Контакт

Култура

„Исцелител“ на најголемиот фестивал во Прага, „Фебиофест“

Објавено пред


Филмот „Исцелител“ ќе биде прикажан на 25-тиот меѓународен филмски фестивал во Прага, што е најголем филмски фестивал во Чешка и втор по значење во земјата по фестивалот во Карлови Вари. „Исцелител“ ќе се прикажува во програмата „Балканско ехо“ на 18, 19 и на 20 март.

Оваа година на фестивалот ќе се прикажат повеќе од 160 долгометражни филма во 15 категории. Во програмата „Балканско ехо“, заедно со „Исцелител“, се прикажуваат и други 9 филма, меѓу кои е и „Кога денот немаше име“ во режија на Теона Стругар-Митевска.

„Исцелител“ во првата половина на март имаше прикажувања и на „Косморама“ во Норвешка, „Бергамо филм митинг“ во Италија и „Софија филм фест“ во Бугарија.

„Фебиофест“ е основан во 1993 година. Започнал да се одржува во Прага во две мали киносали, а за помалку од 10 години прераснал во фестивал со повеќе од 140.000 гледачи и многубројни проекции што се одржуваат во 43 киносали. По завршување на фестивалот во Прага, некои од филмовите во склоп на фестивалот се прикажуваат и во други градови. Фестивалот нуди широк спектар на современи, висококвалитетни филмови, но и ретроспективи на стари филмови.
Во изминатите 20 години гости на „Фебиофес“ биле Нани Морети, Гаспар Ное, Том Тиквер, Клод Ла Луш и други.

Актуелно

Писателот Раде Силјан доби високо одликување од унгарскиот претседател

Објавено пред

Од

Претседателот на Унгарија, Јанош Адер, по повод националниот празник на државата, го одликува Раде Силјан со орденот „Златен крст за заслуги“.

Ова високо признание на познатиот македонски писател му се доделува за неговиот повеќедецениски ангажман во афирмацијата на книжевните вредности на унгарската литература на македонски јазик.

Признанието го врачи унгарскиот амбасадор во Република Македонија, Ласло Дукс.

Прикажи повеќе...

Изложби

Заедничка изложба на македонски и француски млади фотографи

Објавено пред

Од

Во рамките на соработката на Македонија и Франција, општините Дебар и ИФ до сега реализираа неколку успешни проекти со средства на ЕУ. Покрај соработката на локалните власти на двете опптини, има добра соработка и на невладиниот сектор и младите. Во францускиот град ИФ постигнат е договор младите од двете општини покрај веќе реализираната заедничка драмска претстава на три јазици – македонски албански и француски, која беше преставена во двете општини, да се организира и заедничка фото изложба.

Кординаторот на проектот во Дебар, Гоце Лубиновски информираше дека станува збор за заедничка изложба на фотографии на млади аматери во кои ќе дојде до израз убавината, архитектурата и животот во Дебар и ИФ. Лубиновски објасни дека веќе е договорено на изложбата која ќе биде претставена во двата градови, да бидат презентирани по 3о фотографии кои ќе бидат избрани по објавувањето на конкурс на кој можат да учествуваат младите автори.

„Ние сме многу и задоволни од заедничката драма во која учествуваа млади од Дебар и ИФ. Драмата беше многу добро прифатрена како во Франција, така и во Македонија“, истакна кординаторот Лубиновски и додаде дека проектот ,,Заедничка изложба на црно бели фотографии од Дебар и ИФ“, се очекува да биде финасиран од ЕУ. Во рамките на соработкат, наскоро невладиниот сектор ќе подготви и документрен филм за животот и традициите во Дебар.

К.М.

Прикажи повеќе...

концерти

Промоција на соло албумот „Пази куче“ на Васко Атанасовски во Кинотеката на Македонија

Објавено пред

На 23 и 24 март во Кинотеката на Македонија ќе биде промовиран соло албумот „Пази куче“ на Васко Атанасовски. Пред концертите ќе се прикажат два филма во селекција на Атанасовски, кои се дел од програмата „Уредник со причина“.

По негов избор на 23 и 24 март ќе биде прикажан филмот „Избавување“, американски филм од 1972 година, во режија на Џон Бoрман, според сценариото на Џејмс Дики, засновано врз неговиот роман. Филмот постигнал голем успех кај критиката и кај публиката, а бил номиниран за наградите „Оскар“ (во три категории – најдобар филм, режија и монтажа) и „Златен глобус“ (во четири категории). Исто така, голема популарност постигнала и песната „Двобој со бенџо“. На 25 март ќе биде прикажан филмот „Најдолгиот пат“, култниот македонски филм на режисерот Бранко Гапо, а по сценарио на Петре М. Андреевски. Тоа е четвртиот игран филм на Бранко Гапо кој е базиран врз вистински настани од почетокот на 20 век. „Најдолгиот пат“ во 1976 година ја доби наградата „Голема сребрена арена“ во Пула.

Влезниците за концертот на 23 и 24 март во претпродажба се 200 денари, а може да се купат само на билетарницата на Кинотеката на Македонија. На врата влезниците ќе чинат 300 денари, а за 25 март влезницата е 50 денари. Концертот започнува во 22 часот, филмските проекции на 23 и 24 март се од 20 часот, а проекцијата за 25 март е од 19.30. Пред почетокот на проекцијата на филмот на 25 март Васко Атанасоски ќе се дружи со публиката со која ќе разговара за филмовите од програмата.

„Пази куче“ е првиот соло албум на Васко Атанасоски.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести8 часа

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести11 час

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија14 часа

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија19 часа

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет20 часа

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија1 ден

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија2 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион2 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести2 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија2 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија2 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија2 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Македонија3 дена

Притвор за екс-директорот Васе Доневски

Судија на претходна постапка ги прифати предлозите на Јавното обвинителство за определување мерка притвор за екс-директорот на Службата за општи...

Македонија3 дена

Јовески: Четворицата обвинители реагираат пристрасно и непрофесионално

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, ја осуди постапката на четворицата обвинители што денеска јавно реагираа со соопштение за случајот со...

Македонија3 дена

(Видео) Апсење и претрес кај ексдиректорот на СОЗР, Васе Доневски

По три месеци истрага, Финансиската полиција поднесе кривична пријава и го приведе ексдиректорот на Службата за општи и заеднички работи на...

Македонија3 дена

(Видео) Заев го обвини претседателот Иванов за кукавичлук

Премиерот Зоран Заев го обвини претседателот на државата Ѓорге Иванов дека го крши Уставот со одлуката да не го потпише...

Македонија3 дена

Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство

Џелал Бајрами, Ферат Елези, Башким Бесими и Исмаил Дардишта се четворицата обвинители што денеска испратија писмо до јавноста со кое...

Македонија3 дена

(Видео) Апасиев: Само со мртов претседател законот може да влезе во сила

Законот за јазиците е мртво новороденче, а без потпис на претседателот Ѓорге Иванов не може да влезе во сила бидејќи...

Македонија3 дена

(Видео) Шахпаска: Нема од што да се плашам, немам полициско обезбедување

Пратеничката од СДСМ, Јагода Шахпаска, изјави дека нема од што да се плаши и дека таа не побарала полициско обезбедување...

Досие