МАКФАКС

Македонија

Нова цена на горивата по Први Мај

Нова цена на горивата по Први Мај

Daily news

  Со последната одлука на Регулаторната Комисија за енергетика, донесена по Велигден, бензините поскапеа  за 2,5 денари по литар, а дизелот е поскап за 2 денари.   Со тоа, малопродажната

Прочитајте го целиот напис
30.04.2017

111 саботи протестираат пред Регулаторна – не користат парно, а добиваат сметки (ВИДЕО)

111 саботи протестираат пред Регулаторна  – не користат парно, а добиваат сметки (ВИДЕО)

Daily news

  Искучените граѓани од системот за парно греење кои добиваат сметки, а не користат топлинска енергија од компанијата БЕГ, по 111 пат протестираа пред Регулаторната комисија за енергетика. Со партизанска

Прочитајте го целиот напис
29.04.2017

Сведоштва на повредените новинари: Тепаа со што ќе стигнат – се спасуваше кој како знае!

Сведоштва на повредените новинари: Тепаа со што ќе стигнат – се спасуваше кој како знае!

Daily news

Исцрпени, удирани и денеска во болки и згрозени од глетките кои долго нема да можат да ги избришат од свеста, а кои не можеа ниту да претпостават дека може да

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Медиумски организации: Црн ден за македонското новинарство – нокаут на демократијата

Медиумски организации: Црн ден за македонското новинарство – нокаут на демократијата

Daily news

Никогаш не сум видел толку новинари, чинам околу 25 репортери што беа оставени незаштитени толку часа, додека се обидуваа да ја завршат својата професионална должност, додека наоколу владееше хаос и

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Совет на Народна банка: Македонската економија со раст од 2,4 отсто

Совет на Народна банка: Македонската економија со раст од 2,4 отсто

Daily news

Советот на Народната банка на Република Македонија денес ја одржа својата трета седница.Соопштението го објавуваме во целост. На седницата беше

Прочитајте го целиот напис
27.04.2017

ЕЛЕМ ќе плати 10 милиони евра за „Молика“, ски-терените, езерото и „Копанки“

ЕЛЕМ ќе плати 10 милиони евра за „Молика“, ски-терените, езерото и „Копанки“

Daily news

Генералниот директор на ЕЛЕМ Христијан Мицкоски изјави дека се парите обезбедени. Како што пишува битолската ТВ Тера, 10-те милиони евра

Прочитајте го целиот напис
27.04.2017

Миноски: Буџетот е ликвиден, има пари за субвенции, се чека одлуката од Уставен суд

Миноски: Буџетот е ликвиден, има пари за субвенции, се чека одлуката од Уставен суд

Daily news

Пари во Буџетот за исплата на субвенциите има и доколку  Уставниот суд ја прифати поднесената иницијатива за членот од Изборниот

Прочитајте го целиот напис
27.04.2017

Детска ликовна колонија во Кучково

Детска ликовна колонија во Кучково

Daily news

Денеска, во Кучково се отвори десеттата детска ликовна колонија.Учесници на колонијата се учениците од основните училишта од Град Скопје, како

Прочитајте го целиот напис
26.04.2017

Субвенционирањето на АВРМ нема влијание врз платите кои се исплаќаат на младите работници

Субвенционирањето на АВРМ нема влијание врз платите кои се исплаќаат на младите работници

Daily news

Константно високите стапки на младинска невработеност биле причина владите насекаде низ светот да преземат мерки за нејзино намалување. Според истражување

Прочитајте го целиот напис
26.04.2017

Почна првата фаза од патниот правец Теранци-Кучишиново

Почна првата фаза од патниот правец Теранци-Кучишиново

Daily news

По завршените подготовки почна изградбата на делницата Теранци­Кучичино која е дел од програмата на Јавното претпријатие за државни патишта на

Прочитајте го целиот напис
26.04.2017
1 2 3 232

Макфакс е-билтен

Email *