МАКФАКС

Култура

Археолозите во потрага по гробницата на шкотскиот крал Џејмс

Археолозите во потрага по гробницата на шкотскиот крал Џејмс

Археологија

Гробницата на средновековниот крал Џејмс Први, чиешто убиство го променило текот на шкотската историја, во епизода којашто наликува од серијата „Игри на престолите“, би можела да биде пронајдена благодарејќи на

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

Филмот „Elle“ на Пол Верховен го доби Сезарот за најдобар филм

Филмот „Elle“ на Пол Верховен го доби Сезарот за најдобар филм

Филм

Трилерот „Elle“ (Таа) на режисерот Пол Верховен и француската актерка Изабел Ипер во главната улога во петокот ноќта во Париз станаа лауреати на престижната француска филмска награда Сезар за нбајдобар

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

Отворена изложба на македонскиот сликар Ѓоко Ризов во Холандија

Отворена изложба на македонскиот сликар Ѓоко Ризов во Холандија

Изложби

Изложба на македонскиот сликар Ѓоко Ризов беше отворена во четврток вечер во културниот центар „П60“ во Амстелвен, Холандија. На изложбата се презентирани 12 дела од неговата работа, направени во техника

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Во аргентинското електронското списание eSEFARAD објавен втор расказ од Томислав Османли на ладино

Во аргентинското електронското списание eSEFARAD објавен втор расказ од Томислав Османли на ладино

Книги

Расказот „Небото на Сукот“ на македонскиот автор Томислав Османли во превод на ладино деновиве е објавен во неделното електронско списание „eSefarad”, меѓународна електронска публикација за афирмација на сефардската култура, со

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Второто издание на Зимскиот поетски фестивал на Струшките вечери на поезијата

Второто издание на Зимскиот поетски фестивал на Струшките вечери на поезијата

Манифестации

Второто издание на Зимскиот поетски фестивал на Струшките вечери на поезијата ќе се одржи од 25 февруари до 1 март,

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Бесплатна премиера на археолошкиот документарен филм „Спасувајќи го Мес Ајнек”

Бесплатна премиера на археолошкиот документарен филм „Спасувајќи го Мес Ајнек”

Култура

  Еден од најпопуларните и најнаградувани документарни филмови во последните неколку години “Спасувајќи го Мес Ајнек” (Saving Mes Aynak) ќе

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Традиционални и модерни мартинки ќе бидат изложени во Скопје

Традиционални и модерни мартинки ќе бидат изложени во Скопје

Актуелно

  Меѓународна изложба на која ќе бидат изложени рачно изработени мартинки од Македонија, Бугарија и Романија ќе биде отворена во

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

„Виолински бравури“ со брилијантната Сихана Бадивуку

„Виолински бравури“ со брилијантната Сихана Бадивуку

концерти

  Македонската филхармонија ве води на уште еден возбудлив концерт со прекрасна музика и одлични солисти. На 23 февруари во

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Изложба на Бисера Крцковска

Изложба на Бисера Крцковска

Изложби

  Во студиото PrivatePrint, почнува годишнта програма PrivatePrint meets со изложба наречена “Polarities” на Бисера Крцковска, која стои зад уметничкиот

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Во „Матица“ се одбележуваат 95 години од раѓањето на Лазар Манчевски Пинџур

Во „Матица“ се одбележуваат 95 години од раѓањето на Лазар Манчевски Пинџур

Книги

  Во среда, во 19 часот, во мултимедијалниот центар „Матица еклсузив“ ќе се одржи чествување по повод 95-годишнината од раѓањето

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *