МАКФАКС

Featured

Една третина од граѓаните сметаат дека Македонија никогаш нема да пристапи кон ЕУ

Една третина од граѓаните сметаат дека Македонија никогаш нема да пристапи кон ЕУ

Daily news

Една третина од жителите сметаат дека Македонија никогаш нема да пристапи кон ЕУ, додека 19% од нив сметаат дека тоа ќе се случи за 6-10 години. Ова го покажа анкетата

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Од утре петициијата за лица со пречки во развојот и низ другите градови

Од утре петициијата за лица со пречки во развојот и низ другите градови

Daily news

Над 6000 граѓани се потпишале на иницијативата за законски измени со кои треба да им се олесни животот на лицата со пречки во развојот. За оваа иницијатива да влезе во

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Цветков: Не би лицитирал со датум за исплата на субвенциите на земјоделците

Цветков: Не би лицитирал со датум за исплата на субвенциите на земјоделците

Daily news

Проблемот со неисплатените субвенции за земјоделците за 2015 и 2016 година не е ниту во Министерството за земјоделство ниту кај Платежната агенција, изјави денеска министерот за земјоделство Михаил Цветков. Тој

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Разрешениот судија Митриновски в понеделник пред Судскиот совет заради „повторување на постапката“

Разрешениот судија Митриновски в понеделник пред Судскиот совет заради „повторување на постапката“

Daily news

Две години по добиената пресуда од Стразбур, разрешениот апелационен судија и поранешен претседател на Апелациониот суд во Скопје, Јордан Митриновски, во понеделник треба да се појави пред Судскиот совет заради

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Дискриминиран затоа што зборувал албански во општината

Дискриминиран затоа што зборувал албански во општината

Daily news

  Во месечниот Извештај на Хелсиншкиот комитет за месец март, пишува дека Комисијата за заштита од дискриминација утврдила дискриминација по основ

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

400 полициски приправници работат за плата од 11 илјади денари

400 полициски приправници работат за плата од 11 илјади денари

Daily news

  Независниот полициски синдикат бара од првиот човек на полицијата итно да бидат распоредени 400 полициски приправници на позицијата „полицаец“.

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Вонредна вест – Престрелка во Париз – убиени полицаец и напаѓачот

Вонредна вест – Престрелка во Париз – убиени полицаец и напаѓачот

Daily news

Еден полицаец е убиен во оружена престрелка на Шанзелизе во Париз, јавуваат светските агенции. Лицето што пукало во полицаецот е

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

МПМ на оглас бара 55 новинари

МПМ на оглас бара 55 новинари

Daily news

Компанијата „Медиа принт Дооел“, која е фирма ќерка на МПМ што беше отворена неодамна објави оглас за вработување на 55

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Бушати: Груевски одби договор од причини неповрзани со Албанија

Бушати: Груевски одби договор од причини неповрзани со Албанија

Daily news

Дитмир Бушати, албанскиот министер за надворешни работи, кој престојува во Вашингтон, негира дека постои „тиранска платформа“ и дека Албанија се

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Заев цел ден во собраниска клупа – Груевски „издржа“ половина час

Заев цел ден во собраниска клупа – Груевски „издржа“ половина час

Daily news

Скоро сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ се денес во собраниската сала, подготвени за дебата со реплики и контра-реплики. СДСМ во половичен

Прочитајте го целиот напис
18.04.2017

Макфакс е-билтен

Email *