МАКФАКС

Економија

Скопскиот аеродром на листата на најдобрите 10 во Источна Европа

Скопскиот аеродром на листата на најдобрите 10 во Источна Европа

Економија

  Скопскиот аеродром „Александар Велики“, со кој оперира ТАВ Македонија, е рангиран меѓу десетте најдобри аеродроми во Источна Европа за 2017 година, на Светските аеродромски награди, одржани неодамна во Амстердам,

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

WIZZ AIR го унапреди оперативниот директор и во извршен потпредседател

WIZZ AIR го унапреди оперативниот директор и во извршен потпредседател

Економија

  Виз Ер Холдингс, ниско-буџетна aвиокомпанија во Централна и Источна Европа, го објави унапредувањето на Diederik Pen од оперативен директор во извршен потпретседател и опертивен директор, кој ќе стапи на

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Ибрахими: Политичката криза не треба да се одрази на плановите за економски раст

Ибрахими: Политичката криза не треба да се одрази на плановите за економски раст

Економија

  Разгледување на постигнатите резултати од досегашното функционирање на трипартитниот социјален дијалог на национално и локално ниво, како и утврдување на можностите и приоритетните области за делување во следниот период,

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Расипано месо, заразено со салмонела, кое потекнува од Бразил е повлечено од меѓународните пазари

Расипано месо, заразено со салмонела, кое потекнува од Бразил е повлечено од меѓународните пазари

Свет

  Масовни проверки почнаа да се вршат во погоните на производителите на месо во Бразил поради сигнали за корупција, кои се поврзани со извоз на расипано месо, заразено со салмонела,

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

AFP: На швајцарската банка UBS ќе и се суди во Франција за даночна измама

AFP: На швајцарската банка UBS ќе и се суди во Франција за даночна измама

Свет

  Поради создавање на широка шема за даночна измама, големата швајцарска банка UBS се соочува со судење во Франција, пренесува

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Германците минатата година потрошиле 88 млрд евра на патувања и одмори

Германците минатата година потрошиле 88 млрд евра на патувања и одмори

Свет

  Германците минатата година, и покрај стравувањата од терористички напади, потрошиле рекордни 88 милијарди евра на туристички патувања и одмор,

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Цената на нафтата стабилна околу 52 долара

Цената на нафтата стабилна околу 52 долара

Берзи

Цените на нафтата се стабилизираа во петок на меѓународните пазари над нивото од 52 долара, балансирајќи меѓу ограниченото снабдување од

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Македонска пошта и Словенска пошта ја продлабочуваат соработката

Македонска пошта и Словенска пошта ја продлабочуваат соработката

Компании

Претставници на Словенска Пошта и фирмата ќерка на Словенска Пошта EPPS беа во посета на Македонска Пошта. Генералниот директор на

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

ЕВН ќе ја води имплементацијата на енергетскиот менаџмент во компаниите

ЕВН ќе ја води имплементацијата на енергетскиот менаџмент во компаниите

Компании

  Воведувањето на систем за управување со енергија и имплементација на стандарот ИСО 50001 во компаниите беше главна тема на

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Eurowings од октомври ќе почне со летови од Скопје до Минхен

Eurowings од октомври ќе почне со летови од Скопје до Минхен

Македонија

  ТАВ Македонија најавува дека германската нискобуџетна авиокомпанија  Eurowings, дел од  групацијата Lufthansa, ќе почне да лета на релација Скопје-Минхен

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *