена од 50.999 денари за „самсунг галакси С9“, односно 56.999 денари за „самсунг галакси С9+“.

Новите паметни телефони на „Самсунг“ пристигнуваат со низа новитети и подобрувања: неверојатна камера за снимање при слаба осветленост со двојна бленда на објективот, супер бавен slow-mo видеозапис и пиктографи (AR emoji) за изменета реалност за поперсонализиран начин на изразување. „Самсунг галакси С9 и С9+“ неодамна беа првпат претставени во рамките на Светскиот конгрес за мобилна технологија 2018 во Барселона, каде што освоија 30 награди, вклучувајќи ја и најзначајната награда во рамките на годишните Глобални награди за мобилна технологија  – „Најдобар нов уред за поврзување“. Оваа награда му беше доделена на новиот „самсунг галакси С9+“ како признание за неговиот префинет дизајн, напредна камера и извонредни перформанси.

Напредната камера со двојна бленда на „самсунг“ има обектив што функционира слично како ирисот на човечкото око и автоматски може да се менува во согласност со разните услови на осветление. На овој начин вашите фотографии ќе изгледаат одлично, без разлика дали се фотографирани во услови на поголема светлина или при слабо осветление, преку ден или навечер. Двојната бленда поддржува F1.5 и F2.4 режим. Кога е темно, објективот се отвора до F1.5 за да пропушти повеќе светлина за јасни и чисти фотографии, а на дневна светлина објективот автоматски се префрла во режим F2.4 овозможувајќи фотографијата да ја задржи својата острина. Исто така, новите „самсунг галакси С9 и С9+“ имаат напредна камера со Super Speed Dual Pixel сензор со зголемена сила за обработка и меморија за висок квалитет на фотографиите. Благодарение на овој сензор камерата може да ги долови сите детали четири пати побргу, и тоа поголем број од нив. Со опцијата Super Slow-Mo за креирање видеозаписи секој корисник може да ги зачува секојдневните незаборавни мигови со помош на динамични и забавени видеозаписи, кои снимаат до 960 слики во секунда. Благодарение на оваа напредна камера вашите фотографии ќе бидат беспрекорни, а преку видеата снимани со „галакси С9 и С9+“ ќе имате можност да ги видите и најмалите детали и движења од вашето опкружување!

Новите „галакси С9 и С9+“ поседуваат автоматски детектор за движење, интелигентна карактеристика која детектира движење и автоматски почнува да снима сè, претворајќи приближно 0,2 секунди реални случувања во 6 секунди снимка. По снимањето со Super Slow-Mo функцијата, својот видеозапис можете да го збогатите со музика што ќе се слуша во заднина на видеото. Исто така, на едноставен начин, со помош на допир, може да креирате, уредувате и споделувате содржини во GIF-формат.
„Самсунг“ преку своите најнови премиум-мобилни уреди сега ви овозможува да креирате „емоџи“, кое изгледа, звучи и се однесува исто како вас. Пиктографите за изменета реалност (AR Emojis) со користење алгоритам за машинско учење и анализа на 2Д-фотографија од корисникот исцртуваат над 100 фацијални карактеристики за да креираат 3Д-модел што рефлектира и имитира експресии, како намигнување и потврдување со главата, за вистинска персонализација. Овие пиктографи ги споделуваат чувствата на корисниците од реалниот живот преку видео, но и преку широк спектар на сликички што користат стандарден AGIF-формат за датотеки овозможувајќи ви да ги споделите вашите пиктографи низ разни други платформи за разменување пораки.

За потсетување, „самсунг галакси С9“ има 5,8 инчи екран Quad HD+ Curved Super AMOLED, а екранот на „самсунг галакси С9+“ е со иста резолуција, со поголема дијагонала од 6,2 инчи, исто така со сооднос 18:5:9. Бесконечниот екран Super AMOLED се вклопува во телефонот речиси директно во телефонот без рабови што попречуваат. Со адаптабилно подобрување на контрастот корисниците може да го користат својот уред дури и на директна сончева светлина.

Адути што заслужуваат внимание се и „Бигзби“ – интелигентна платформа интегрирана во камерата, јасниот, чист и квалитетен звук благодарение на АКГ-звучниците поддржани од „Долби Атмос“ со ефект на звукот од 360 степени. „Галакси С9 и С9+“ се први паметни телефони што ја поддржуваат новата апликација SmartThings и може да се поврзат со други самсунг-уреди, а новата генерација „самсунг ДеХ“ е идеална за сите оние што константно се во движење. Уредите поддржуваат проширување на меморијата до 400 ГБ со микро СД-картичка и се опремени со најновите премиум-апликациски процесори, кои овозможуваат моќен перформанс и софистицирана обработка на сликата.

И двата најнови уреда од портфолиото на „Самсунг“ – „галакси С9 и С9+“ – се заштитени со Knox 3.1 – најновата и најсовремена надградба на безбедносната одбранбена платформа на „Самсунг“ и имаат три можности за биометриска проверка на автентичноста – со скенирање на окото, отпечаток од прстот, како и препознавање на лицето.

Од денес ултрамодерната комуникација со помош на новите „самсунг галакси С9 и С9+“ е на само чекор од вас! Посетете ги салоните на продажните партнери на „Самсунг“ – „Македонски телеком“, ВИП, „Сетек“ и „Нептун“ и одберете го вашиот „самсунг галакси С9“ или „С9+“ во неверојатни нијанси полноќно црна, корално сина и пурпурно виолетова и станете дел од големата самсунг-галаксија на корисници што уживаат во секој детаљ од своето секојдневие.

Прикажи повеќе...

Економија

„Форд“ повлече 1,4 милион возила поради проблеми со воланите

Објавено пред

Од

Американскиот гигант „Форд“ повлече речиси 1,4 милион возила поради проблеми со воланот. Како што пренесуваат американските медиуми, на моделите „фјужн“, односно „мондео“ во Европа и на „линколн МКЗ“, олабавувањето на шрафовите може да предизвика откачување на воланот.

„Форд“ потврди два несреќни случаја предизвикани од споменатиот проблем. Фабриката соопшти дека шрафовите со текот на времето може да се разлабават, со што воланот може да се одвои од основата и возачот да изгуби контрола над возилото.

Поголем број од повлечените возила се во САД, а нешто помалку во Канада и Мексико.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија17 часа

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија20 часа

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија22 часа

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија23 часа

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија1 ден

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести1 ден

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести2 дена

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија2 дена

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија2 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија3 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија3 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија3 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Досие