МАКФАКС

Македонија

Одбележување на Глобалната недела на парите ширум Македонија

Одбележување на Глобалната недела на парите ширум Македонија

Македонија

Глобална недела на парите се одбележува од 27 март до 2 април низ цела Македонија. На првиот ден од Глобалната недела на парите се организираа посети од страна на четири

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Бизнис за бизнис вмрежување меѓу компании од Македонија и Косово

Бизнис за бизнис вмрежување меѓу компании од Македонија и Косово

Билтен

Бизнис за бизнис (Business to Business) вмрежување меѓу компании од Македонија и Косово, се одржа во вторник во Сити Хол Центар, Скопје. Станува збор за проект на УСАИД за микро

Прочитајте го целиот напис
28.03.2017

НРБМ го унапреди системот за прекугранични плаќања во евра

НРБМ го унапреди системот за прекугранични плаќања во евра

Македонија

Од почетокот на 2017 година, во Народната банка на Република Македонија почна да работи системот за прекугранични плаќања во евра, преку поврзување на Македонскиот интербанкарски платен систем (МИПС) со платниот

Прочитајте го целиот напис
28.03.2017

ССМ го промовираше предлог протоколот за социјален напредок

ССМ го промовираше предлог протоколот за социјален напредок

Македонија

Сојузот на Синдикатите на Македонија(ССМ) изработи предлог Проткол за социјален напредок во Република Македонија, кој претставува стратешки документ за унапредување на позицијата на работниците во рамките на општеството. Предлог Протоколот

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

СДСМ: Реформска Влада ќе ја врати дневната евтина струја

СДСМ: Реформска Влада ќе ја врати дневната евтина струја

Македонија

  СДСМ повторно вети дека ќе ја врати евтината тарифа на струјата. Но, процесот бил спречен од страна на ВМРО-ДПМНЕ

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Мисајловски на состанок во Бугарија за Коридорите 8 и 10

Мисајловски на состанок во Бугарија за Коридорите 8 и 10

Економија

  Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски претстојува во работна посета во Софија, Бугарија на министерскиот состанок посветен на

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Светските трендови и уникатните дизајни на Саемот на МЕБЕЛ 2017

Светските трендови и уникатните дизајни на Саемот на МЕБЕЛ 2017

Економија

  Меѓународниот саем на мебел, опрема за домаќинства и јавни објекти, репроматеријали и машини за индустријата на мебел – МЕБЕЛ

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Горивата поевтинуваат за два денара

Горивата поевтинуваат за два денара

Македонија

Горивата, од ноќеска на полноќ, ќе поевтинат за два денара, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на регулаторите, Еуросупер

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Ибрахими: Политичката криза не треба да се одрази на плановите за економски раст

Ибрахими: Политичката криза не треба да се одрази на плановите за економски раст

Економија

  Разгледување на постигнатите резултати од досегашното функционирање на трипартитниот социјален дијалог на национално и локално ниво, како и утврдување

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Eurowings од октомври ќе почне со летови од Скопје до Минхен

Eurowings од октомври ќе почне со летови од Скопје до Минхен

Македонија

  ТАВ Македонија најавува дека германската нискобуџетна авиокомпанија  Eurowings, дел од  групацијата Lufthansa, ќе почне да лета на релација Скопје-Минхен

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017
1 2 3 227

Макфакс е-билтен

Email *