МАКФАКС

Економија

Македонија ќе оствари раст од околу 3 отсто

Македонија ќе оствари раст од околу 3 отсто

Економија

Изјави постојниот преставник на Светска банка во Македонија, Маркус Репник. Во интервју за Радио Слободна Европа, вели дека прогнозата е резултат на глобалната криза, која ќе се одрази врз три

Прочитајте го целиот напис
09.03.2009

Укинување на ембаргото на САД кон Куба?

Укинување на ембаргото на САД кон Куба?

Свет

Повеќе од илјада економисти и експерти од 52 земји, учесници на Меѓународниот економски форум во Хавана, побараа од американскиот претседател Барак Обама да го укине ембаргото кое САД го воведоа

Прочитајте го целиот напис
08.03.2009

„Опел“ ќе отпушти 11 000 работници?

„Опел“ ќе отпушти 11 000 работници?

Економија

Германската канцеларка Ангела Меркел апелираше до раководството на производителот на автомобили „Опел“ и неговиот сопственик, американскиот концерн „Џенерал Моторс“ да ги подобрат плановите за санација на претпријатието и за неговата

Прочитајте го целиот напис
08.03.2009

Италија со јавна работа ќе се бори со кризата

Италија со јавна работа ќе се бори со кризата

Свет

Министерот за економија Џулио Тремонти оценил дека годинава за Италија ќе биде многу потешка од минатата, во која брутопроизводот на национално ниво се намали за еден отсто. Италијанската влада настојува

Прочитајте го целиот напис
07.03.2009

Нова Железна завеса во Европа?!

Нова Железна завеса во Европа?!

Економија

Чешкото претседателство на ЕУ ги обвини медиумите дека со нивните написи ја влошуваат економската криза и ја доведуваат под прашалник

Прочитајте го целиот напис
06.03.2009

Гордон Браун повикува на "Нов глобален договор"

Гордон Браун повикува на "Нов глобален договор"

Свет

Британскиот премиер Гордон Браун во обраќањето во американскиот Когрес ги повика конгресмените да го мотивираат светот да застане зад напорите

Прочитајте го целиот напис
05.03.2009

Гордон Браун повикува на "Нов глобален договор"

Британскиот премиер Гордон Браун во обраќањето во американскиот Когрес ги повика конгресмените да го мотивираат светот да застане зад напорите

Прочитајте го целиот напис
05.03.2009

Американското стопанство во урнатини

Американското стопанство во урнатини

Свет

Еден од најголемите американски вложувачи Ворен Бафет, кого уште го нарекуваат и „пророкот од Омаха“, смета дека американското стопанство во

Прочитајте го целиот напис
01.03.2009

Дојде крајот на швајцарската банкарска тајна?!

Дојде крајот на швајцарската банкарска тајна?!

Свет

Финансиските аналитичари пресметуваат какви последици би имал американскиот притисок врз традиционалната швајцарска банкарска тајна. Имено наскоро може да се случи

Прочитајте го целиот напис
24.02.2009

„Сааб“ пред банкрот

„Сааб“ пред банкрот

Свет

Шведскиот производител на автомобили „Сааб“ е пред банкрот. Владата на таа земја одби да му даде финансиска помош со образложение

Прочитајте го целиот напис
21.02.2009

Макфакс е-билтен

Email *