Контакт

концерти

Одличен концерт на Каролина Гочева во Охрид

Објавено пред


Каролина Гочева синоќа одржа одличен концерт за пребирливата охридска публика.

Песните од новиот албум „Извор“ илјадната публика во Спортската сала „Билјанини извори“ ги пееше во еден глас со Гочева и нејзиниот одличен пратечки бенд составен од 10 фантастични музичари. Никола Мицевски е комплетен автор на сите десет нови песни, а стиховите за девет од нив ги напиша Весна Малинова.

Во вториот дел од концертот Каролина се претстави и со неколку нумери од албумите „Македонско девојче“ 1 и 2, кои исто така беа одлично прифатени од публиката.

Концертот беше во организација на FEEL Продукција и беше официјална охридска промоција на новиот албум на Каролина Гочева.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

концерти

Промоција на соло албумот „Пази куче“ на Васко Атанасовски во Кинотеката на Македонија

Објавено пред

На 23 и 24 март во Кинотеката на Македонија ќе биде промовиран соло албумот „Пази куче“ на Васко Атанасовски. Пред концертите ќе се прикажат два филма во селекција на Атанасовски, кои се дел од програмата „Уредник со причина“.

По негов избор на 23 и 24 март ќе биде прикажан филмот „Избавување“, американски филм од 1972 година, во режија на Џон Бoрман, според сценариото на Џејмс Дики, засновано врз неговиот роман. Филмот постигнал голем успех кај критиката и кај публиката, а бил номиниран за наградите „Оскар“ (во три категории – најдобар филм, режија и монтажа) и „Златен глобус“ (во четири категории). Исто така, голема популарност постигнала и песната „Двобој со бенџо“. На 25 март ќе биде прикажан филмот „Најдолгиот пат“, култниот македонски филм на режисерот Бранко Гапо, а по сценарио на Петре М. Андреевски. Тоа е четвртиот игран филм на Бранко Гапо кој е базиран врз вистински настани од почетокот на 20 век. „Најдолгиот пат“ во 1976 година ја доби наградата „Голема сребрена арена“ во Пула.

Влезниците за концертот на 23 и 24 март во претпродажба се 200 денари, а може да се купат само на билетарницата на Кинотеката на Македонија. На врата влезниците ќе чинат 300 денари, а за 25 март влезницата е 50 денари. Концертот започнува во 22 часот, филмските проекции на 23 и 24 март се од 20 часот, а проекцијата за 25 март е од 19.30. Пред почетокот на проекцијата на филмот на 25 март Васко Атанасоски ќе се дружи со публиката со која ќе разговара за филмовите од програмата.

„Пази куче“ е првиот соло албум на Васко Атанасоски.

Прикажи повеќе...

концерти

Брајан Фери во Скопје на 9 септември

Објавено пред

Поп-легендата Брајан Фери на 9 септеври доаѓа во Скопје. Како што најавија од „Авалон продукција“, тој доаѓа во Скопје да испорача уште една незаборавна вечер со својот харизматично шармантен настап, исполнет со сите негови хитови и хитовите на „Рокси мјузик“ (Avalon, Slave To Love, Don’t Stop The Dance, Jealous guy…), како и песните од последниот негов албум Avonmore, придружуван од 12 неверојатни музичари на сцена.

Брајан Фери e еден од највлијателните и најиновативни артисти на светот на сите времиња и ова ќе биде можеби последна можност да се види во живо во салата на Македонската филхармонија. Влезниците за овој ексклузивен музички настан во земјата ќе бидат пуштени во продажба од 20 април по цена од 6.150 денари. Се одржува само еден концерт и во продажба ќе бидат пуштени само 700 влезници.

Прикажи повеќе...

Daily news

Денот на жената Македонската филхармонија ќе го одбележи со симфонискиот концерт „Женски приказни“

Објавено пред

По повод Денот на жената, 8 Март, Македонската филхармонија овој четврток со почеток од 20 часот ќе приреди симфониски концерт под наслов „Женски приказни“. На подиумот ќе застанат две млади, но искусни уметнички – нашата диригентка Елена Митревска, која кариерата ја гради на европските сцени, како и истакнатата пијанистка од Германија, Олга Шепс.

