Контакт

Фени

Заговор за „Фени“, излезе аудиоснимка од лобирањето на претседателот на Синдикатот за Бугарите 

Објавено пред


Неколкумесечните тврдења дека претседателот на Синдикатот на „Фени“, Ѓоре Палитов, е продолжена рака на раководството и лобира за бугарската компанија „Енекод“, вработените во фабриката ги поткрепија со аудиоснимка. Тие во „Макфакс“ испратија тонски запис од состанок на Палитов со транспортерите, на кој ги убедува дека најдобро решение за фабриката, и покрај отворената стечајна постапка во велешкиот суд, е бугарската компанија. Состанокот се одржал во вторникот вечерта, а веќе во средата фирмите што вршеле транспорт за „Фени“ писмено се заканија дека ќе блокираат секакво рестартирање на фабриката ако не им се исплати долгот. Вчера, пак, велешкиот суд го одложи рочиштето за стечајната постапкпка за „Фени“. Поради жалба на Апелација од „Кунико рисирсис“ како досегашен сопственик, предметот не бил кај судијката Валентина Ѓоргиевска и поради тоа не можела да работи по него, па ново рочиште закажа за 7 февруари.

Вработените во „Фени“ ни ја испратија снимката револтирани од постојаното одложување на постапката преку која се надеваат дека ќе се најде решение за фабриката повторно да почне да работи.

Претседателот на Синдикатот на „Фени“ има главен збор на состанокот, според снимката, иако транспортерите не се во негова надлежност, туку имаат своја синдикална органзација. И покрај многуте изјави во изминатиот период на највисоките владини претставници, претставници на банките и стечајниот управник дека ќе се примени форма на стечај со реструктурирање, која има цел фабриката да се стави во работа, сите доверители да бидат обесштетени, а сите вработени да останат на работа, Палитов ги информира транспортерите дека банките се во заговор да го дадат комбинатот под наем за да избегнат плаќање на долговите. Со негови зборови: „Тоа е багра, не ја интересираме ние, бе другар, тоа е багра…“. Тој ги повикува транспортерите да се здружат и „сите заедно да направиме да не проработи ’Фени’… додека не ве исплатат вас“. Тие заедно се договараат транспортерите да спремат допис каде што ќе ја искажат ваквата нивна намера, а Палитов ќе им обезбеди контакти од „соодветни“ медиуми со кои тој постојано комуницира и токму тој ден си доаѓал од Скопје каде што имал два и полчасовен состанок со медиумски претставник, кој следниот ден веќе ќе направи објава, односно со зборовите на Палитов: „Може утре ќе има најава што се случува во ’Фени’… да биде јавено за рочиштето“.

На состанокот Палитов го спомнува и „Макфакс“. Им објаснува на транспортерите дека вицепремиерот Кочо Анѓушев наредува што да пишува овој медиум, но затоа тој има свои медиуми на кои во секое време може да им се јави и да им каже што да напишат.

Палитов денес не одговори на повиците од „Макфакс“ за да даде објаснување за тврдењата за „Макфакс“, кои се апсолутна невистина, а не одговара ниту на пораките во кои му бараме изјава за очигледното лобирање за бугарската компанија.

Палитов објаснува и како швајцарски ФОС, заинтересиран за „Фени“, е „преварантска компанија, зад неа стојат криминалци… имам многу информации, не ги кажувам, не смеам да ви ги кажувам, ама ќе бидат расцепени како тикви, но тоа е друга прикаска…“, а „Бугарите се тие што даваат пари.. .понудата што ја даваат, ја даваат спрема сите страни, не знам дали целокупно, дека сите 3 или 2 (милиона) ќе ги даде, па ќе ги делиме… важно имаат математика… Израелците што нудат понуда, па заедно со нив се и ’Кунико’, мислам ’Енекод’… сите овие 3-4 фирми заедно сакаат да го прекинат сето ова…“

Тој појаснува како денот го поминал во Скопје и дека имал состанок „со еден многу јак човек во Македонија“ на кого му ја објаснувал ситуацијата, а за кој нашите извори тврдат дека станува збор за лидер на една од најголемите партии во државата.

Во текот на состанокот Палитов се договара со транспортерите заеднички да се појават на рочиштето за стечај на „Фени“, дека тој сигурно ќе влезе на рочиштето и ќе се избори да влезат и претставници на транспортерите, ако треба, ќе направат збрка и „сите заеднички, јас со вработените, ќе направиме масакр, а исто и вие…, а таму ќе има и телевизии, секако и оние што ги бранат и ќе кажат сè што треба“.

На снимката Палитов им кажува на транспортерите дека „Фени“  во моментот е битка меѓу ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, и сегашниот вицепремиер Кочо Анѓушев и уверува дека додека Маркос Камхис од „ФОС Асет“ давал интервју на телевизија пред камера, зад параванот разговорот го следел Мијалков.

Целиот аудиозапис, полн со навреди и обвинувања против владините претставници, банките, менаџментот на фабриката до 2015 година, го потврдува сето она што со месеци го добивавме како информации од вработените, дури и пред стечајот, дека Палитов е продолжена рака на менаџментот што ја доведе фабриката во стечај, но и дека зад „Енекод“ стои токму Групацијата„Кунико“.

Продолжува утре

 

Маја Илиевска-Пачемска©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Економија

„Еуроникел“ ги повика необезбедените доверители на „Фени“ да ги достават барањата

Објавено пред

Компанијата ГСОЛ, преку претставништвото „Еуроникел“ Дооел Скопје ги повикува сите необезбедени доверители чии побарувања се прифатени во стечајната постапка што се води за „Фени“, да ги достават барањата за да почне постапката за исплата.

