МАКФАКС

Свет

Ендру Џексон останува на банкнотата од 20 американски долари?

Ендру Џексон останува на банкнотата од 20 американски долари?

Свет

  Враќањето во милост на поранешниот американски претседател Ендру Џексон, во модерно време опишан како првиот „популистички“ претседател на САД, кај некои американски медиуми ги поттикнуваат стравувањата околу планот на

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Ендру Џексон останува на банкнотата од 20 американски долари?

Ендру Џексон останува на банкнотата од 20 американски долари?

Економија

 Враќањето во милост на поранешниот американски претседател Ендру Џексон, во модерно време опишан како првиот „популистички“ претседател на САД, кај некои американски медиуми ги поттикнуваат стравувањата околу планот на банкнотите

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Ekathimerini: Претседателот на ЕК инсистира Атина до 7 април да постигне технички договор со кредиторите

Ekathimerini: Претседателот на ЕК инсистира Атина до 7 април да постигне технички договор со кредиторите

Свет

  Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави во петокот дека доверителите и Грција треба да постигнат технички договор пред средбата на министрите за финансии на земјите од еврозоната, која

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

The Hill: Трамп го одобри контроверзниот гасовод

The Hill: Трамп го одобри контроверзниот гасовод

Свет

  Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп даде федерална дозвола за изградба на гасоводот Keystone XL, соопшти во петокот The Hill.   На овој начин претседателот на Соединетите Американски Држави

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Трамп се подготвува да ги преиспита сите договори за слободна трговија

Трамп се подготвува да ги преиспита сите договори за слободна трговија

Свет

  Американскиот претседател Доналд Трамп подготвува нови инструкции за администрацијата, со кои треба да се разгледаат сите 14 договори за

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Eni пронајде големо наоѓалиште на “црно злато” крај Мексико

Eni пронајде големо наоѓалиште на “црно злато” крај Мексико

Свет

  Италијанската нафтена компанија Eni откри “значителни” наоѓалишта на нафта крај бреговите на Мексико. Ова е прва сондаажа на копанијата

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Продолжува штрајкот на пилотите од “Адрија ервејс”

Продолжува штрајкот на пилотите од “Адрија ервејс”

Свет

  Штрајкот на пилотите од словенечката авиокомпанија “Адрија ервејс” продолжува, пишува во четвртокот The Slovenia Times.   Причината за спорот

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Koсопственикот на Novatek и Sibur е најбогат Русин во светот

Koсопственикот на Novatek и Sibur е најбогат Русин во светот

Свет

Косопственикот на рускиот производител на гас „Novatek“ и петрохемиската компанија „Sibur“, Леонид Микхелсон чие богатство е проценето на 18,4 милијарди

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Goldman Sachs пред Брегзит ќе пресели стотина работници од Англија

Goldman Sachs пред Брегзит ќе пресели стотина работници од Англија

Свет

Goldman Sachs ќе пресели неколку стотини вработени од Лондон и ќе го зголеми своето присуство на европскиот пазар и пред

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Полска ќе ја задржи својата валута

Полска ќе ја задржи својата валута

Свет

Полска ќе го задржи злотот како своја валута, соопшти премиерката Беата Шидло, воочи клучниот самит на Европската унија, кој ќе

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017
1 2 3 248

Макфакс е-билтен

Email *