21/01/2017

„Баланс“ слави десет години

Промотерската куќа на квалитетна музика „Баланс“ вечера со концерт на кањонот „Матка“ ќе прослави едно децениско успешно опстојување на сцената.Промотерската куќа на...

Хрватска промоција на 'Македонско-хрватска тангента' од Сашо Георгиевски

Книгата „Македонско-хрватска тангента“ во четврток навечер ја има својата прва промоција во Хрватска. Во Хрватскиот народен театар во Шибеник, во 19 часот, делото на...

Изложба на полски плакат во Крива Паланка

Во четврток, со почеток во 12 часот во Уметничката галерија при ЛУ Градски Музеј – Крива Паланка ќе биде отворена изложба на полски плакат.

Вечер на византиска музика во ресенскиот Сарај

Црковниот хор „Свети Ахил Преспански“ одржа во неделата незаборавна музичка вечер во ресенскиот Сарај.Во присуство на владиката Петар и владиката Пимен и...

Целосната ‘Нимфоманка' на Вон Трир премиерно на Берлинале

Целосната верзија на делот на провокативниот нов филм на данскиот режисер Ларс Вон Трир „Нимфоманка“ својата светска премиер ќе ја има на меѓународниот филмски...

Филмскиот фонд се претставува на 65-то издание на Канскиот филмски фестивал

Како и минатите две години и годинава Филмскиот фонд на Република Македонија од 16-ти до 25-ти мај ќе се престави на филмскиот маркет во...

Тријазична драмска претстава со актери аматери од Дебар и Иф

Во рамките на соработката на општините Дебар и Иф од Франција,  во театарот на овој француски град, по две недели подготовки е реализирана драмата...

Сергеј Андреевски ексклузивен гостин на „ИН СИТУ“ во Тунис

Македонскиот уметник Сергеј Андреевски е најавен како ексклузивен гостин на првата Интернационална средба на уметници со наслов „ИН СИТУ“ што се одржува од 3-ти...

Рецитал на Нинослав Димов во чест на 200 години од раѓањето на Адолф Сакас

Рецитал на Нинослав Димов на саксофон, ќе се одржи во вторник, 25-ти ноември, во салонот 19:19 со почеток во 20 часот, во чест на...

8 Bit вечер во „Точка“

Во културниот центар „Точка“ во петок, 4 декември, со почеток во 19:30 часот ќе се одржи предавање на германскиот музичар Тобијас Хикетиер, насловено „Понг...