Контакт

Култура

Во Флорида промовирана монографијата на Атанас Близнаков

Објавено пред


На пикникот што го организираше македонската православна црква „Св. Димитрија“ од Флорида беше претставено јубилејното издание на монографијата за македонскиот национален деец, иселеник и повратник од САД, Атанас Близнаков, чиј автор е публицистот Славе Катин. Промоцијата се одржа по повод 40-годишнината од формирањето на фондацијата „Атанас Близнаков“ на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од Скопје.

Монографијата, чиј рецензенти се: Ректорот проф.д-р Никола Јанкуловски и проректорот проф. м-р Гордана Јосифова – Неделковска е на македонски и англиски јазик, а е издание на Ректоратот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од Скопје. Делото беше претставено пред голем број македонски иселеници од сите делови на Македонија, особено од Д’мбенското друштво и од селото Д’мбени, Костурско, од каде потекнува донаторот Атанас Близнаков.

Ова беше четврто претставување на монографијата „Атанас Близнаков“ на северноамериканскиот континент. Делото е посветенo на животот и делото на Атанас Близнаков, кој е еден од познатите и признати македонски иселеници-повратници, кој ја формира најголемата фондација во Македонија, од која околу 350 студенти завршиле универзитетско образование.

Според авторот, Атанас Близнаков припаѓа на онаа напредна генерација од првите доселеници на американскиот континент, која далеку од својата родна земја, со целиот свој живот и со целото свое битие остана трајно врзана со својот македонски народ и со Македонија.

Култура

Судот за две недели ќе решава за стечајот на „Јадран филм“

Објавено пред

Основниот суд Скопје два поведува претходна постапка за испитување на условите за отворање на стечај за „Јадран филм“, друштво за филмска и видео продукција.

Рочиштето на кое ќе се одлучува за отворање на стечајна постапка за „Јадран филм“ е закажано за 12 април годинава. За привремен стечаен управик е назначен – Ацо Дамчевски. Судот веќе го задолжил привремениот стечаен управник да го заштити имотот на должникот со сите соодветни средства со цел да се избегне значително намалување на имотот.

Стечајниот управник  треба  да испита и дали должникот има имот над кој може да се отвори и е доволен за спроведување на стечајната постапка и намирување на трошоците на стечајната постапка.

Дополнително,  одредена е и општа забрана за располагање со имотот на „Јадран филм“, како и исплати од сметките на должникот. Претходно Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против в.г. управител на  во „Јадран филм“,  осомничен за кривично дело „Поттикнување“ – „злоупотреба на службена положба и овластување”.

Продукцијата односно Винко Грубишиќ е осомничен за снимањето на серијата „Македонија“, за која од македонската Агенција за филм му биле исплатени 1,2 милиони евра,  а до денеска не е доставен никаков снимен материјал.  Продуцентот сите обвиненија ги отфрлаше како невистинити.

Прикажи повеќе...

Култура

Велешкиот театар со „Синиот портокал“ гостува во Софија

Објавено пред

Од

Во четврток, на 29 март, со претставата „Синиот портокал“ од Џо Пенхол во режија на Александар Ивановски, театарот „Јордан Х.К-Џинот“ Велес ќе гостува во Културно-информативниот центар на Македонија во Софија.

„Синиот портокал“ е драма за современата психијатрија, за застарените методи на лекување и беспомошноста на докторите да ги лекуваат своите пациенти без седативи.

„Во време на глобализација кога сакаме да ги надминеме табуата за разликата во бојата на кожата, националноста и културните наследства кои ги носиме во себе, оваа претставата топло ја брани неправдата која ја нанесуваме некогаш преку негативна, а некогаш преку позитивна дискриминација“, велат од велешкиот театар.

Драматург на претставата е Катерина Момева, сценографијата е на Филип Коруновски, а автор на музиката е Сашко Костов. Во претставата настапуваат актерите Фаик Мефаилоски, Самоил Стојановски и Жарко Спасовски.

„Синиот портокал“ е трета продукција од Програмата на Велешкиот театар за 2017 година и е една од најизведуваните претстави со над 30 изведби на репертоарот на театарот. Претставата досега беше изведена и во Центарот за култура во Радовиш, фестивалот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, „Скопско лето“, Македонското културно лето во Албанија, фестивалот „Св.Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка, како и на фестивалот „Ин Виница веритас“ во Виница.

Прикажи повеќе...

Култура

Охридско лето ги именува режисерот Поповски и професорот Ристов за нови селектори на програмата

Објавено пред

Од

Охридско лето во соопштение наведува дека како национална установа го раскинало договорот за соработка со музичкиот селектор Ѓорѓи Цуцковски по претходна согласност од Управниот одбор на установата.

Како што информираат оттаму, соработката со Цуцковски се прекинува поради неисполнување на обврските дадени во договорот.

„Управниот одбор на Охридско лето на денешната седница го прифати предлогот за именување нови селектори. За драмскиот дел од програмата како селектор е именуван Александар Поповски, еден од нашите најуспешни театарски и филмски режисери. За музичкиот дел од програмата на фестивалот како селектор е именуван професорот Васо Ристов од Факултетот за музичка уметност при Универзитетот ‘Св.Кирил и Методиј’“, се наведува во соопштението.