Младата, но веќе искусна и талентирана диригентка Елена Митревска дипломирала на Одделот за музичка теорија и педагогија на Факултетот за музичка уметност во Скопје во 2008 година. Образованието го продолжила во Виена, на Универзитетот за музика и изведувачки уметности, каде што дипломирала најпрво на Одделот за хорско диригирање во класата на професерот Ервин Ортнер, а потоа и на Одделот за оркестарско диригирање во класата на професор Урош Лајовиц и професор Симеон Пиронков, заедно со престижниот Виенски камерен оркестар. Митревска е добитник на почесна награда од страна на Универзитетот, како една од најистакнатите студенти на својата генерација.

„Она што Шепс го прави не е фино или слатко, тоа што таа го прави го одзема здивот“, гласи една од критиките за пијанистката која в четврток пред македонската публика ќе го изведе познатиот Концерт за пијано и оркестар бр. 3 од Лудвиг ван Бетовен.

Руската пијанистка Олга Шепс почнува да изучува пијано на само петгодишна возраст. Во 1992 година нејзиното семејство ќе се пресели од Москва во Германија, и тоа ќе стане новиот дом на Шепс, но и нова почва за изучување музика. Моментно, активна е како концертен пијанист не само во Германија туку и во Русија и во Англија. На 16 години таа ќе стане еден од најмладите студенти на Музичката академија во Келн, дипломирајќи во 2013 година со огромен успех. Нејзиниот професор Павел Гилилов, како и нејзините родители, и двајцата пијанисти и учители по пијано, сè уште играат важна улога во нејзиниот развој како музички уметник, иако таа црпи влијанија и од имиња како што се Арие Варди, Дмитри Башкиров, Андреј Гаврилов и Алфред Брендел.

На програмата на концертот во Македонската филхармонија се и Увертирата „Леонора“ бр. 3, повторно од музичкиот гигант Бетовен, како и избор од експресивните две свити „Арлезијанка“ од францускиот композитор Жорж Бизе.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести8 часа

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести10 часа

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија14 часа

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија19 часа

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет20 часа

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија1 ден

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија2 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион2 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести2 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија2 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија2 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија2 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Македонија3 дена

Притвор за екс-директорот Васе Доневски

Судија на претходна постапка ги прифати предлозите на Јавното обвинителство за определување мерка притвор за екс-директорот на Службата за општи...

Македонија3 дена

Јовески: Четворицата обвинители реагираат пристрасно и непрофесионално

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, ја осуди постапката на четворицата обвинители што денеска јавно реагираа со соопштение за случајот со...

Македонија3 дена

(Видео) Апсење и претрес кај ексдиректорот на СОЗР, Васе Доневски

По три месеци истрага, Финансиската полиција поднесе кривична пријава и го приведе ексдиректорот на Службата за општи и заеднички работи на...

Македонија3 дена

(Видео) Заев го обвини претседателот Иванов за кукавичлук

Премиерот Зоран Заев го обвини претседателот на државата Ѓорге Иванов дека го крши Уставот со одлуката да не го потпише...

Македонија3 дена

Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство

Џелал Бајрами, Ферат Елези, Башким Бесими и Исмаил Дардишта се четворицата обвинители што денеска испратија писмо до јавноста со кое...

Македонија3 дена

(Видео) Апасиев: Само со мртов претседател законот може да влезе во сила

Законот за јазиците е мртво новороденче, а без потпис на претседателот Ѓорге Иванов не може да влезе во сила бидејќи...

Македонија3 дена

(Видео) Шахпаска: Нема од што да се плашам, немам полициско обезбедување

Пратеничката од СДСМ, Јагода Шахпаска, изјави дека нема од што да се плаши и дека таа не побарала полициско обезбедување...

Досие