21/01/2017

Северина во новиот календар на „Пелистерка“

  По седми пат, „Пелистерка“ го претстави новиот календар, кој за заштитно лице за 2017 година ја има хрватската пејачка и ѕвезда Северина. Една од најголемите...

Wizz Air го објави новиот производ “WIZZ Go”

Wizz Air, најголемата ниско-буџетна компанија во Централна и Источна Европа, во вторник го објави новиот производ од понудата на авиокомпанијата. “WIZZ Go” е дополнителна...

Yahoo заминува во историјата

Интернет гигантот Yahoo и официјално ќе престане да постои. Новото име на компанијата ќе биде Altaba, а досегашната извршна директорка Мариса Мајер поднесе оставка....

ТАВ Македонија: Крстевски назначен за член на бордот, Ерсој е новиот генерален директор

  ТАВ Аеродроми, од 1-ви јануари 2017-та година, го назначи Зоран Крстевски како член на бордот на директори на ТАВ Македонија, додека Алп Ер Тунга...

„Европа АД“ ја доби битката со „Пионир“ пред српските судови

Стопанскиот суд во Белград ги отфрли сите обвинувања на српски „Пионир“ според кои „Европа“ АД - Скопје наводно фалсификувала нивни бонбони, соопшти македонската компанија...

Србија ја повлече субвенцијата за “Ендава“, дали Македонија ќе ја прекине штетната пракса?

  Министерката за државна управа и локална самоуправа на Србија, Ана Брнабиќ, ги извести претставниците на ИТ секторот дека субвенцијата „Ендавa“ дефинитивно е исфрлена од...

„Везе Шари“ произведува биометан поддржан од европскиот проект bin2grid

  Во рамките на меѓународниот проект Bin2Grid – „Претворање на неискористениот отпад од храна во биометан и негово доставување до локалните бензински станици“претставници на работните...

Здравје Радово промовираше нов јогурт, наскоро со уште една фабрика и нови вработувања

Млекарницата Здравје Радово во вторникот во Скопје го промовираше новиот функционален јогурт Здравје +, а воедно најави дека наскоро ќе отвори нов производствен капацитет...

Најбогатите Словенци ја продале својата апликација на Кинези за милијарда евра

Најбогатите Словенци, брачната двојката Иза и Само Логин, според неофицијални информации својот дел во компанијата Outfit7, го продале на кинеската компанија Zhejiang Jinke Entertainment...

Цената на Samsung Galaxy S8 ќе биде за 15 до 20 отсто повисока од...

Иако за телефонот Samsung Galaxy S8 веќе има премногу гласини, најновата вели дека телефонот ќе биде за 15 до 20 отсто поскап од својот...