Од Управниот одбор истакнуваат дека се работи за двајца истакнати уметници и културни работници, добро познати на домашната и меѓународната театарска и музичка јавност, кои зад себе имаат богата меѓународна професионална кариера.

„Фестивалот Охридско лето очекува од новоименуваните селектори да ги вложат своите капацитети максимално и да бидат активни креатори на уметничката програма на годинешново фестивалско издание во духот на богатата меѓународна традиција, реноме и значење на манифестацијата“, стои во соопштението.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Топ16 часа

(Видео) Тодев: МВР нема доволно униформи за полицијата

Во наредниот период очекуваме нови 600 приправници кои треба да потпишат професионален договор, а униформи за нив нема. Не смееме...

Македонија16 часа

(Видео) Санев: Јанкулоска бесправно ме деградираше со цел да ја унапреди сопругата на Горан Грујевски

Поранешниот началник на Одделението за меѓународна соработка во Секторот за Европска унија при МВР, Антонио Санев во 2012 година од...

Економија16 часа

В понеделник продолжува обесштетувањето на необезбедените доверители на ФЕНИ

В понеделник продолжува обесштетувањето на необезбедените доверители на ФЕНИ, чиишто исплати започнаа минатата недела. ГСОЛ досега инвестирал над 60 милиони...

Топ19 часа

Тешка сообраќајка кај Стајковци, возачот починал на лице место

Дваесет и двегодишен маж починал во тешка сообраќајна несреќа кај клучката Стајковци. Управувајќи го своето возило од марката „фолксваген голф“...

Македонија20 часа

Заев: Ниту едно искушение нема да нѐ оттргне од европските вредности

Ниту едно искушение или предизвик не може да нѐ оттргне од европските вредности, изјави претседателот на Владата, Зоран Заев во...

Македонија21 час

Почнува летното сметање на времето

Со поместување на стрелките на часовникот за еден час нанапред, започнува летното сметање на времето. Од ноќеска времето во два...

Македонија2 дена

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК што го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, во Приштина денеска ја...

Македонија2 дена

(Видео) Ахмети: Обвинението за нереализираниот попис е испратено на погрешна адреса

Специјалното јавно обвинителство обвинението за нереализираниот попис од 2011 година го испрати на погрешна адреса. Јас не сум виновен, тоа...

Македонија2 дена

(Видео) Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот за името

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев потенцирал дека сегашноста и иднината бараат...

Македонија2 дена

Сопственикот на фирмата преку која биле испумпувани пари од „Актор“ бил на пат, порача да отвориме македонски медиум

Георгиос Папастамос, сопственикот и управител на Друштвото за геодетски работи и услуги „Топометриа ДООЕЛ“ од Скопје, не одговори на прашањата...

Македонија2 дена

(Видео) Димитров: Слеано име, без превод не е најдобриот правец

Слеано име на македонски јазик и без превод не е најдобриот правец во разговорите, вели министерот за надворешни работи, Никола...

Македонија2 дена

(Видео) Коѕијас: Верувам во чесно, праведно и точно решение за двете страни

Лесното во политиката е да не правиш ништо. Министрите за надворешни работи, заедно со нивните влади и премиери имаат должност...

Македонија2 дена

(Видео) Коѕијас пречекан со протести пред МНР

Во организација на СУМ- Сите за унитарна организација (Светски македонски конгрес, Македонски манифест, Преродба, Наши, Христијанско братство, Македонско патриотско здружение...

Македонија2 дена

(Видео) Мијалков не дојде на судење – сменил адреса на живеење

Судот го одложи денешното судење за предметот „Тортура” бидејќи не се појавија првообвинетиот ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, и неговиот...

Македонија2 дена

(Видеодебата) Судир меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки

Новиот предлог-закон за извршување ги разгоре и онака спротивставените интереси меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки. И новиот како...

Македонија3 дена

Случај „Актор“: Две од фирмите подизведувачи на автопатот Демир Капија-Смоквица биле основани кога почнала изградбата

Moлк од фирмите подизведувачи што вчера специјалното јавно обвинителство ги осомничи за перење пари за изградбата на автопатската делница Демир...

Македонија3 дена

Пратениците на ДУИ поднесоа иницијатива за истрага за случајот „Алмир“

Пратениците на Парламентарната група на Демократската унија за интеграција денеска во Собранието се сретнаа со семејството на Алмир Алиу. Во...

Македонија3 дена

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за...

Македонија3 дена

Професионални војници на АРМ се повредиле со митралез

Генералштабот на Армијата на Република Македонија информира дека денеска, околу 9:55 часот, во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово двајца професионални...

Македонија3 дена

(Видео) Груби: Бев сведок на непропорционалното попишување во 2011

Пописот на населението не бил пропаднат, туку законски прекинат, изјави Артан Груби од ДУИ по прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство...

Досие