Контакт

Фени

Исплатена октомвриската плата на вработените во „Фени“

Објавено пред


Со задоцнување од четири месеци, вработените во кавадаречкиот комбинат „Фени“ добија плата за октомври. Им ја исплатила швајцарската компанија ГСОЛ, закупец на комбинатот кој подготвува рестарт на производството.

Платите за ноември и декември на вработените во „Фени“ им ги исплатија банките доверители на комбинатот кои ги плаќаа и сите трошоци за одржување на комбинатот сè до доаѓањето на компанијата ГСОЛ.

Компанијата е во преговори со транспортерите на „Фени“ за продолжување на процесот на набавка на руда неопходен за да продолжи производството. 

По потпишувањето на договорот за повторно почнување на производството во „Фени“ по јавниот повик од стечајниот управник, ГСОЛ уплатила финансиски средства од најмалку 10 милиони евра со кои гарантира плати на вработените, покривање на трошоците и набавка на руда.

Економија

„Еуроникел“ ги повика необезбедените доверители на „Фени“ да ги достават барањата

Објавено пред

Компанијата ГСОЛ, преку претставништвото „Еуроникел“ Дооел Скопје ги повикува сите необезбедени доверители чии побарувања се прифатени во стечајната постапка што се води за „Фени“, да ги достават барањата за да почне постапката за исплата.

Барањата треба да се достават во период од 12 – ти до 16 – ти март 2018 година во канцелариите на адвокатското друштво Поленак, правни застапници на „Еуроникел“.

„Се покануваат необезбедените доверители претходно, да го контактираат Адвокатското Друштво Поленак на телефонскиот број 02 3114 737, заради закажување термини“, стои во соопштението на ГСОЛ.

Пред два дена „ГСОЛ – Еуроникел“ извести дека почнале постапка за исплата на вкупните побарувања од „Фени“ на сите признати доверители.

„Со исплата на 100% од прифатените побарувања во стечајната постапка, швајцарскиот инвеститор става крај на неизвесноста за ‘Фени’ ја демонстрира компетентноста на ‘Еуроникел’ и го започнува излезот на ‘Фени индустри’ од стечајот обезбедувајќи извесна и стабилна иднина за комбинатот, вработените и партнерите“, велат од ГСОЛ.

Прикажи повеќе...

Фени

„Евроникел“: „Фени“ преку „Гсол“ е на чист пат за излез од стечајот

Објавено пред

„Евроникел“ предлага пат за излез од стечајот на „Фени“. Поддржувајќи ја компанијата во најтешкиот период и по успешното рестартирање на производството, имаме сериозен предлог до сите должници на „Фени“ и цврст инвестициски план за раст и успех на компанијата, велат од „Евроникел“.

„’Евроникел’ започна постапка за исплата на сите побарувања од ‘Фени индустри’ на сите признати доверители што се дел од стечајната маса. Веќе во следните неколку дена 60 отсто од сите побарувања на доверителите ќе бидат исплатени, а преостанатите 40 отсто ќе бидат исплатени во период од една година по вообичаената детаљна анализа и преглед на документацијата со побарувањата. Ова ќе стави крај на неизвесноста за ‘Фени’ и 100 отсто од прифатените побарувања во стечајната постапка ќе бидат исплатени. Доверителите се покануваат да се состанат со претставниците на ‘Евроникел’ во наредните денови со цел да ги достават своите барања и да ја комплетираат постапката“, се вели во соопштението.

Од „Евроникел“ наведуваат дека денес има јасен и опиплив знак на стабилизација и успешно враќање на производството.

Прикажи повеќе...

Фени

„Фени индустри“ повторно произведува

Објавено пред

„Фени индустри“ повторно произведува. Враќањето во производство доаѓа по само еден месец откако компанијата потпиша договор со Еуроникел, претставништво на ГСОЛ во Македонија, меѓународен инвеститор кој според договорот веќе има вложено повеќе од 20 милиони евра во иднината на „Фени“ и работи на тоа „Фени“ да стане водечки европски производител на фероникел.

„Завршувањето на првиот производ на ‘Фени индустри’ и враќањето во производство е доказ за нашата континуирана заложба за воспоставување нова перспектива и иднина за ‘Фени’, нејзините вработени и сите засегнати страни поврзани со неговото успешно работење. Ние го покажавме нашиот капацитет во обезбедување ресурси, знаење од индустријата и оперативното лидерство на ‘Фени’. Нашите финансиски и оперативни обврски, денес почнаа да резултираат и ќе бидат од корист за локалната и пошироката заедница, вработените и сите партнери”, изјави Маркос Камхис, директор на GSOL. Тој продолжува: „Ова достигнување е првиот чекор кон дефинитивно решение за проблемите на ‘Фени’ овозможувајќи им на сите вклучени страни конечно да почнат ново поглавје во соработката со еден од најважните бизниси на земјата.”

ГСОЛ, преку Еуроникел претставништвото во Македонија, беше единствената компанија која се огласи на јавниот повик на стечајниот управник за соработка, исполнувајќи ги и надминувајќи ги сите наведени барања и дефинитивно докажува дека нејзиниот интерес во индустријата и „Фени“ особено, е вистински и долгорочен, и покрај несигурноста во резултатот од стечајниот процес. Еуроникел веднаш продолжи со исплатата на долгоочекуваните плати на вработените и заостанатите обврски кон транспортерите на „Фени“, повторно демонстрирајќи го својот длабок интерес партнерство со „Фени“. Со сите овие активности, ГСОЛ ја покажа својата цврста определба да го додаде „Фени“ во своето портфолио на производство на никел, заедно со фабриката за никел од Доминиканската Република – Фалконбриџ.

Формирана во 2009 година, ГСОЛ е фокусирана на природните ресурси и специфичните основни метали. Тие имаат одлични и докажани резултати на глобално ниво, со обликување и работа со фероникел. Во август 2015 година ГСОЛ ја презеде и целосно ја интегрираше компанијата Glencore Falconbridge од Доминиканската Република.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија21 час

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија24 часа

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија1 ден

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија1 ден

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија1 ден

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести2 дена

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести2 дена

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија2 дена

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија3 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија3 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија3 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија3 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Досие