Барањата треба да се достават во период од 12 – ти до 16 – ти март 2018 година во канцелариите на адвокатското друштво Поленак, правни застапници на „Еуроникел“.

„Се покануваат необезбедените доверители претходно, да го контактираат Адвокатското Друштво Поленак на телефонскиот број 02 3114 737, заради закажување термини“, стои во соопштението на ГСОЛ.

Пред два дена „ГСОЛ – Еуроникел“ извести дека почнале постапка за исплата на вкупните побарувања од „Фени“ на сите признати доверители.

„Со исплата на 100% од прифатените побарувања во стечајната постапка, швајцарскиот инвеститор става крај на неизвесноста за ‘Фени’ ја демонстрира компетентноста на ‘Еуроникел’ и го започнува излезот на ‘Фени индустри’ од стечајот обезбедувајќи извесна и стабилна иднина за комбинатот, вработените и партнерите“, велат од ГСОЛ.

Прикажи повеќе...

Фени

„Евроникел“: „Фени“ преку „Гсол“ е на чист пат за излез од стечајот

Објавено пред

„Евроникел“ предлага пат за излез од стечајот на „Фени“. Поддржувајќи ја компанијата во најтешкиот период и по успешното рестартирање на производството, имаме сериозен предлог до сите должници на „Фени“ и цврст инвестициски план за раст и успех на компанијата, велат од „Евроникел“.

„’Евроникел’ започна постапка за исплата на сите побарувања од ‘Фени индустри’ на сите признати доверители што се дел од стечајната маса. Веќе во следните неколку дена 60 отсто од сите побарувања на доверителите ќе бидат исплатени, а преостанатите 40 отсто ќе бидат исплатени во период од една година по вообичаената детаљна анализа и преглед на документацијата со побарувањата. Ова ќе стави крај на неизвесноста за ‘Фени’ и 100 отсто од прифатените побарувања во стечајната постапка ќе бидат исплатени. Доверителите се покануваат да се состанат со претставниците на ‘Евроникел’ во наредните денови со цел да ги достават своите барања и да ја комплетираат постапката“, се вели во соопштението.

Од „Евроникел“ наведуваат дека денес има јасен и опиплив знак на стабилизација и успешно враќање на производството.

Прикажи повеќе...

Фени

„Фени индустри“ повторно произведува

Објавено пред

„Фени индустри“ повторно произведува. Враќањето во производство доаѓа по само еден месец откако компанијата потпиша договор со Еуроникел, претставништво на ГСОЛ во Македонија, меѓународен инвеститор кој според договорот веќе има вложено повеќе од 20 милиони евра во иднината на „Фени“ и работи на тоа „Фени“ да стане водечки европски производител на фероникел.

„Завршувањето на првиот производ на ‘Фени индустри’ и враќањето во производство е доказ за нашата континуирана заложба за воспоставување нова перспектива и иднина за ‘Фени’, нејзините вработени и сите засегнати страни поврзани со неговото успешно работење. Ние го покажавме нашиот капацитет во обезбедување ресурси, знаење од индустријата и оперативното лидерство на ‘Фени’. Нашите финансиски и оперативни обврски, денес почнаа да резултираат и ќе бидат од корист за локалната и пошироката заедница, вработените и сите партнери”, изјави Маркос Камхис, директор на GSOL. Тој продолжува: „Ова достигнување е првиот чекор кон дефинитивно решение за проблемите на ‘Фени’ овозможувајќи им на сите вклучени страни конечно да почнат ново поглавје во соработката со еден од најважните бизниси на земјата.”

ГСОЛ, преку Еуроникел претставништвото во Македонија, беше единствената компанија која се огласи на јавниот повик на стечајниот управник за соработка, исполнувајќи ги и надминувајќи ги сите наведени барања и дефинитивно докажува дека нејзиниот интерес во индустријата и „Фени“ особено, е вистински и долгорочен, и покрај несигурноста во резултатот од стечајниот процес. Еуроникел веднаш продолжи со исплатата на долгоочекуваните плати на вработените и заостанатите обврски кон транспортерите на „Фени“, повторно демонстрирајќи го својот длабок интерес партнерство со „Фени“. Со сите овие активности, ГСОЛ ја покажа својата цврста определба да го додаде „Фени“ во своето портфолио на производство на никел, заедно со фабриката за никел од Доминиканската Република – Фалконбриџ.

Формирана во 2009 година, ГСОЛ е фокусирана на природните ресурси и специфичните основни метали. Тие имаат одлични и докажани резултати на глобално ниво, со обликување и работа со фероникел. Во август 2015 година ГСОЛ ја презеде и целосно ја интегрираше компанијата Glencore Falconbridge од Доминиканската Република.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

(Видео) Јовески: Се сретнав со родителите на Алмир и им реков дека во преквалификацијата на делото нема никаква заднина

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, во интервју за „Макфакс“ изјави дека на негово барање се сретнал со родителите на четиригодишното...

Македонија3 часа

Грчките предлози за името стигнаа пред посетата на Коѕијас

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас пред неколку дена ја испратил грчката нацрт- спогодба до надлежните институции во земјава. Тој...

Свет3 часа

Уапсен поранешниот претседател на Франција, Николас Саркози

Поранешниот француски претседател Николас Саркози е притворен во полиција во врска со наводите дека за неговата претседателска кампања во 2007...

Македонија19 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија21 час

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија1 ден

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија1 ден

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија1 ден

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија1 ден

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести2 дена

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести2 дена

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија2 дена

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија3 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Досие