Симфониски концерт за денот на вљубените „Париз те сакам“

Симфониски концерт за денот на вљубените „Париз те сакам“

 

Следејќи ја традицијата, Македонската филхармонија и оваа година по повод Денот на вљубените ќе одржи атрактивен симфониски концерт.

Под наслов „Париз те сакам“, на 14 февруари (вторник) во Салонот на Македонската опера и балет во 20 часот, за љубителите на музиката ќе бидат изведени едни од најпознатите француски шансони кои ги испеаја славните грла како Едит Пјаф, Ив Монтан, Жо Дасин, Мишел Легранд, Салваторе Адамо…

Солистка на концертот е популарната унгарска џез-вокалистка Миртил, која е позната токму по уникатните изведби на француските шансони, како и по многу џез-проекти кои ги полнат европските сали на нејзините настапи. Наградуваната и харизматична уметница Миртил зад себе има богата дискографија на која претежно се наоѓаат познати џез-стандарди и соработки со врвни музичари.

Диригент на концертот е маестро Борјан Цанев, за оригиналните аранжмани се погрижи Емин Џијан, додека режијата е на Дејан Прошев. Концертот ќе биде збогатен и со присуство на македонскиот врвен актер Васил Зафирчев, кој овој пат ќе ја има улогата и на пејач, и кој музичката слика ќе ја надополни со поезија од истакнатиот француски поет Жак Превер.

„Годинава, нашиот традиционален концерт по повод Денот на вљубените, го нарековме ’Париз те сакам‘, затоа што тематиката е француската шансона. Велат дека францускиот јазик е јазик на љубовта и веројатно тоа ќе го потврдиме на 14 февруари“, рече директорката на Македонската филхармонија, Маја Чанаќевиќ. Таа додаде дека вокалистката Миртил, која е позната во Европа и во светот, е мошне интересна уметница, бидејќи композициите ги интерпретира на еден специфичен начин. „Ова нема да биде обичен концерт, туку ќе биде магичен концерт!“, рече Чанаќевиќ./крај/со/бб