МАКФАКС

Економија

Нафтата на берзата во Њујорк поскапе за над два отсто

Нафтата на берзата во Њујорк поскапе за над два отсто

Економија

Американската лесна нафта денеска на берзата во Њујорк поскапе за 2,2 проценти на 61,47 долари за барел, откако изминатите денови поевтини за околу 15 отсто во споредба со нејзината највисока

Прочитајте го целиот напис
09.07.2009

Славески се’ уште си се смета за министер

Славески се’ уште си се смета за министер

Економија

Министерството за финансии и’ предложило на Владата да пристапи кон нов ребаланс на Буџетот, како што јавува Макфакс, рекол досегашниот прв човек на ресорот Трајко Славески. Салвевски се’ уште се

Прочитајте го целиот напис
09.07.2009

Само три држави во ЕУ оствариле економски раст

Само три држави во ЕУ оствариле економски раст

Свет

Грција, Кипар и Полска се единствените три држави во Европската Унија (ЕУ) што успеале да остварат економски раст во првото тромесечје од годината Ова го објави европскиот Завод за статистика,

Прочитајте го целиот напис
09.07.2009

Грчкиот туризам со пад од 9,6 отсто, отпуштени повеќе од 19.000 вработени

Грчкиот туризам со пад од 9,6 отсто, отпуштени повеќе од 19.000 вработени

Свет

Повеќе од 19.000 вработени во секторот на туризам во Грција ги загубиле работните места како последица на намалувањето на бројот на туристите со речиси десет отсто во првата половина на

Прочитајте го целиот напис
08.07.2009

Саранда, втора во светот по инвестициите во туризам

Саранда, втора во светот по инвестициите во туризам

Свет

Градот на јужното крајбрежје на Албанија, Саранда е втор во листата од петте најдобри туристички дестинации во светот, каде вреди

Прочитајте го целиот напис
08.07.2009

Кризата затвори 7.500 продавници во Хрватска

Кризата затвори 7.500 продавници во Хрватска

Свет

Околу 7.500 продавници во Хрватска се затворени во првите три месеци од годината, а околу 39.000 работни места од оваа

Прочитајте го целиот напис
07.07.2009

Приштинскиот аеродром со добивка од 3,5 милиони евра

Приштинскиот аеродром со добивка од 3,5 милиони евра

Свет

Меѓународниот аеродром во Приштина (МАП), според статистиките од првата половина од 2009 г., не само што не е зафатен од

Прочитајте го целиот напис
07.07.2009

УЈП бара да се пријават кириите од туристичките услуги

УЈП бара да  се пријават кириите од туристичките услуги

Економија

Граѓаните во туристичките центри во Македонија кои нудат туристички услуги за приватно сместување, како и граѓаните кои остваруваат приходи од

Прочитајте го целиот напис
06.07.2009

Финансиската криза главна тема на самитот на Г-8 во Лаквила

Финансиската криза главна тема на самитот на Г-8 во Лаквила

Економија

Светската финансиска криза ќе биде главна тема на Самитот на Групата осум индустриски најразвиени држави во светот (Г-8), кој од

Прочитајте го целиот напис
06.07.2009

Русите ќе ја претворат Црна Гора во Монте Карло

Русите ќе ја претворат Црна Гора во Монте Карло

Свет

Забраната за коцкање во Русија може да направи од Црна Гора нов Монте Карло, пишува весникот “Вјести“, повикувајќи се на

Прочитајте го целиот напис
05.07.2009

Макфакс е-билтен

Email *