МАКФАКС

Македонија

Мисајловски на состанок во Бугарија за Коридорите 8 и 10

Мисајловски на состанок во Бугарија за Коридорите 8 и 10

Економија

  Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски претстојува во работна посета во Софија, Бугарија на министерскиот состанок посветен на инвестициите во транспортот во земјите од Западен Балкан. На состанокот

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Светските трендови и уникатните дизајни на Саемот на МЕБЕЛ 2017

Светските трендови и уникатните дизајни на Саемот на МЕБЕЛ 2017

Економија

  Меѓународниот саем на мебел, опрема за домаќинства и јавни објекти, репроматеријали и машини за индустријата на мебел – МЕБЕЛ 2017 беше отворен во вторникот и ќе трае до 26-ти

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Горивата поевтинуваат за два денара

Горивата поевтинуваат за два денара

Македонија

Горивата, од ноќеска на полноќ, ќе поевтинат за два денара, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на регулаторите, Еуросупер БС -95 ќе се продава по цена 65 денари за

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Ибрахими: Политичката криза не треба да се одрази на плановите за економски раст

Ибрахими: Политичката криза не треба да се одрази на плановите за економски раст

Економија

  Разгледување на постигнатите резултати од досегашното функционирање на трипартитниот социјален дијалог на национално и локално ниво, како и утврдување на можностите и приоритетните области за делување во следниот период,

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Eurowings од октомври ќе почне со летови од Скопје до Минхен

Eurowings од октомври ќе почне со летови од Скопје до Минхен

Македонија

  ТАВ Македонија најавува дека германската нискобуџетна авиокомпанија  Eurowings, дел од  групацијата Lufthansa, ќе почне да лета на релација Скопје-Минхен

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Македонските туристички дестинации промовирани во Русија

Македонските туристички дестинации промовирани во Русија

Македонија

Македонските туристички дестинации, во организација на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија (АППТ), се промовираат на

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

ОРМ обезбеди широка поддршка за предлозите за измени на законите за извршување и за нотаријат

ОРМ обезбеди широка поддршка за предлозите за измени на законите за извршување и за нотаријат

Македонија

Иницијативата на Организацијата на работодавачи на Македонија (ОРМ) за измени и дополнувања на законите за нотаријат и за извршување добија

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

НБРМ ја зголемува понудата на благајнички записи

НБРМ ја зголемува понудата на благајнички записи

Македонија

Каматната стапка останува непроменета, по три последователни намалувања, одлучи Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на седницата во вторник.

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Поголем дел од Македонија за две години ќе биде гасифициран

Поголем дел од Македонија за две години ќе биде гасифициран

Македонија

Поголемиот дел од Македонија, за две години ќе биде приклучен на гасовод, најави во вторник директорот на Македонските енергетски ресурси,

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

Конференција: Crowdfunding е иднината на финансирањето

Конференција: Crowdfunding е иднината на финансирањето

Македонија

Алтернативниот модел на групно финансирање (crowdfunding) crowdfunding не е бунар за исполнување желби, но е дефинитнивно иднината на финансирањето. Ова

Прочитајте го целиот напис
11.03.2017
1 2 3 227

Макфакс е-билтен

Email *