МАКФАКС

Свет

Полска нема да го прифати еврото како валута уште 10 до 20 години

Полска нема да го прифати еврото како валута уште 10 до 20 години

Свет

  Полска нема да го прифати еврото како валута во земјата уште барем 10 или 20 години, изјави полскиот вицепремиер Матеус Мораветци, пренесува во четвртокот “Блумберг”.   Според зборовите на

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Фед ја подигна референтната каматна стапка вторпат за три месеца

Фед ја подигна референтната каматна стапка вторпат за три месеца

Свет

Централната банка на САД-Федералните резерви(Фед) ја подигнаа во среда референтната каматна стапка вторпат за три месеца, сигнализирајќи со тоа дека оваа година ќе има и други зголемувања и дека вкупниот

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Украина: ДНР започна да извезува јаглен за Русија

Украина: ДНР започна да извезува јаглен за Русија

Свет

  Самопрогласената Донецката народна република почна да извезува јаглен за Русија, изјави во средата лидерот на т.н. република Александар Захарченко, цитиран од РИА Новости.   “Ајде да се потсетиме како

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Раст на индустриското производство во Кина

Раст на индустриското производство во Кина

Свет

Индустриското производство во Кина во првите два месеца оваа година порасна 6,3 отсто во споредба со истиот период лани, покажаа во вторник најновите податоци од кинеската статистичка канцеларија. Податокот сведочи

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

EurActiv: За неколку месеци Јункер дава зелено светло за “Северен поток 2”

EurActiv: За неколку месеци Јункер дава зелено светло за “Северен поток 2”

Свет

  Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер планира да го поддржи проектот за изградба на гасоводот “Северен поток 2”, пишува

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

Kathimerini: Битката за туристи од Русија започна – се очекуваат околу еден милион посетители

Kathimerini: Битката за туристи од Русија започна – се очекуваат околу еден милион посетители

Свет

  Вредноста на рубљата во однос на еврото, која се зголеми за околу 30 отсто во 2016 година, претставува главен

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

Виена најдобар град за живеење во светот

Виена најдобар град за живеење во светот

Билтен

  Главниот град на Австрија, Виена уште еднаш е прворангиран по квалитет на живот, на традиционалната листа на градови на

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

Вестагер: „Северен поток 2″ не е од взаемен интрес за ЕУ

Вестагер: „Северен поток 2″ не е од взаемен интрес за ЕУ

Свет

  Проектот „Северен поток 2″, кој треба да обезбеди руски гас за Германија и оди по дното на Балтичкото Море,

Прочитајте го целиот напис
13.03.2017

Поради штрајк на двата аеродрома во Берлин откажани 650 летови

Поради штрајк на двата аеродрома во Берлин откажани 650 летови

Економија

Се очекува дека околу 650 летови ќе бидат откажани во понеделникот поради штрајкот на службениците. Персоналот кој штрајкува се грижи за

Прочитајте го целиот напис
13.03.2017

Трамп: Цените на лековите за Американците ќе паднат

Трамп: Цените на лековите за Американците ќе паднат

Свет

По обидите да го поништи и замени Законот за пристап до здравствено осигурување, попознат како Обамакер, американскиот претседател Доналд Трамп

Прочитајте го целиот напис
12.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *